دیدگاه نادرست سریال «یاور» مشوق عشق مثلثی مردان

به گزارش رکنا ، واکاوی روان شناسانه این ادعای پرحاشیه که «رسیدگی نکردن زنان به زیبایی‌شان باعث خیانت شوهرشان می‌شود» به بهانه سکانس جنجالی سریال « یاور » در همین باره
در قسمت هفتم سریال مناسبتی «یاور» که این شب‌ها ساعت 20:45 از شبکه 3 پخش می‌شود، بعد از مشخص شدن ازدواج دوم «جمال»، پدر و مادر او مشغول صحبت می‌شوند و در این بین حرف‌های قابل تاملی بین آن‌ها شکل می‌گیرد. داریوش ارجمند، بازیگر نقش یاور به عنوان پدر معتقد است کوتاهی عروس در رسیدگی به خودش و توجه نداشتن او به همسرش باعث این موضوع شده، در مقابل اما زهرا سعیدی به عنوان مادر، گزاره‌های شوهرش را یکی‌ یکی به چالش می‌کشد. یکی از موضوعاتی که مطرح می‌شود، بحث نرسیدن به ظاهر از سوی عروس خانواده است که دلیل این اتفاق بیان می‌شود. از آن جا که این استدلال از مواردی است که در موضوع خیانت همسران زیاد مطرح می‌شود، لازم دیدیم که نگاهی دقیق‌تر و البته روان‌شناسانه به این مسئله داشته باشیم.

این موضوع زن‌ و‌ مرد ندارد

رعایت نکردن بهداشت شخصی یا بی‌توجهی به زیبایی ظاهری، چه از سمت زن باشد و چه از سوی مرد، می‌تواند روی رضایت همسران از زندگی مشترک‌شان تاثیر منفی بگذارد و در کنار عوامل دیگر بروز خیانت را تسهیل کند. البته در بحث خیانت ما با یک عامل به عنوان دلیل خیانت طرف نیستیم، بلکه مجموعه عواملی دست در دست هم نقش‌آفرینی می‌کنند. اما نرسیدن به ظاهر به چه صورت ممکن است نقش‌آفرینی کند؟

حساسیت برخی افراد بیشتر است

همه افراد حساسیت یکسانی در قبال موضوع زیبایی ظاهر همسر خود ندارند. به عنوان مثال فردی که بویایی قوی دارد، روی موضوع بهداشت شخصی همسر هم حساسیت بالاتری دارند؛ خیلی ها هم به دلایل دیگری روی آراستگی همسر خود حساسیت دارند و در مواردی زیبایی و آرایش اغراق شده را هم می پسندند.

ابزاری برای نمایش توجه‌ و‌ علاقه به همسر

رسیدگی به ظاهر ابزاری کارآمد در نشان دادن توجه به همسر و خواسته‌های اوست. به عنوان مثال مردی که می‌داند همسرش روی خوش‌بویی دهان حساس است و بهداشت دهان را جدی می‌گیرد، با این کار دارد توجه خود را به همسر نشان می‌دهد یا زنی که به پوشیدن لباس تمیز و برازنده توجه دارد چون می‌داند همسرش علاقه مند به این مسئله است، او هم دارد توجه و علاقه خود را به نمایش می‌گذارد. مطالعات نشان می‌دهد از دید غالب افراد دریافت نکردن توجه مناسب از سوی همسر، می‌تواند احتمال خیانت را افزایش دهد.

خطرات ترویج این رابطه خطی

متاسفانه در بسیاری از فرهنگ‌ها دیدگاه نادرستی وجود دارد که اگر خواسته‌های مردی در ازدواج به ویژه در حوزه رضایت جنسی برآورده نشود، او اجازه دارد خارج از رابطه دونفره فعلی خود، دنبال خواسته‌هایش باشد. این طرز فکر متاسفانه یکی از عوامل تسهیل‌کننده خیانت آقایان است، ترویج دیدگاه خطی که می‌گوید نرسیدن زن به ظاهر خود، مساوی با خیانت مردان است و به عوامل دیگر توجه ندارد بر این اساس، خود مشوق خیانت بعضی از مردان است.

چطور همسرمان را تشویق به زیبایی کنیم؟

هرچند نرسیدن آقایان به ظاهر خود و به ویژه رعایت نکردن بهداشت از شکایاتی است که زیاد هم شنیده می‌شود، اما با توجه به تاکیدی که بر موضوع نرسیدن به ظاهر از سوی زنان و ارتباط این مسئله با خیانت وجود دارد، در این بخش بر موضوع ظاهر و رفتار خانم‌ها تاکید می‌کنیم. اگر از خانم‌هایی که به ظاهر خود رسیدگی چندانی نمی‌کنند، از اهمیت این موضوع سوال کنید، غالب آن‌ها بر اهمیت آن واقفند اما زمان عمل که می‌رسد، بسیاری تلاشی نمی‌کنند. شاید اگر دلایل این موضوع را بدانیم، بهتر بتوانیم راهی برای تغییر در این شرایط پیدا کنیم.
کمبود وقت/ فرهنگ انتظار دارد که زن ابتدا به امور فرزندان و خانه بپردازد و در نهایت اگر فرصتی بود، آن وقت به فکر آرایش و زیبایی خود بیفتد. پس اگر می‌خواهید همسرتان رسیدگی بیشتری به خودش داشته باشد، بار روی شانه‌هایش را سبک کنید.
بی‌توجهی همسر/ برخی موارد واکنش نشان ندادن به تلاش زنان برای آراستگی باعث می‌شود تا آن‌ها انگیزه کمتری برای تکرار این رفتار داشته باشند. هر چه به شکلی دلپذیرتر از زیبایی همسرتان و ظاهر او تعریف کنید، احتمال این که باز هم به خودش رسیدگی کند، افزایش می‌یابد.
ناآشنایی / نبود برخی به اصطلاح عشوه‌گری‌ها موضوعی است که برخی آقایان روی آن دست می‌گذارند. منصفانه نگاه کنیم زنی که از سنین پایین دعوت به آهسته خندیدن و بی‌صدا بودن در تمام محیط‌ها و از جمله در حریم خانه شده، فرصت یادگیری چنین رفتارهایی را نداشته است. البته که این حرف به معنای دعوت از دختران جوان برای انجام این رفتارها در هر محیطی نیست اما اگر بخواهیم واقع‌بینانه به ماجرا نگاه کنیم، ابتدا باید چیزی را آموخت و تمرین کرد تا بعد بتوان آن را بروز داد. پس به ویژه اگر تازه ازدواج کرده‌اید، به همسرتان فرصت دهید.

سخن پایانی با زنان

توجه به ظاهر و داشتن رفتاری دلپذیر را می‌توان یکی از ساده‌ترین انتخاب‌ها برای تقویت رابطه همسران دانست. اهمیت این موضوع را جدی بگیرید اما در عین حال بی دلیل دچار وسواس و انجام هزینه‌های سنگین برای این موضوع نشوید.

اگر هم به هر دلیلی نگران خیانت همسرتان هستید، توجه داشته باشید که صرف تغییر در ظاهر شما عامل تعیین‌کننده در چنین مواردی نیست و بهتر است برای حل این مسئله از متخصص کمک بگیرید. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

نرگس عزیزی / کارشناس‌ارشد مشاوره

آیا این خبر مفید بود؟