قسمتی از محله هاشم آباد شهرری فضای سبز می شود

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، ساکنان محله هاشم آباد و نفرآباد شهرری بیش از 20 سال است که بلاتکلیف مانده اند و روز به روز وضعیت خانه هایشان بدتر از روز قبل می شود چراکه ساخت و ساز در این محله به 50 سال قبل بر می‌گردد و خانه نوسازی را در این محلات به دلیل طرح های مختلف شهرداری و حرم حضرت عبدوالعظیم نمی توان مشاهده کرد.

همین مسئله باعث شده تا آسیب های اجتماعی زیادی به دلیل مخروبه شدن بعضی از خانه های قدیمی در دل این محلات شکل بگیرد. آخرین بار در دوره چهارم شورای اسلامی شهر بود که شهرداری تعدادی از املاک این محلات را خریداری کرد اما هنوز حدود 200 پلاک در اختیار مردم است که به دلیل مجاز نبودن در امر بازسازی اطراف قبله تهران را به وضعیت بدی کشانده اند.

باور کردنش سخت است که در قبله تهران چنین مشکلاتی کنار دست حرم متبرک سیدالکریم وجود داشته باشد. جایی که اگر ساکنان آنجا اجازه ساخت داشته باشند آن منطقه به بهترین ناحیه منطقه 20 تبدیل می‌شد. اما همین طرح‌های مختلف در بیست و چند سال گذشته در هاشم آباد و نفر آباد باعث شده تا مردم نتوانند خانه خود را به قیمت اصلی به فروش برسانند. البته هیچ کس نیز حاضر نمی‌شود خانه‌ای را خرید کند که برای 50 سال قبل بوده و حتی اجازه بازسازی و بهسازی ندارد.

همچنین چند سال قبل بود که بالای محله نفرآباد انبار وسایل حرم حضرت عبدوالعظیم تخریب و بنا شد تا یک هتل در آن احداث شود که متاسفانه با گذشت بیش پنج سال از آغاز آن پروژه و عوض شدن دو پیمانکار هنوز تکلیف آن مشخص نشده است و ساکنان محله هاشم آباد به شدت درگیر آسیب های ساخته نشدن این هتل شده اند. از جمع شدن اراذل و اوباش تا موادکشیدن معتادان متجاهر و... در این محله دیده می شود.

فرهاد افشار شهردار منطقه 20 در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره این مسئله که تکلیف محله هاشم آباد و نفرآباد در شهرری چه خواهد شد مطرح کرد: هاشم آباد و نفرآباد از اولویت های ماست که در بحث نفرآباد خوشبختانه سازمان فضایی طرحی را به تصویب رسانده و ابلاغ کرده است.

او ادامه داد: در ارتباط با محله هاشم آباد در غالب بهسازی و نوسازی زمین‌های اطراف حرم حضرت عبدوالعظیم طرحی نوشته شده است که در پیش کمیسیون تایید شده است و در بازه زمان کوتاهی اجرایی خواهد شد و افراد تا 4 طبقه می‌توانند آن را بسازند.

افشار در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه ساخت هتل ضلع شرقی حرم حضرت عبدوالعظیم مدت‌ها متوقف شده بود که چدی پیش آغاز اما دوباره متوقف شده است بیان کرد: پروژه مشارکتی که حرم حضرت عبدوالعظیم با بخش خصوصی در ضلع شرقی حرم آغاز کرده است به واسطه مشکلاتی که برای سرمایه گذار به وجود آمد این پروژه متوقف شد اما طی جلسات اخیر ما با مدیریت اجرایی حرم و پیگیر فعال شدن این پروژه هستیم.

صادقی عضو شورای شهر تهران نیز درباره بافت فرسوده هاشم آباد و نفرآباد که سالهاست شهروندان ساکن آن در بلاتکلیفی مانده‌اند گفت:  در ارتباط با این موضوع مردم نفرآباد و هاشم آباد نزدیک 20 سال است که سرگردان هستند و بافت فرسوده نیز خطراتی را برای ساکنین در آن منطقه به وجود آورده است.

او ادامه داد: امروز جلسه‌ای را به صورت مشترک با کمیسیون شهرسازی داشتیم که در همین راستا طرح تفصیلی نفرآباد به تصویب رسیده است و تکلیف آن مشخص شده است.

این عضو شورای تهران با بیان اینکه قرار بر این است که با حفظ هویت تاریخی و مذهبی طرح تفصیلی اجرایی شود خاطر نشان کرد: این دو محله دیگر در طرح نیست  و امروز همه ساکنان هاشم آباد و نفرآباد می‌توانند به شهرداری منطقه 20 مراجعه کرده و درخواست نقشه کنند تا جواز برای بازسازی و نوسازی را دریافت کنند.

ای در حالی است جعفر شربیانی عضو هیئت رییسه شورای شهر تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره این مسئله عده ای از شهروندان محله هاشم آباد به شهرداری منطقه 20 رفته اند اما به آنها گفته شده که محله در فضای سبز و این موضوع با صحبتهای مسئولین مغایرت دارد اظهار کرد: بعضی از قسمت های محله هاشم آباد طرح هایی است که اگر اجرایی شود فضای سبز خواهد بود اما به نظر من این طرح ها تغییر می کند.

او ادامه داد: پهنه کلان ۲۰۰ هکتاری پیرامون حرم حضرت عبدالعظیم وجود دارد که در قالب طرح تفصیلی به عنوان پهنه S۲۲۲ در نظر گرفته شده است که البته نمی دانم به کمیسیون ماده 5 ارسال شده است.

شربیانی با بیان اینکه اراده ما در شورای شهر تهران بر اساس درخواست مردم نفرآباد و هاشم اباد است خاطر نشان کرد: اگر لکه ای از این منطقه در فضای سبز است طبق طراحی های قبلی طرح تفصیلی است که در آن هاشم آباد فضای سبز است اما ممکن است که تغییر کند.

این عضو شورای شهر در پاسخ به این سوال که چرا بعد از 20 سال تکلیف آنجا مشخص نمی شود خاطر نشان کرد: ما در حال بررسی هستیم که در کمیسیون ماده 5 انشالله به وضعیت آن رسیدگی خواهد کرد.

عضو هیئت رییسه شورای شهر تهران در پایان درباره هتل نیمه ساخته ضلع شرقی حرم اظهار کرد: هتل نیمه کاره نیز باید تعیین و تکلیف شود و ما به شهرداری نیز گفته ایم که پیگیر این موضوع شود. حال باید پیمانکار فوق را راضی کنند تا برای کامل کردن پروژه پای کار بیاید.

آیا این خبر مفید بود؟