چرا قیمت سکه یک گرمی از یک گرم طلا خیلی بیشتر است ؟ / علت کاهش قیمت سکه و طلا مشخص شد

به گزارش اقتصادی رکنا، محمد کشتی‌آرای، نایب رییس دوم اتحادیه طلا و جواهر ضمن اعلام قیمت های امروز درخصوص علت کاهش قیمت طلا و سکه پس از افزایش قیمت ها در هفته اخیر به خبرنگار اقتصادی رکنا، گفت: علت کاهش قیمت سکه و طلا به دنبال کاهش قیمت ارز رخ داد. قیمت ارز به یکباره کاهش پیدا کرد و از سوی دیگر قیمت اونس جهانی حدود 20 دلار کاهش یافت. در نتیجه این دو عامل باعث شد که قیمت طلا و سکه کاهش پیدا کند.

حباب سکه چقدر است؟

کشتی آرای ضمن بیان این که حباب سکه در حال حاضر 210 هزار تومان است، درباره پیش بینی قیمت ها در ماه های آتی، گفت: تا آخر امروز هم نمی توان روند قیمت ها را پیش بینی کرد. زیرا در بازار چندین متغیر وجود دارد که تعیین قیمت ها را پیش بینی ناپذیر می کند.

تفاوت قیمت سکه های قبل از سال 86 با سکه های روز چیست؟

وی در پاسخ به این سوال که چرا قیمت سکه های قبل از سال 86 ارزان تر از سکه های روز است، گفت: از نظر عیار و وزن تفاوتی باهم ندارند. گران بودن سکه های سال 86 به این دلیل است که همه طالب سکه روز هستند و تقاضا برای سکه روز بیشتر است. در نتیجه قیمت آن هم بیشتر است. از طرفی تقاضا برای سکه های قبل از سال 86 کم است و در نتیجه قیمت آن نیز کمتر است. از سوی دیگر سکه های قبل از سال 86 کهنه تر است و طرفدار کم تری دارد.

چرا سکه یک گرمی از یک گرم طلای 18 عیار و 24 عیار بیشتر است؟

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر در پاسخ به این سوال که چرا قیمت سکه یک گرمی از قیمت یک گرم طلای 18 عیار یا 24 عیار بیشتر است، گفت: عیار سکه یک گرمی 22 عیار است. از سوی دیگر بانک مرکزی هزینه ضرب و بسته بندی را هم محاسبه کرده است. در نتیجه قیمت سکه یک گرمی به دلیل 22 عیار بودن و هزینه بسته بندی و ضرب، از یک گرم طلای 18 عیار و 24 عیار بیشتر است.

نحوه قیمت گذاری سکه و طلا در بازار

کشتی آرای در پاسخ به نحوه قیمت گذاری سکه و طلا در بازار گفت: قیمت گذاری سکه و طلا براساس قاعده و فرمول تعیین می شود. وزن یک اونس طلای جهانی 31 گرم و یک صدم گرم است. قیمت اونس طلای جهانی را به دلار محاسبه و براساس آن قیمت سکه و طلا را تعیین می کنند. قیمت ها براساس یک فرمول شناخته شده تعیین می شود.

آیا این خبر مفید بود؟