کشف کتیبه قاجاری در کهتویه بستک

به گزارش رکنا،   محمد محسنی گفت: کتیبه قاجاری کشف‌شده، تنها شواهد موجود از دیوارنگاری مکتوب صخره­ای متعلق به قرون متأخر اسلامی است که به ذکر نام یکی از زمامداران خطه جهانگیریه اشاره دارد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان با اشاره به اینکه کتیبه‌ها به‌مثابه اسناد مهمی هستند که اطلاعات دقیقی را از نام شخص نگارنده و فعالیت­های او در بردارند، اظهار کرد: در محوطه حشم تخته‌سنگ عظیمی که به سه قسمت تقسیم‌شده و کتیبه­ای بر آن حکاکی شده که بر تخته‌سنگ میانی نام سطوت الممالک قابل‌مشاهده است.

او افزود: محمدرضا خان بستکی که در بستک به سطوت الممالک نیز شهرت دارد فرزند محمدتقی خان صولت الملک از دودمان مشایخ بنی‌عباسیان است که در دوران حیات واپسین پدر به حکمرانی بستک و جهانگیریه گماشته شد.

محسنی بیان کرد: با توجه به‌وفور قنات و همچنین توجه به مکان تفرجگاهی محوطه حشم به نظر می­رسد سطوت الممالک از این مکان بازدید و یا در مکان حضورداشته و این حکاکی از او یا به دستور او بر سنگ موردنظر حک‌شده باشد.

محوطه حشم روستای کهتویه شامل آثار متعددی از بلندی کوهستان تا جاده اصلی است که می­توان به قلعه کلات گبران، سیستم آب‌رسانی، قنات گبران و محوطه کهتویه اشاره کرد.

 

 

 

کدخبر: 1013238 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟