هزینه لمینت دندان در ایران از آمریکا ارزان تر شد!/ جدول هزینه لمینت دندان در سال 1400 در ایران

آمار نشان می دهد که با وجود افزایش تدریجی هزینه های لمینت دندان هنوز که هنوز است قیمت این روش درمانی در ایران نسبت به دیگر کشورهای پیشرفته به طرز چشمگیری ارزان تر است. اگر، به طور مثال در آمریکا، برای لمینت به طور متوسط 900 دلار خرج می کنید، در ایران با 80 تا 90 دلار می‌توانید از مزیت های لمینت در ترمیم دندان هایتان برخوردار شوید. به همین دلیل بسیاری از ایرانیان خارج از کشور ترجیح می دهند دندان هایشان را در داخل کشور لمینت کنند. در این گزارش با تعرفه واقعی لمینت در ایران آشنا خواهید شد.

Untitled-1

 

لمینت دندان چیست؟

در ایران بسیاری از مردم فرایند لمینت دندان را تجربه کرده اند: یک روکش بسیار نازک که با دقت و وسواسی منحصر به فرد روی دندان می نشیند و رنگ و طول و اندازه اش را متناسب با معیارهای یک دندان سالم تغییر می دهد.

لمینت نه فقط در زیباتر جلوه کردن طرح لبخند موثر است بلکه عملکرد دندان را بهبود می دهد. به همین دلیل این یکی از محبوب ترین راه ها برای ترمیم و زیبایی دندان به شمار می رود. با وجود این نگرانی ها در مورد افزایش هزینه های درمانی و محدودیت هایی که شرکت های بیمه برای عمل های زیبایی و ترمیمی در نظر می گیرند، بسیاری از مردم را در مورد لمینت دندان هایشان به شَک و تردید می اندازد: راستی لمینت دندان در ایرانِ، سال 1400 چقدر آب می خورد؟

جدول هزینه لمینت دندان در سال 1400

قبل تر اشاره شد که به رغم افزایش نسبی هزینه لمینت کردن دندان، هنوز این مدل از روش درمانی در ایران نسبت به دیگر کشورها مقرون به صرفه تر است. در جدول زیر تلاش کردیم قیمت لمینت دندان در ایران را با توجه به فاکتورهای مختلف تخمین بزنیم.

جنس لمینت دندان

هزینه (به ازای هر عدد)

لمینت زیرکونیا B

1900000

لمینت زیرکونیا A

2250000

لمینت ویتا

3200000

IPS ایمکس

4250000

فلدسپاتیک

5000000

گلس سرامیکی

4950000

ریل لایف

5550000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در تخمین هزینه لمینت کردن دندان، عوامل بسیاری نقش دارند، از تعداد دندان هایی که به لمینت نیاز دارند گرفته تا هزینه لابراتوار و دستمزد پزشک متخصص تر. در ادامه خواهیم گفت که هر یک از این عوامل چطور در قمیت تمام شده لمینت دندان تاثیر می گذارند.

 

2

هزینه لمینت دندان به چه عواملی وابسته است؟

از نقطه شروع تا انتهای فرایند لمینت، عوامل متعددی دست در کار دارند و در انتها هزینه لمینت دندان با توجه به همین عوامل حساب می شوند. یکی از این عوامل جنس روکشی است که پزشک از آن برای ترمیم دندان های شما استفاده می کند.

جنس و ترکیباتی که برای ساخت لمینت به کار رفته اند

لمینت ها روکش هایی هستند که پزشک با چیره دستی آن ها را روی دندان هایتان نصب می کنند. جنس این روکش ها و ترکیباتی که در ساخت لمینت به کار گرفته می شوند، نقش پر رنگی در تعیین قیمت لمینت دارند. در سطر پایین چند نمونه از ترکیباتی را که در ساخت لمینت نقش دارند، فهرست شده است:

  • زیرکونیوم
  • سرامیک فشرده
  • سرامیک توده ای
  • دی سیلیکات لیتیوم

هزینه لابراتوارِ سازنده لمینت

بله! دندانپزشک درست بعد از معاینات اولیه، از دندان قالب می گیرد تا روکش هایی مناسب با آن ساخته شود. بعد قالب را به لابراتوار می فرستد و مسئولان لابراتوار با استفاده از یکی از مواد بالا، لمینت مورد نیاز را طراحی و تولید می کنند. هزینه این فرایند بر عهده بیمار است.

مهارت و تخصص دندانپزشک در لمینت دندان

لابد دیده اید که بازیکنان فوتبال تعرفه خاصی برای دریافت دستمزد ندارند! آن ها متناسب با کیفیت بازی و همچنین میزان آمادگی شان قرارداد می بندند. در این مورد به خصوص، پزشکان هم هر یک با توجه به میزان مهارتشان دستمزد می گیرند.

تعداد دندان های مورد نیاز برای لمینت کردن

چند تا از دندان ها نیاز به ترمیم و روکش دارند؟! جواب این سوال را تنها یک پزشک متخصص پس از معاینات اولیه می تواند به بیمار منتقل کند. جواب هر چه باشد، هر یک از قیمت های جدول بالا باید در تعداد دندان های مورد نیاز برای درمان ضرب شوند. مثلا اگر تصمیم تان را گرفته اید و قصد دارید از لمینت ویتا برای روکش سه مورد از دندان هایتان استفاده کنید، باید 3200000 را در عدد 3 ضرب کنید.

 

هزینه کلینیکی که دندان ها را لمینت می کند

کلینیکی که برای لمینت دندان انتخاب می شود، نقش به سزایی در تعیین قیمت لمینت دارد. لمینت کردن در یک کلینیک در بالای شهر، طبیعتا، گران تر از قیمت همان کار در یک کلینیکِ پایین‌شهری است. همین طور هزینه کلینیک شهر به شهر و متناسب با امکانات آن کلینیک فرق می کند.

هزینه های دیگری هم هست، مثل دستمزد معاینات اولیه، جرم گیری و غیره! ممکن است کلینیک همان ابتدا هزینه کلی را محاسبه و یا آن ها را جداگانه دریافت کنند. در هر صورت پرداختن این خرده‌هزینه‌ها گریزناپذیر است. وقتی پای هزینه های درمانی می آید همه سراغ از بیمه می گیرند تا بلکه بتوانند مقداری از سنگینی هزینه درمان کم کنند، در مورد لمینت کردن دندان هم این مسئله به درستی مطرح می شود: آیا بیمه هزینه لمینت دندان را متقبل خواهد شد و یا خیر؟!

3

آیا بیمه هزینه لمینت کردن را می دهد؟

خیر! بیمه های درمانی تنها حاضرند سرمایه خود را صرف کارهای درمانی کاربران کنند و زیر بار عمل هایی که بیشتر جنبه زیبایی دارند، مثل لمینت دندان و ونیر کامپوزیت نمی روند. در نتیجه شما ناگزیر باید تمام هزینه های لمینت کردن دندان را به تنهایی متقبل شوید.

با این همه لمینت کردن هنوز پر طرفدار است چرا که نه تنها این روش ترمیمی در ایران مقرون به صرفه تر از کشورهای خارجی به نظر می آید بلکه جز جنبه های زیبایی بخش، کارکرد درمانی هم دارد و ردیف نامنظم دندان ها را اصلاح می کند و الگوهای جویدن و گفتار را بهبود می بخشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟