خطر وقوع اپیدمی دوقلو کرونا و آنفلوآنزا در کشور

به گزارش رکنا ، رئیس کارگروه بهداشت و پیشگیری قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: در دو سال گذشته که به جز پوشش واکسیناسیون، مدیریت اپیدمی در کشور با شدت بیشتری اعمال می شد فراوانی بروز آنفلوآنزا کاهش چشمگیری داشت و به خاطر رعایت موازین پیشگیری نسبتا مشترک این موارد بیماری را کمتر شاهد بودیم، احتمال رخداد همزمان دو اپیدمی بالا است.

استاد اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: این نکته هشداری است به مسئولان وزارت بهداشت تا علاوه بر تلاش در بالا بردن تیراژ تعداد دوز واکسن تزریق شده از مدیریت سایر موازین پیشگیری غفلت نکنند.

گفتنی است؛ مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری واگیر وزارت بهداشت هم درباره وقوع اپیدمی دوقلو آنفلوآنزا و کرونا در کشور هشدار داده است و گفت: موارد آنفلوآنزا  در کشور در حال افزایش است و تاکنون بیش از ۲۰۰ مورد ثبت شده با تایید آزمایشگاهی به ما گزارش شده است.وی افزود: البته در زمینه موارد آنفلوآنزا هنوز به حد آستانه هشدار نرسیده‌ایم، اما به نظر می‌آید که به زودی به این حد آستانه می‌رسیم. راه‌های پیشگیری از آنفلوآنزا کاملا مشابه پیشگیری از کووید۱۹ است.

گویا تاکید کرد: ما از همراهی این دو بیماری یعنی آنفلوآنزا و کووید۱۹ نگرانی داریم. ثابت شده که اگر این دو بیماری همزمان در کسی رخ دهد، بیماری شدیدتر و مرگبارترین خواهد شد.وی گفت: اکنون آنفلوآنزای فصلی نوع H3N2 شایع شده و توصیه ما این است که موارد پیشگیرانه را مانند شستن مداوم دست، حفظ فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک و.... را رعایت کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟