فیلم دیده نشده از بدرقه غیررسمی پوتین توسط آیت الله رئیسی
حجم ویدیو: 5.88M | مدت زمان ویدیو: 00:00:45

به گزارش رکنا، مستند «تقاطع تهران» که امشب از شبکه سه سیما پخش شد و به بررسی هفتمین نشست سران کشورهای ضامن روند آستانه پرداخت، برای اولین بار فیلمی را از بدرقه غیر رسمی پوتین توسط آیت الله رئیسی منتشر کرد. پوتین در این دیدار خطاب به رئیس جمهور ایران گفت که «دعوت میکنم که مجددا به روسیه سفر کنید. ما باید در مقابل فشارهای غرب خود را قوی کنیم.»

هفتمین «اجلاس سران کشورهای ضامن روند آستانه» سه‌شنبه گذشته با حضور «آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی» رییس جمهور اسلامی ایران، «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه و «رجب طیب اردوغان» رییس جمهور ترکیه در سالن اجلاس سران گشایش یافت.

در پایان اجلاس ایران، روسیه و ترکیه با تاکید بر اینکه منازعه سوریه هیچ راه‌حل نظامی ندارد، عزم خود را برای ادامه همکاری برای مبارزه با تروریسم در همه اشکال و مظاهر ابراز کردند.

روسیه، ترکیه و ایران در سال‌های اخیر برای گفت‌وگو بر سر موضوع سوریه، از روندی به عنوان «فرایند صلح آستانه» به منظور پایان بیش از ۱۱ سال درگیری در این کشور عربی استفاده می کنند.

اولین اجلاس «سران کشورهای ضامن روند آستانه»، به دنبال برگزاری نشست‌های مقدماتی که با حضور طرف‌های درگیر و نمایندگان ایران، روسیه و ترکیه، به منظور برقراری آتش‌بس و یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه در آستانه قزاقستان برگزار شده بود، اول آذر سال ۱۳۹۶ با حضور رئیسان جمهور این سه کشور در سوچی روسیه تشکیل شد.

پس از آن ترکیه در  ۱۵ فروردین ۱۳۹۷، تهران ۱۶ شهریور ۱۳۹۷، سوچی روسیه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷، آنکارا ۲۵ شهریور ۱۳۹۸)، تهران اجلاس فوق العاده در ۱۱ تیر ۱۳۹۹ به صورت ویدیو کنفرانس به ترتیب میزبان دومین تا ششمین اجلاس رییسان جمهور سه کشور بودند.

گفتنی است، ولادیمیر پوتین سه شنبه هفته گذشته ضمن سفر به تهران و شرکت در هفتمین نشست سران کشورهای ضامن روند آستانه، در محضر مقام معظم رهبری نیز حاضر شد. پوتین همچنین با آیت الله رئیسی، رئیس جمهور ایران و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در تهران دیدار کرد.

کدخبر: 807548
آیا این خبر مفید بود؟