سرهنگ عباس نژاد: رشد 35 درصدی آمار کشفیات قاچاق چوب در سال 99 / قاچاق چوب پرسودتر از مواد مخدر

سرهنگ علی عباس نژاد با اشاره به افزایش شدید قیمت چوب در کشور اظهار داشت: اکنون شرایط به گونه ای شده است که افراد می توانند با قطع یک درخت جنگلی بین 50 تا 60 میلیون تومان سود کسب کنند و طبیعی است در این وضعیت بسیاری از متخلفان به جای این که خودشان را به دردسرهای قاچاق مواد مخدر بیندازند، به دنبال قاچاق چوب می روند.

بریده شدن نفس جنگل ها با تشدید فقر و بیکاری

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، فقر و بیکاری مردمان حاشیه جنگل ارتباط مستقیمی با افزایش آمار قطع درختان جنگلی و قاچاق چوب دارد. این موضوعی است که بخصوص فعالان زیست محیطی محلی در استان های شمالی، غربی و شمال غربی کشور روی آن تاکید دارند و معتقدند هرچه مشکلات معیشتی جوامع محلی ساکن حاشیه جنگل های هیرکانی، زاگرس و ارسباران بیشتر شود و در عین حال، قیمت چوب نیز افزایش یابد، حتی با وجود تشدید برخوردها و نظارت های پلیس و جنگل بانی، بازهم افراد بیشتری به قاچاق چوب روی می آورند.

در 14 ماه گذشته نیز که شیوع کرونا در کشور در کنار اعمال تحریم های ظالمانه و البته سوء مدیریت دولت، اوضاع معیشتی مردم بخصوص ساکنان شهرها و روستاهای کوچک حاشیه جنگل ها را بیشتر کرده است، مشاهدات فعالان مردمی و گزارشات میدانی رسانه های محلی از افزایش حجم قاچاق چوب در کشور حکایت دارد و رشد میزان کشفیات قاچاق چوب و البته کشف هرچه بیشتر کوره های غیرقانونی تولید زغال نیز به نوعی همین مدعا را ثابت می کند.

قاچاق چوب

افزایش آمار قاچاق به علت رشد بی رویه صنایع چوبی

در این میان، سرهنگ علی عباس نژاد، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری نیز در گفت و گو با رکنا موضوع رشد قاچاق چوب در کشور را تایید کرد و افزایش افسارگسیخته آمار صنایع چوبی، شرایط دشوار واردات چوب برای این کارخانجات و رشد شدید قیمت چوب را از جمله عواملی دانست که منجر به بالا رفتن آمار قطع درختان جنگلی و قاچاق چوب شده است.

فرمانده جنگل بانی کشور در این باره توضیح داد: شکی نیست که روز به روز نیاز کارخانه ها و کارگاه های تولیدکننده مصنوعات چوبی بیشتر می شود و متاسفانه خود این کارخانه ها نیز به صورت افسارگسیخته ای در حال افزایش هستند. این در حالی است که واردات چوب نیز با مشکلاتی مواجه شده و همچنین بهره برداری از جنگل هم ممنوع شده که البته این مساله، امر مقدسی است و برای حفظ جنگل های ایران لازم است.

وی افزود: اما همه این مسائل دست به دست هم داده و باعث افزایش شدید قیمت چوب شده و همین موضوع نیز قاچاق چوب را به کاری وسوسه انگیز تبدیل کرده است. به همین دلیل، اکنون قاچاق چوب در تمام جنگل های ایران از هیرکانی تا زاگرس رواج پیدا کرده است.

عباس نژاد ادامه داد: در واقع، اکنون شرایط به گونه ای شده است که افراد می توانند با قطع یک درخت جنگلی بین 50 تا 60 میلیون تومان سود کسب کنند و طبیعی است در این وضعیت بسیاری از متخلفان به جای این که خودشان را به دردسرهای قاچاق مواد مخدر بیندازند، به دنبال قاچاق چوب می روند.

تغییر شکل قاچاق چوب با تشدید نظارت های جنگل بانی

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها البته روی این نکته تاکید کرد که این یگان از سال 99 برخوردهای جدی تری را با قاچاقچیان چوب انجام داده است؛ به نحوی که این یگان در سال گذشته دستورالعمل جدیدی را برای تشدید مبارزه با این متخلفان صادر کرد و با افزایش تعداد ایست های بازرسی نظارت بر جنگل های زاگرس، هیرکانی و ارسباران را گسترده تر کرده است.

عباس نژاد در ادامه از این مساله هم خبر داد که تشدید نظارت ها و برخوردهای یگان حفاظت سازمان جنگل ها موجب تغییر شکل قاچاق چوب در کشور شده است.

این مقام مسئول در تشریح جزئیات این مساله گفت: اکنون ما شاهد آن هستیم که چوب به جای این که با استفاده از کامیون قاچاق شود، بیشتر با خودروهای سواری حمل می شود، چراکه قاچاقچیان چوب با این روش راحت تر می توانند از ایست های بازرسی ما رد شوند. در این میان حتی قاچاقچیان، دیگر با وانت، چوب های جنگلی قاچاق نمی کنند، بلکه با وانت های خود چوب هایی را حمل می کنند که از درختان باغات بریده شده است.

وی در این باره چند مصداق از تغییر شکل قاچاق چوب توسط متخلفان را ذکر کرد و گفت: در سال گذشته بارها پیش آمد که ما یک پراید یا پژوی 206 یا خودروهای سواری دیگر را کشف کنیم که صندلی عقبشان را برداشته و در آن چوب قرار داده بودند. حتی در یک مورد، ما خودروی شبیه سازی شده حمل گوشت را کشف کردیم که مشغول قاچاق چوب بود.

کوره زغال

افزایش 93 درصدی کشف کوره های غیرقانونی زغال در سال 99

فرمانده جنگل بانی کشور در ادامه از افزایش کشفیات قاچاق چوب در سال 99 خبر داد و تصریح کرد: با شدت عملی که در سال گذشته به خرج دادیم، حجم کشفیات چوب قاچاق شده ما نسبت به سال 98 به میزان 35 درصد افزایش یافت که این مساله نشان دهنده قاطعیت سازمان جنگل ها در برخورد با متخلفان است.

وی با اشاره به رشد آمار پرونده های مربوط به قاچاقچیان چوب در سال 99 اشاره کرد و گفت: ما در سال گذشته 6 هزار و 350 فقره پرونده برای قاچاقچیان چوب تشکیل دادیم و همچنین 6 هزار و 500 متر مکعب چوب از متخلفان کشف کردیم.

عباس نژاد ادامه داد: همچنین ما در سال 99 تعداد 768 فقره پرونده برای کوره غیرقانونی زغال تشکیل دادیم که 93 درصد نسبت به سال 98 بیشتر بود و علاوه بر این، در سال گذشته 235 تن زغال نیز از قاچاچیان کشف کردیم که نسبت به سال قبل از آن 30 درصد افزایش داشت.

رشد 70 درصدی دستگیری متخلفان در سال گذشته

افزایش آمار قاچاق چوب اما در شرایطی رخ می دهد که از سال 95، قانون تنفس جنگل ها در سراسر کشور به اجرا گذاشته شد و از سال سوم اجرای این قانون نیز هرگونه بهره برداری تجاری و صنعتی از چوب جنگل های سراسر کشور ممنوع شد. اخیرا هم مسئولان سازمان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تاکید کرده اند که این قانون تا زمان بهبود وضعیت جنگل‌ها ادامه خواهد یافت.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها با اشاره به همین مساله تاکید کرد: اکنون هر گونه قطع درختان جنگی جرم تلقی می شود و نیروهای ما از هر خودرویی که چوب جنگلی کشف کنند، آن را توقیف می کنند.

عباس نژاد با تاکید بر رشد محسوس آمار توقیف خودروها و دستگیری حمل کنندگان در سال 99 اظهار داشت: در سال گذشته ما 3 هزار و 865 مورد خودرو توقیف کردیم که نسبت به سال 98 به میزان 65 درصد بیشتر بود و همچنین در سال 99 تعداد 4 هزار و 832 نفر را دستگیر کردیم که نسبت به سال 98 رشدی 70 درصدی داشت.

افزایش 123 درصدی تعارضات بین نیروهای جنگل بانی و متخلفان

فرمانده جنگل بانی کشور در بخش دیگری از صحبت های خود به افزایش تعارضات بین نیروهای جنگل بانی و قاچاقچیان چوب با تشدید نظارت های یگان حفاظت سازمان جنگل ها در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال 99 میزان تعرض به نیروهای جنگل بانی 123 درصد افزایش داشت که همین مساله نیز نشان دهنده پویایی و فعالیت یگان حفاظت سازمان جنگل ها در برخورد با متخلفان است.

عباس نژاد ادامه داد: در سال 99 تعداد 107 مورد تعرض به نیروهای جنگل بانی انجام شد که در بخش زیادی از این موارد نیروهای ما مصدوم شدند. البته در این زمینه ما پیگیری های قضایی انجام دادیم و مطالبه اصلی ما دریافت دیه برای نیروهای آسیب دیده و برخورد جدی با متخلفانی است که به نیروهای ما تعرض کرده اند.

قاچاق چوب

ضعف قانون در برخورد با حاملان چوب قاچاق

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها در ادامه از ضعف قانونی موجود برای برخورد با حمل کنندگان چوب انتقاد کرد و اظهار داشت: اکنون وقتی ما یک خودروی حامل چوب قاچاق را کشف می کنیم، در محاکم قضایی با راننده این خودرو صرفا به عنوان حمل کننده چوب قاچاق برخورد می شود؛ به نحوی که این فرد فقط به تعزیرات برده می شود و در آنجا با پرداخت جریمه مشکلش را حل می کند.

وی تصریح کرد: اما توقع ما از دستگاه قضایی این است که خود حمل چوب قاچاق نیز جرم انگاری شود و با کسی که این کار را انجام می دهد، به عنوان تخریب کننده منابع طبیعی برخورد شود و برای این فرد هم پرونده قضایی تشکیل شود؛ زیرا به هر حال کسی که چوب جنگل را حمل می کند، یا خودش درختان جنگلی را قطع کرده یا با قاچاقچیان چوب همکاری کرده است، اما متاسفانه ضعف قانونی موجود باعث شده است که فقط با کسی که نیروهای ما قطع درختان جنگل توسط او را ببینند، برخورد قانونی انجام می شود.

شرایط واردات چوب تسهیل شود

نکته دیگری که نباید از آن غافل شد، این است که در شرایط کنونی که هر گونه قطع درختان جنگلی ممنوع شده است و تحریم ها دست به دست مقررات سختگیرانه وزارت جهاد کشاورزی برای واردات چوب داده و موجب کمبود چوب مورد نیاز تولیدکنندگان مصنوعات چوبی و البته افزایش شدید قیمت چوب شده است.

عباس نژاد راه حل این مشکل را تسهیل مقررات مربوط به واردات چوب دانست و تاکید کرد که وزارت جهاد کشاورزی باید راه را بازتر بگذارد تا کارخانجات مختلف بتوانند چوب مورد نیاز خود را از روسیه یا کشورهای دیگر وارد کنند.

وی در این خصوص به مخالف وزارت جهاد کشاورزی با واردات چوب همراه با پوست نیز اشاره کرد و گفت: مسئولان وزارتخانه معتقدند که واردات چوب به این شکل باعث ورود امراض طبیعی به کشور می شود؛ برای حل این مشکل نیز یا باید کارخانه ای در مرزهای کشور احداث شود و پوست این چوب ها در همان منطقه کنده شود و چوب فرآوری شده وارد کشور شود یا خود ما در همان کشور چنین کارخانه ای را احداث کنیم تا با تسهیل شرایط واردات چوب، قیمت آن در کشورمان پایین بیاید و قاچاق چوب تا این حد وسوسه انگیز نباشد.

کاشت 30 هزار هکتار درخت برای بهره برداری از چوب

فرمانده جنگل بانی کشور یکی دیگر از راه حل های این مساله را توسعه طرح های کاشت درختان در اراضی ملی برای بهره برداری از چوب آنها توصیف کرد و با اشاره به پروژه هایی که در سال های اخیر وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه اجرا کرده است، گفت: وزارت جهاد کشاورزی تا کنون حدود 30 هزار هکتار جنگل کاری برای بهره برداری از چوب درختان انجام داده است؛ اما نکته اساسی اینجاست که بهره برداری از این طرح ها 4 تا 5 سال دیگر به نتیجه می رسد و باید تا آن زمان برای حل مشکل کمبود و گرانی چوب فکری عاجل کنیم.

وی در پایان تصریح کرد: به نظر می رسد که بهترین راهکار برای حل این معضل در کوتاه مدت، تسهیل شرایط برای واردات چوب است، چون در شرایط کنونی کار به جایی رسیده است که کارخانجات تولیدکننده مصنوعات چوبی برایشان راحت تر است که از چوب های قاچاق شده استفاده کنند تا این که بخواهند واردات چوب انجام دهند. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟