مولداوی روسیه را به تلاش برای کودتا در این کشور متهم کرد

به گزارش روزنامه پولیتیکو، مایا ساندو در جمع خبرنگاران با طرح این ادعا، گفت: تلاش کرملین برای ایجاد خشونت در مولدوای بی ثمر خواهد بود. هدف اصلی ما تامین امنیت مردم و کشور است.

رییس جمهوری مولداوی در این نشست خبری در تشریح جزئیات ادعای خود، افزود: این برنامه طراحی شده اقداماتی از جمله خرابکاری، اعمال خشونت‌آمیز، حمله به ساختمان‌های دولتی و گروگان‌گیری توسط نظامیان آموزش دیده‌ در ظاهر شهروندان عادی را شامل می‌شود.

به گفته ساندو، افرادی که به دنبال راه‌اندازی اعتراض‌ها با هدف تغییر دولت مشروع مولداوی به یک دولت نامشروع هستند، توسط فدراسیون روسیه هدایت می‌شوند تا روند پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا را مختل کنند.

وی تصریح کرد که این افراد از کشورهای مختلف از جمله روسیه، بلاروس، صربستان و مونته‌نگرو وارد مولداوی شده‌اند.

این گزارش می‌افزاید: دولت مولداوی مدت‌ها است که روسیه را به تحریک ناآرامی‌ها در این کشور، از جمله اعتراضات در کیشیناو پایتخت مولداوی متهم می‌کند.

ساندو، هفته گذشته و در پی استعفای دولت حاکم که حامی پیوستن مولداوی به اتحادیه اروپا بود، تدابیر امنیتی در این کشور را افزایش داد.

در همین رابطه، وی روز دوشنبه از پارلمان مولداوی خواست تا پیش‌نویس قوانین با هدف تقویت و تجهیز سرویس‌ اطلاعاتی و امنیتی و دفتر دادستانی این کشور به ابزارهای موردنیاز برای مقابله مؤثرتر با خطرات احتمالی را تصویب کنند.

در این میان، ولودیمیر زلنسکی رییس‌جمهوری اوکراین در نشست روز پنجشنبه شورای اروپا مدعی شد کی‌یف، طرح روسیه برای تخریب مولداوی را رهگیری کرده است.

اظهارات رییس جمهوری مولداوی درحالی مطرح می‌شود که او با هدف ادامه حرکت این کشور در مسیر پیوستن به اتحادیه اروپا، روز جمعه و ساعاتی پس از استعفای دولت پیشین، یک نخست وزیر جدید را نامزد و معرفی کرد.

بنابر این گزارش، ژوئن گذشته (خرداد/تیر)، درخواست مولداوی و اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا با موافقت اعضای این اتحادیه به وضعیت «نامزد عضویت» تغییر کرد.

کدخبر: 869566
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟