تایید صلاحیت 80 درصد داوطلبان شوراهای تهران در انتخابات 1400

انتخابات 1400 / در روزهای اخیر رد صلاحیت 10 عضو از 12 عضو کنونی شورای شهر تهران که برای انتخابات شوراها نامزد شده اند، به موضوعی جنجالی در رسانه ها تبدیل شده است.

به گزارش رکنا، شکراله حسن بیگی در نوزدهمین جلسه ستاد که با حضور اعضا برگزار شد، اظهار داشت: در استان تهران پنج هزار و ۹۳۹ نفر داوطلب عضویت در شوراهای شهر بودند که از این تعداد تا زمان بررسی هیات اجرایی، یک درصد انصراف دادند و ۹۰ درصد از داوطلبان توسط هیات های اجرایی تایید و ۹ درصد رد صلاحیت شدند.

وی افزود: همچنین از پنج هزار و ۳۳۱ پرونده که در اختیار هیات های اجرایی شهرستان قرار گرفت، ۹ درصد معادل ۵۰۸ نفر رد شدند که میانگین ستاد کشوری نیز همین میزان است.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران ادامه داد: پس از این مراحل پرونده داوطلبان به هیات نظارت تحویل شده است و طی آن ۳۵ نفر انصراف دادند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار تهران اضافه کرد: چهار هزار و ۲۵۰ داوطلب معادل ۸۰ درصد تایید و ۲۰ درصد معادل یک هزار و ۴۱ نفر رد شدند و ممکن است با نظر هیات عالی نظارت این آمار تغییر کند.

حسن بیگی با تاکید براینکه دغدغه اصلی ما مشارکت در انتخابات است گفت: در همه مراحل انتخابات قانون ملاک عمل است اما تایید صلاحیت ها نقش مهمی در مشارکت افزایی به همراه دارد.

وی عنوان کرد: از اعضای شورای شهر فعلی ۲۳۲ نفر داوطلب دوره ششم هستند که از این تعداد ۶۹ نفر معادل ۲۹ درصد توسط هیئت اجرایی رد صلاحیت شدند و ۱۱۹ نفر معادل ۵۱ درصد آن توسط هیئت نظارت رد شدند که در مجموع آمار بررسی هیئت نظارت و هیئت اجرایی ۸۱ درصد اعضای فعلی شورای شهر استان تهران رد صلاحیت شدند.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران به ضرورت توجه فرمانداری ها به جایگاه ستاد انتخابات استان اشاره و تاکید کرد: جایگاه ستاد انتخابات استان در قانون تصریح شده است و نقش مهمی در هماهنگی و پشتیبانی ها در روند برگزاری انتخابات به عهده دارد.

حسن بیگی در خصوص برگزاری انتخابات الکترونیک افزود: در استان تهران انتخابات تمام الکترونیک برگزار نمی شود، اما از ۲۵ فرآیند برگزاری انتخابات، ۲۳ فرآیند الکترونیکی برگزاری می شود و فقط اخذ رای و شمارش آراء به شکل غیر الکترونیک و دستی است. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟