بخش خصوصی درمان به بیمارستان فروشی رسید/ کوچ پزشکان به مشاغل دیگر یا مهاجرت؛ دستپخت اخبار زرد مسئولان است!

محمد رئیس زاده رئیس نظام پزشکی کل کشور در واکنش به آگهی فروش مراکز  درمانی و بیمارستان‌های بخش خصوصی به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت:بیمارستان های خصوصی با این تعرفه‌های پائین نمی‌توانند هزینه های جاری خود را تامین کنند.مسئولین درک درستی از واقعیات جامعه پزشکی و اقتصاد سلامت ندارند. تمام تصمیم گیری شان به جای اینکه بر مبنی علم و کارشناسی شده باشد بر مبنای اخبار زرد حوزه پزشکی است مانند اینکه پزشکان از مالیات فرار می کنند ،پزشکان وضع مالی خوبی دارند و پول پارو میکنند.با این اخبار زرد روزگار جامعه پزشکی را سیاه کرده اند و بخش خصوصی را به بیمارستان فروشی رسانده اند.

بیمارستان فروشی

 

می گویند پزشک و کارگر یکسان دستمزد بگیرند

محمد رئیس زاده ادامه داد: اقتصاد هر حرفه ای پیچیدگی های خاص خودش را دارد و براساس جایگاه آن در جامعه باید نسبت به آن تصمیم گیری شود.نماینده مجلس حقوق و دستمزد یک پزشک را با یک کارگر می‌سنجد"می گوید یک کارگر چقدر می گیرد که یک پزشک باید بگیرد"مسئولین بر اساس عقاید عوام پسندانه در حوزه پزشکی اقدام می کنند.و وضعیت همین خواهد بود و تغییر و بهبود نخواهد داشت.

مجلس ترک فعل کرده است

وی در ادامه با بیان اینکه مجلس ترک فعل کرده گفت: از مجلس می خواهیم  سیاست های ابلاغی سلامت که مقام معظم رهبری در سال 93 ابلاغ کرده را اجرایی کند. مجلس  وظیفه اش است که بر اجرای درست این سند بالادستی نظارت کنند، مجمع تشخیص مصلحت  موظف است در خصوص آن سوال کند.این سیاست ها برای روی طاقچه ماندن تدوین و ابلاغ نشده‌اند برای اعمال در جامعه تدوین شده است.حالا آن ارگانی که آن را اجرا نکرده کدام دستگاه است باید مشخص شود.

رئیس زاده با انتقاد از مجلس شورای اسلامی گفت:این خلاف قانون و خلاف شرع است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر خلاف سیاست های ابلاغی تصمیم بگیرند.این سیاست ها نه تنها اجرا نشده بلکه بر خلاف آن اقداماتی توسط همین مجلس فعلی که باید بر اجرای درست آن نظارت و تصمیم می‌گرفت سیاستگذاری  انجام داده است.

رئیس سازمان نظام پزشکی کل کشور در ادامه بیان کرد: حوزه سلامت یکی از پیچیده‌ترین حوزه هاست وقتی مسئولین می خواهند برای این حوزه راحت ترین راه حل ها را پیدا کنند این می شود که پزشکان بیمارستان ها را خالی می کنند و به مشاغل دیگر مهاجرت می کنند و یا از کشور می روند و بیمارستان ها به فروش گذاشته می شوند تا با کاربری دیگری برای صاحبان خود گردش مالی داشته باشند.

افزایش ظرفیت ها بدون تامین زیر ساخت ها

دکتر رئیس زاده افزود: مسئولین برای مشکلات حوزه پزشکی مانند عدم تمایل ورود به رشته های تخصصی و مهاجرت نگران کننده پزشکان و مهاجرت شغلی پزشکان فقط یک راه حل افزایش ظرفیت را پیشنهاد می کنند.در حالی که این راهکار را یک فرد عامی هم می تواند پیشنهاد کند. حالا اگر این افزایش ظزفیت با مهیا کردن زیر ساخت ها باشد،قبول می کنیم.این ها فقط روی کاغذ مصوب می‌کنند که افزایش ظرفیت داده شود مگر از این هم ساده‌تر وجود دارد.همه تصمصیات روی کاغذ ساده است ؛افزایش ظرفیت رشته های پزشکی را صادر می کنند نه کلاس می دهند نه آزمایشگاه فراهم می کنند نه سقف بالینی، نه سرانه آموزشی می دهند نه هیات علمی که ساده ترین برخورد با پیچیده ترین حوزه های  تخصصی درمانی است.این اقدامات مشکلی را که حل نمی کند بلکه بر مشکلات هم می افزاید.

آینده بخش خصوصی با تعرفه های دستوری چیزی جز ورشکستگی نیست

رئیس نظام پزشکی کل کشور با طرح پیشنهادی ادامه داد: راه حل این مشکلات بازگشت به قانون است.قانونگذاران به اجرای درست اسناد بالا دستی و اجرای درست قانون و نظرات کارشناسانه برگردند.آینده بخش خصوصی با تعرفه دستوری و کار غیر کارشناسانه چیزی جز ورشکستگی و تعطیلی بیمارستانها نیست.

کوچ بیماران پولدار به کشورهای دیگر برای درمان

وی تاکید داشت : تعطیلی بیمارستانهای خصوصی باعث می شود که بسیاری از مردم که تمکن مالی برای دریافت خدمات درمانی در مراکز خصوصی و با کیفیت تر دارند را به خارج از کشور بفرستند.آیا این به نفع کشور است ودر راستای  مصلحت کشور است؟

سیاست های دولت باعث می شود سالانه 10 میلیارد دلار ارزبری از کشور داشته باشیم

رئیس سازمان نظام پزشکی کل کشور افزود : سیاست ها دولت دارد به سویی می رود که همین صنعت نیمه جان پزشکی فرو بپاشد و به زودی سالانه 10 میلیارد دلار ارزبری از کشور خواهیم داشت.با بلیط چارتر بیمار را به خارج می‌برند و بر می‌گردانند. زنگ هشدار زده شده و می‌تواند آینده پزشکی کشور را از بین ببرد.

رئیس زاده تاکید کرد:وقتی این حرف ها را می گویم متهم می شوم به تعارض منافع و دفاع از جیب پزشکان و آن نماینده ای که دستمزد پزشک و کارگر را یکی می داند مورد تقدیر قرار می گیرد.حتی جامعه کارگران هم نمی خواهند دستمزد یک پزشک اینقدر پایین باشد ولی آن نماینده مجلس که فقط دنبال رای در حوزه انتخابی  است با این شعارها دارد به جامعه پزشکانی و در اصل همان کارگری که می خواهد خدمات با کیفیت دریافت کند صدمه وارد می کند.

کدخبر: 971317 ویرایش خبر
لینک کپی شد
منیره چگینی دبیر گروه: آزاده مختاری
آیا این خبر مفید بود؟