اکبری پور: هواپیمای آتشنشان (ایلیوشن) به تالاب انزلی رسید + فیلم
حجم ویدیو: 3.06M | مدت زمان ویدیو: 00:00:24

در سه روز گذشته بخش هایی از نیزارهای تالاب انزلی دچار حریق شده است. آتش سوزی در بخش غربی تالاب انزلی رخ داده است. آتش سوزی در غرب تالاب انزلی شب گذشته فروکش کرد، اما صبح امروز مجددا شعله ور شد. البته با انجام عملیات اطفای حریق از طریق هواپیمای ایلیوشن، آتش در تالاب انزلی به طور کامل مهار شد. این برای اولین است که در ایران آتش سوزی جنگل ها یا مراتع با هواپیمای آتش نشان ایلیوشن خاموش می شود. به گفته استاندار گیلان، عمدی بودن آتش سوزی در تالاب انزلی ثابت شده است.

مسئولان محیط زیست در جایگاه خبرنگاری

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، در شرایطی که جنگل ها، مراتع و سایر عرصه های طبیعی ایران به شدت مستعد آتش سوزی هستند و بسیاری از متخلفان زیست محیطی نیز هر از گاهی اقدام به ایجاد حریق عمدی در بخش های مختلف طبیعت کشور می کنند، نهادهای متولی حفاظت از طبیعت از سازمان جنگل ها گرفته تا سازمان محیط زیست، هیچ کدام امکانات کافی برای اطفای حریق را در اختیار ندارند؛ به نحوی که همچنان بخش زیادی از نیروهای این سازمان ها با امکانات اولیه به اطفای حریق می پردازند و هیچ کدام از این دو سازمان بالگرد اختصاصی در اختیار ندارند و بالگردهایی هم که از سوی نهادهای دیگر تامین می شود، عمدتا با تاخیر بسیاری به منطقه خسارت دیده می رسد.

این در حالی است که علاوه بر آتش سوزی های عمدی در جنگل ها و مراتع، سال هاست که شاهد آن هستیم که تخلفات زیست محیطی دیگر از جمله کشت ماری‌جوآنا و آتش سوزی های عمدی ناشی از آن در میانکاله، مسموم کردن عمدی پرندگان مهاجر در همین منطقه، نسل کشی پرندگان مهاجر در فریدونکنار، قاچاق پرندگان مهاجر از مرزهای غربی و جنوبی کشور، تهدید زیستگاه های پلنگ و یوزپلنگ و صید غیرمجاز ماهیان رودخانه ای با استفاده از دینامیت یا شوک الکتریکی در رودخانه های منطقه زاگرس رخ می دهد و مسئولان محیط زیست نیز عمدتا به جای تهیه ابزارهای لازم و تقویت نهادهای زیرمجموعه خود، صرفا به ارائه اطلاعات می پردازند؛ گویا این مسئولان به جای مدیریت، جایگاه خبرنگاری را در دست گرفته اند!

در واقع به نظر می رسد بخش زیادی از مسئولان زیست محیطی کشور صرفا در هنگام وقوع حوادث به خبررسانی می پردازند و پیش از وقوع حوادث برای تهیه امکانات لازم برای اطفای حریق و دریافت بودجه از دولت تلاش های لازم را انجام نمی دهند. البته باید توجه داشت که نیروهایی که در این میان بیش از همه تلاش می کنند، پرسنل یگان های حفاظت محیط زیست و جنگل ها هستند که با دست خالی به اطفای حریق می پردازند و این مسئولان بالادستی آنها هستند که باید امکانات لازم از جمله بالگرد و هواپیما را برای اطفای حریق و دوربین، پهپاد و سایر ابزارهای نظارتی را برای رصد تخلفات زیست محیطی فراهم کنند.

هواپیمای آب پاش بعد از سه روز به تالاب انزلی می رسد

متاسفانه سه روز است که بخش های غربی تالاب انزلی دچار حریق شده و با وجود این که این حریق چند بار فروکش کرد، هر بار مجددا شعله ور شده است و مسئولان محیط زیست استان گیلان برای این که آتش به طور کامل فروکش کند، درخواست اعزام هواپیمای آب پاش را ارائه داده اند و این هواپیما به تالاب انزلی رسید. البته در این میان سوال مهم اینجاست که چرا این هواپیما بعد از سه روز به تالاب انزلی رسید و در روز اول برای اطفای حریق نیامد؟

ساسان اکبری پور، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان در این باره به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت: در روزهای اول ما با کمک یک فروند بالگرد و پنج دستگاه ماشین آتش نشانی مشغول اطفای حریق بودیم، اما با توجه به این که آتش به صورت محدود در نقاط مختلف شعله ور می شود، برای خاموش شدن کامل آتش در محیط تالابی و نیزارهای اطراف آن احساس کردیم که صرفا به هواپیمای آب پاش نیاز داریم. اکنون هم بعد از درخواست مدیرکل محیط زیست گیلان، هواپیما به تالاب انزلی رسید.

وی افزود: با توجه به این که صبح امروز نیروهای ما از ساعت پنج بامداد در منطقه مستقر شده اند، ما آتش سوزی های جدید را در نطفه مهار می کنیم. اکنون حریق تالاب انزلی از حالت چند روز گذشته مهار شده است و اگر هواپیما نیز امروز در منطقه آب پاشی کند، همین امروز آتش سوزی به طور کامل مهار خواهد شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان ادامه داد: آتش سوزی هم اکنون به صورت نقطه به نقطه وجود دارد و با توجه به نیزار بودن و تالابی بودن منطقه و عدم امکان دسترسی به همه نقاط، نیروهای ما توانایی رفتن به همه مناطق را ندارند و راهکار اصلی برای اطفای کامل حریق، حضور هواپیمای آب پاش است که به منطقه رسید.

دستگیری پنج نفر بابت ایجاد حریق عمدی در تالاب انزلی

اکبرپور همچنین بر عمدی بودن آتش سوزی در تالاب انزلی تاکید کرد و گفت: تا کنون پنج نفر بابت حریق در تالاب انزلی دستگیر شده اند که از این میان 2 نفر از آنها اعتراف کرده اند. این دو نفر البته گفته اند که نیت آنها این مقدار آتش سوزی نبوده است و صرفا می خواستند برای تغییر کاربری، بخش محدودی از منطقه را آتش بزنند، اما نتوانستند آتش را کنترل کنند.

وی در پایان تصریح کرد: آتش در نیزارهای انزلی به شدت غیرقابل کنترل است و متاسفانه وقتی چند نفر حریق را به جان تالاب انداختند، این آتش از مسیرهای مختلف گسترش یافت و تا کنون حدود 12 هکتار از نیزارهای اطراف تالاب به طور کامل سوخته اند.

گفتنی است؛ این برای اولین است که در ایران آتش سوزی جنگل ها یا مراتع با هواپیمای آتش نشان ایلیوشن خاموش می شود.

آیا این خبر مفید بود؟