به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، راه هایی وجود دارد که بدون خنک کننده مصنوعی احساس راحتی کنید. به گفته مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده، گرما می تواند فعالیت های سرگرم کننده تابستان را تقویت کند، اما بدن نباید برای مدت طولانی خیلی گرم باشد، زیرا گرمای بیش از حد می تواند به مغز و سایر اندام های شما آسیب برساند.

تعریق سیستم خنک کننده طبیعی بدن است، اما زمانی که کافی نباشد، خطر ابتلا به بیماری هایپرترمی مرتبط با گرما افزایش می یابد .

  خنک ماندن را می توان با استفاده از برخی لوازم اولیه و دانستن اینکه چگونه خانه خود را دستکاری کنید تا دمای آن را کنترل کنید، انجام شود. در اینجا چند روش به شما آموزش می دهیم.

صابون و روغن نعنا را امتحان کنید

وقتی گرم و سرخ شده اید، هیدراته کردن (آبرسانی به پوست) اولین و مهمترین گام برای خنک شدن است.اگر بدن شما از گرما رنج می برد و نیاز به خنک شدن دارد، نمی تواند بدون رطوبت کافی این کار را انجام دهد، زیرا بدن با تعریق خود را خنک می کند. دوش آب سرد یا حمام بگیرید . گرفتن دوش یا حمام آب سرد با کاهش دمای مرکزی بدن به خنک شدن بدن کمک می کند. برای لذت بیشتر، صابون نعناع را امتحان کنید. روغن نعناع، گیرنده های مغزی را فعال می کند که به بدن شما می گویند چیزی که می خورید یا احساس می کنید سرد است.

 یخ روی مچ و گردن دست

از شست‌وشوهای سرد روی گردن یا مچ‌های خود استفاده کنید، یک شستشوی سرد یا کیسه‌های یخ (بسته‌های) روی مچ دست خود قرار دهید یا آن را دور گردن خود بپوشانید تا بدنتان خنک شود. این نقاط نبض مناطقی هستند که رگ‌های خونی نزدیک به پوست هستند، بنابراین شما سریع‌تر خنک می‌شوید.

پنکه را رو به بیرون بگذارید

 باز کردن پنجره‌ها در دو طرف خانه  می‌تواند سیستم تهویه متقاطع را تسهیل کند. اگر این کار را انجام دهید، پنکه  به خنک شدن خانه کمک می کنند. آن را به سمت بیرون بگذارید .تا هوای گرم را از خانه  بیرون بکشد و دمای خنک تری داشته باشد یا نسیم را وارد کند.

پرده ها را ببندید

اگر پنجره‌هایی دارید که از صبح تا بعد از ظهر به سمت خورشید است، پرده‌ها  را روی آن‌ها ببندید تا از ورود مستقیم خورشید به خانه و گرم کردن داخل خانه جلوگیری کنید.

پنبه را جدی بگیرید

 

پنبه یکی از قابل تنفس ترین مواد است، بنابراین ملحفه ها یا پتوهای پنبه ای می توانند به شما در خنک نگه داشتن شما در طول شب کمک کنند.هر چه تعداد نخ پنبه کمتر باشد، تنفس آن بیشتر است.

در زیر زمین بخوابید

 اگر سطح پایین‌تری یا زیرزمینی در خانه خود دارید، یک محل خواب موقت در آنجا ایجاد کنید تا در شب دمای خنک‌تری را تجربه کنید.

هواکش آشپزخانه را فراموش نکنید

از هواکش در آشپزخانه و حمام  استفاده کنید تا هوای گرمی را که پس از آشپزی یا در حمام ایجاد می شود بیرون بکشد.

لامپ های کم مصرف نصب کنید

لامپ های رشته ای دمای بالاتری نسبت به لامپ های LED تولید می کنند. لامپ های خانه خود را تعویض کنید.

از غذاهای یخ زده لذت ببرید،شکر را حذف کنید

خوردن آیس پاپ یا بستنی برای خنک شدن می تواند کمک کند.در مصرف شکر زیاده روی نکنید. شکر متابولیسم شما را بالا می برد و احساس گرمای درونی می کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

کدخبر: 805363
لینک کپی شد
آزاده مختاری
آیا این خبر مفید بود؟