پرونده کدخبر: 21558 ارسال پرینت 23

رکنا: جسد نوزاد 45 روزه که با اشتباه پزشکی در بیمارستان مفید جان سپرده بود، به پزشکی قانونی انتقال یافت.

از ظهر دوشنبه گذشته که این اتفاق در اتاق عمل بیمارستان رخ داد، تیم بازرسی وزارت بهداشت و درمان کلیه اقدامات تیم بیهوشی اتاق عمل را تحت نظر و تحقیق گرفت.

براساس تحقیقات تیم بازرسی، این نوزاد 45 روزه که نیاز به جراحی فتق داشته، دوشنبه ساعت 11 و 10 دقیقه صبح به اتاق عمل برده می‌شود. تکنیسین تیم بیهوشی اتاق عمل شماره یک در همان لحظات اولیه ورود بیمار کوچولو به اتاق عمل، به اشتباه، بجای استفاده از اکسیژن، کپسول گازco2 را که در جراحی‌های باز مورد استفاده قرار می‌گیرد، به بیمار وصل می‌کند.

به گزارش خبرنگار ما، این تحقیقات نشان می‌دهد سهل‌انگاری‌ها به‌خاطر عدم مشورت با پزشک بوده است.

شایان ذکر است تیم پزشکی، لحظاتی پس از این حادثه، متوجه سهل‌انگاری شده، اما بدلیل اینکه بیمار نوزاد بوده، تلاش پزشکان برای بازگرداندن او به زندگی بی‌نتیجه می‌ماند.

بنا به این گزارش، بلافاصله پس از حادثه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و تیم بازرسی وزارت بهداشت برای تحقیق در مورد این فاجعه خود را به بیمارستان می‌رسانند.

پدر و مادر نوزاد که نخستین فرزند زندگی مشترکشان را با این حادثه تلخ از دست داده‌اند، به علت تألمات روحی شدید نتوانستند با خبرنگار «رکنا» گفت‌وگو کنند.

از سوی دیگر مشاهدات خبرنگار ما از وضعیت بیمارستان نشان می‌دهد که تمام پرسنل و پزشکان از این حادثه متأثر شده‌اند.

مسئولان چه گفتند ؟

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرد: با دستور رییس دانشگاه، دو هیات جداگانه مرکب از مدیران دانشگاه و نمایندگان وزارت بهداشت برای رسیدگی به موضوع به محل اعزام شدند و با بررسی دقیق حادثه، گزارش جامعی درخصوص دلایل واقعی این رخداد آماده شده است.

با توجه به این که گزارش‌های نخست هیات‌های یاد شده حاکی از خطای انسانی در وقوع رویداد بود، کمیته رسیدگی به این موضوع در حضور رئیس دانشگاه تشکیل شد و ضمن ابراز تأثر و تأسف شدید از این حادثه تصمیمات ذیل در خصوص برخوردهای مدیریتی و قضایی اتخاذ و موارد زیر انجام پذیرفت.

پرونده این حادثه با جزییات کامل تشکیل و به مراجع قضایی ذیربط برای تصمیم گیری درباره تخلفات و قصور احتمالی در این اتفاق ارائه شد.

با دستور رئیس دانشگاه تمام کادر مدیریتی، خدماتی، درمانی و مسئول در این اتفاق به هیات تخلفات کارکنان و هیات علمی دانشگاه معرفی شدند. در همین راستا مسئول فنی شیفت صبح عزل، متخصص بیهوشی، تکنسین بیهوشی و سرپرستار اتاق عمل از کار معلق شدند.

به رییس و مدیر بیمارستان جهت اصلاح فرایند و پیگیری مجدانه برای پیشگیری از وقوع موارد مشابه، تذکر جدی داده و به پیشنهاد رییس دانشگاه کمیته‌ای جهت تدوین برنامه جامع پیشگیری از خطاهای پزشکی و تضمین ایمنی بیماران جهت اجرا در تمامی مراکز پزشکی تحت پوشش دانشگاه تعیین شد. بر همین اساس دلجویی از خانواده بیمار فوت شده و اقدامات لازم در خصوص پیگیری حقوق قانونی آنها نیز در دستور کار قرار گرفت.

حدود یک ماه قبل نیز در بیمارستان شهید چمران تهران که غیر وابسته به وزارت بهداشت است، مادری هنگام سزارین و به دنیا آمدن دوقلوهایش، بخاطر استفاده از گاز اشتباهی دچار آسیب و سوختگی شدید درناحیه لب و دهان و دستگاه تنفسی شد. وی از ماه گذشته تاکنون بدلیل شدت جراحات در بیمارستان بستری است.ارسال نظر