بهشتی: پنجمین محموله الواح هخامنشی همراه رییس جمهور وارد کشور شد/ متن الواح نشان می دهد زنان و مردان ایرانی در آن تاریخ حقوق برابر داشتند

سید محمد بهشتی، عضو شورای عالی میراث فرهنگی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا بیان داشت: الواح هخامنشی در دوران پهلوی اول و به منظور مطالعه خطوط و رمزگشایی آن توسط یک پژوهشگر آمریکایی به کشور آمریکا منتقل شده بود و بعد از انقلاب نیز عده ای به دلیل مسائل سیاسی سعی در مصادره آن داشتند که این امر محقق نشد.

وی با اشاره به  اهمیت الواح هخامنشی به لحاظ تاریخی و میراث فرهنگی برای کشور، افزود: تلاش های دولت ایران در سالهای اخیر در سال 78 منجر به نتیجه شد و تاکنون 4 محموله از این الواح وارد کشور شده بود و این محموله که همراه رییس جمهور وارد کشور شد در حقیقت پنجمین محموله از این الواح بود.

عضو شورای عالی میراث فرهنگی تاکید کرد: رمزگشایی این الواح که به زبان ایلامی نگاشته شده بود نشان می دهد که زنان و مردان ایرانی در آن برهه تاریخی از حقوق برابری در دستمزد و مرخصی هنگام بیماری برخوردار بودند.

بهشتی تصریح کرد: امیدوارم روند بازگشت این الواح به کشور با سرعت بیشتری انجام گیرد زیرا اینها سرمایه های تاریخی و اسناد بسیار ارزشمند باستانی ایران هستند و می توانند اطلاعات خوبی در اختیار باستان شناسان و پژوهشگران ایرانی قرار دهند.

وی گفت: با توجه به اهمیت این اشیای باستانی غالبا در سفرهای سالانه رووسای جمهور به نیویورک به کشور بازگردانده می شود تا امنیت این اشیاء بیش از پیش تامین شود.

کدخبر: 930835 ویرایش خبر
لینک کپی شد
مسعود لاهوت دبیر گروه: آزاده مختاری
آیا این خبر مفید بود؟