200 هزار تن برنج در گمرک بلاتکلیف است / 4 هزار میلیارد تومان برنج نابود می شود ؟

به گزارش رکنا، این روزها یکی از خبرهای مهم  رسوب 200هزار تن برنج در گمرکات و بنادر کشور است که برای ترخیص به اجازه و همکاری وزارت جهادکشاورزی نیاز دارد. گفته شده برنج های وارداتی در حال فاسد شدن است و همین مسئله واکنش‌های زیادی را در پی داشته است. ارزش این برنج‌ها اگر قیمت برنج خارجی را متوسط کیلویی 20هزار تومان هم در نظر بگیریم، بیش از 4000 میلیارد تومان خواهد شد.علی وکیلی  مدیرکل مرکز واردات وامور مناطق آزاد و ویژه گمرک جمهوری اسلامی ایران افزود: براساس کتاب مقرارت صادرات و واردات آخرین روز تیرماه تا اول آبان ماه به دلیل حمایت از کشاورزان داخلی ورود هرگونه برنج به کشور ممنوع می شود. در این میان برخی از محموله ها که ثبت سفارش شده بودند واز هند و پاکستان با مجوزات لازم وارد کشور شده بودند با رعایت دستورالعمل ها ترخیص شدند.

وی افزود: پس از اعمال این قانون برخی از واردکنندگان اظهار داشتند بار آنها نزدیک آب های سرزمین ما است و قبل از 31 تیرماه به ایران می رسد اما قبض انبار آنها بعد از این تاریخ است و به همین دلیل برنج های وارداتی اجازه ترخیص پیدا نکرد.

وکیلی گفت: این موضوع را با وزارت جهادکشاورزی که متولی این امور است و برای ترخیص به اجازه این وزارتخانه احتیاج داریم درمیان گذاشته ایم اما تا به امروز هیچ پاسخی در این خصوص دریافت نکرده ایم.

وکیلی اضافه کرد: اگر پاسخی دریافت نکنیم مجبور هستیم این برنج ها را تا پایان محدودیت فصلی نگهداریم.

وی درپاسخ به این سوال که شاید در این مدت برنج ها فاسد شوندو دیگر قابل استفاده نباشند نیز گفت: قبل از ترخیص هربار کلیه مجوزات لازم را دریافت خواهیم کرد و در صورتی که تاریخ انقضای محصول موردنظر رسیده باشد همه آنها امحاء می شود.

آیا این خبر مفید بود؟