به گزارش رکنا، رسانه‌های ژاپنی روز شنبه گزارش دادند که مرد مظنون به قتل شینزو آبه ، نخست‌وزیر پیشین این کشور در طول امسال مورد معاینه روانپزشکی قرار خواهد گرفت.

تتسویا یاماگامی، یک مرد بیکار ۴۱ ساله از سوی پلیس به عنوان مظنونی که در یک سخنرانی انتخاباتی در ۸ ژوئیه (۱۷ تیر) به شینزو آبه نزدیک شد و با شلیک گلوله از یک سلاح دست‌ساز او را به قتل رساند، شناسایی شده است.

روزنامه ژاپنی نیکئی و سایر رسانه‌ای محلی گزارش دادند که دادگاهی در شهر نارا در غرب ژاپن که مظنون در آن زندگی می‌کند و حادثه تیراندازی در آن رخ داد، به بازپرسان اجازه داده است تا تقاضا کنند یاماگامی برای معاینه روانپزشکی در بازداشت نگهداشته شود.

به نوشته نیکئی، این معاینه روانپزشکی تا ۲۹ نوامبر (۸ آذر) طول خواهد کشید و بازپرسان بر اساس آن تصمیم خواهند گرفت آیا یاماگامی برای تیراندازی تحت تعقیب قضایی قرار گیرد یا نه.

آبه به عنوان مشهورترین سیاستمدار ژاپن حتی پس از ترک مقام نخست‌وزیری در سال ۲۰۲۰ به علت ابتلا به بیماری، نقش برجسته‌ای در زندگی عمومی این کشور داشت.

او چهره‌ای اختلاف‌برانگیز هم بود که با اتهاماتی بی‌پایه مواجه شد و برای دیدگاه‌های قوی‌ ملی‌گرایانه‌اش مورد انتقاد قرار داشت.

کدخبر: 806756
آیا این خبر مفید بود؟