لطفی: 140 هکتار از جنگل های جهان نما سوخت / بالگرد خراب بود، فقط سه سبد آب ریخت! / + فیلم
حجم ویدیو: 17.85M | مدت زمان ویدیو: 00:02:25

از عصر دیروز آتش سوزی نسبتا وسیعی در جنگل های جهان نما رخ داد. جنگل های جهان نما منطقه ای حفاظت شده واقع در استان گلستان است. وقوع حریق در جنگل های جهان نما منجر به خسارت دیدن 100 تا 140 هکتار از عرصه های طبیعی این منطقه شده است. با وجود درخواست مسئولان اداره کل منابع طبیعی و مدیریت بحران استان گلستان، بالگرد برای اطفای حریق جنگل های جهان نما خیلی دیر به منطقه اعزام شد. به گفته مدیرکل منابع طبیعی گلستان، بالگرد اعزام شده از تهران و از سوی وزارت دفاع به جنگل های جهان نما نیز عملا نتوانست کار خاصی انجام دهد و فقط سه سبد آب ریخت! 

بالگرد خیلی دیر آمد، خودمان آتش را خاموش کردیم 

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، روز گذشته وقوع حریق در منطقه حفاظت شده جهان نما استان گلستان منجر به خسارت دیدن بخش نسبتا زیادی از جنگل های این استان شد. آتش سوزی از ساعت 13 دیروز آغاز شد و از ساعت 15 روز گذشته نیز مسئولان اداره کل منابع طبیعی و اداره کل مدیریت بحران استان گلستان برای اعزام بالگرد از استان مازندران درخواست دادند، اما روز گذشته چون بالگرد موجود در ساری توانایی پرواز نداشت، به منطقه نرسید.

بعد هم مسئولان اداره کل منابع طبیعی و اداره کل مدیریت بحران استان گلستان از تهران درخواست اعزام بالگرد کردند که پرواز بالگرد به دلیل نزدیک شدن به تاریکی هوا به صبح امروز موکول شد و این بالگرد حدود ساعت 10.30 صبح به منطقه رسید، اما آن طور که عبدالرحیم لطفی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان به رکنا می گوید، بالگرد اعزام شده از تهران نتوانست نقش زیادی در اطفای حریق ایفا کند. 

لطفی در توضیح بیشتر به رکنا گفت: حدود ساعت 10.30 صبح امروز بالگرد به منطقه رسید، اما به دلیل مشکلات فنی متعددی که داشت، کار خاصی از عهده این بالگرد برنیامد؛ چون از همان ابتدای شروع اطفای حریق برای سبد  بالگرد مشکلات فنی پیش آمد و خلبان بالگرد مجبور به تعویض سبد شد و بعد از اطفای کامل حریق، بالگرد به منطقه آمد و در حد سه سبد آب ریخت و چون ما خودمان آتش را خاموش کرده بودیم، بالگرد از منطقه رفت. 

وی افزود: با وجود این که ما از ساعت 15 دیروز درخواست اعزام بالگرد داشتیم، اما بالگرد مستقر در استان مازندران چون نیاز به اورهال داشت، به منطقه اعزام نشد. بعد هم بالگردی که صبح امروز از سوی وزارت دفاع در تهران به منطقه اعزام شد، نتوانست آبپاشی مناسبی انجام دهد و عملا بالگرد هم دیر آمد و هم نقش زیادی در اطفای حریق نداشت. 

آتش سوزی جنگل های جهان نما سهوی بود، اما عامل انسانی داشت 

مدیرکل منابع طبیعی گلستان درباره آخرین وضعیت اطفای حریق در منطقه جهان نما گلستان توضیح داد: آتش سوزی در ساعت 12.30 امروز به طور کامل اطفا شد و هنوز برآورد کاملی از میزان خسارت این حریق به دست نیامده است. اما با توجه به مشاهدات همکاران ما در منطقه می توان گفت بین 100 تا 140 هکتار از جنگل های منطقه جهان نما دچار حریق شده است. 

لطفی ادامه داد: به احتمال بسیار زیاد آتش سوزی در منطقه جهان نما به صورت سهوی رخ داده، اما عامل انسانی داشته است و با توجه به وزش باد و پوشش علفی زیرآشکوب جنگل های جهان نما، این آتش سوزی به سرعت به سطح نسبتا وسیعی از این جنگل ها سرایت کرده است. 

مدیرکل منابع طبیعی گلستان تاکید کرد: اگر ما متوجه شویم که سهل انگاری چه کسی منجر به ورود خسارت به جنگل های جهان نما شده است، حتما او را دستگیر می کنیم و در صورت تشکیل پرونده قضایی، برای این فرد یا افراد بر حسب تعداد درختان و نوع پوشش گیاهی آسیب دیده، جریمه تعیین می شود. 

وی در پایان تصریح کرد: از عصر دیروز تا امروز حدود 200 نفر از نیروهای منابع طبیعی گلستان، محیط زیست گلستان، سپاه نینوا گلستان و یگان ویژه نیروی انتظامی در اطفای حریق مشارکت داشتند.

آیا این خبر مفید بود؟