وحشت 50 زن و مرد تهرانی از شعله های آتش در نیمه های شب + عکس ها

سید جلال ملکی با اعلام خبر آتش‌سوزی شدید در یک ساختمان مسکونی در خیابان مصطفی خمینی، درباره جزئیات این حادثه اظهار کرد: ساعت 3:43 بامداد امروز (سوم آذر) یک مورد حادثه آتش‌سوزی در یک ساختمان مسکونی در خیابان مصطفی خمینی، کوچه نظامیه به سامانه 125 آتش‌نشانی تهران اعلام شد که به سرعت آتش‌نشانان دو ایستگاه آتش‌نشانی به همراه خودروی حامل تجهیزات تنفسی و نردبان هیدرولیکی به محل حادثه اعزام شدند.

 آتش‌سوزی شدید در موتورخانه ساختمان ۶ طبقه

به گزارش رکنا، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران افزود: محل آتش‌سوزی یک مجتمع مسکونی 6 طبقه 24 واحدی بود که یک طبقه زیرزمین نیز داشت. در زیرزمین، یک موتورخانه به وسعت حدوداً 20 متر دچار آتش‌سوزی شده و در زمان حضور آتش‌نشانان در محل حادثه کاملاً شعله‌ور بود.

ملکی با اشاره به قرارگیری پارکینگ و خودورها در مجاورت موتورخانه، بیان کرد: آتش‌نشانان در زمان حضور در موتورخانه برای اطفای حریق، مشاهده کردند تعدادی سیلندر گاز مایع، اکسیژن و شارژ فندک و قوطی رنگ داخل موتورخانه و مقداری لوازم مستعمل و ضایعات در کنار موتورخانه نگهداری می‌شود.

وی متذکر شد: وجود لوازم مذکور در موتورخانه ریسک را بسیار بالا می‌برد و در این مورد یا موارد دیگر در صورت تأخیر در عملیات آتش‌نشانان، انفجار سیلندرها می‌تواند وضعیت را بسیار بحرانی کند.

ملکی با اشاره به نفوذ دود بسیار زیاد به طبقات بالای ساختمان، عنوان کرد: چند نفر موفق به خروج از ساختمان شده بودند اما در آن ساعات، طبیعتاً ساکنان مشغول استراحت بوده و تعدادی از ساکنان نیز در واحدها را باز کرده اما موفق به خروج از ساختمان نشده بودند.گروهی از آتش‌نشانان مشغول خاموش کردن آتش شده و گروهی دیگر مشغول جست‌وجو برای نجات افراد محبوس شده شدند.

وی بیان کرد: حدود 50 نفر از ساکنانی که در آن زمان در وضعیت ناایمنی قرار گرفته بودند، توسط آتش‌نشانان به سلامت و بدون آسیب‌دیدگی از محل حادثه خارج شدند. همچنین چند نفر دچار دودگرفتگی شده که تحویل عوامل اورژانس شدند.

ملکی با اشاره به خروج سیلندرهای گاز توسط آتش‌نشانان به بیرون از ساختمان و اطفای آتش، گفت: علاوه بر اینکه وجود نقص در راه‌اندازی موتورخانه می‌تواند منجر به گازگرفتگی شود، نقصهای دیگر در موتورخانه یا نگهداری لوازم نامربوط مانند سیلندر گاز در آنجا، می‌تواند منجر به بروز آتش‌سوزی‌های مهیب شود.

وی با تأکید بر اینکه لوازم مستعمل، قابل اشتعال و دورریز نباید در موتورخانه نگهداری شود، متذکر شد: معمولاً موتورخانه‌ها در پایین‌ترین نقطه قرار می‌گیرند و آتش‌سوزی‌ در آنجا می‌تواند به سرعت به تمام طبقات سرایت پیدا کند.

سخنگوی آتش‌نشانی تهران با بیان اینکه سیستم تهویه موتورخانه همواره باید سالم و آماده به کار باشد، گفت: دربِ ورودی موتورخانه و حداقل قسمت پایینی آن باید فلزی و مُشبک باشد که هوا تبادل پیدا کند زیرا احتمال تجمع گاز مونوکسید کربن در آنجا وجود دارد.

ملکی با بیان اینکه موتورخانه باید به طور مداوم و دوره‌ای سرویس شود، متذکر شد: در صورت بی‌اهمیتی به هر کدام از این موارد، ممکن است شاهد بروز حادثه باشیم.

آتش سوزی

آیا این خبر مفید بود؟