آیا هلال احمر می توانست به کمک صلیب سرخ واکسن کرونا وارد کند؟/ عذر بدتر از گناه وزارت بهداشت

چند روزی است که جمعیت هلال احمر بر سر ماجرای صدور دیرهنگام مجوز واردات واکسن از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان غذا و دارو با این نهادها دچار اختلاف شده است.

ماجرا از کجا شروع شد؟

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، محمدحسن قوسیان مقدم، دبیرکل و سخنگوی جمعیت هلال احمر روز گذشته مدعی شد که این نهاد چهار ماه است که به دنبال دریافت مجوز واردات واکسن است، اما این مجوز را تازه روز 14 فروردین از وزارت بهداشت دریافت کرده است.

پیش از این صحبت های سخنگوی جمعیت هلال احمر نیز گمانه زنی های برخی اهالی رسانه در فضای مجازی حاکی از آن بود که این نهاد به وزارت بهداشت اطلاع داده است که می تواند با کمک صلیب سرخ جهانی از کشورهای مختلف واکسن کرونا وارد کند، اما وزارت بهداشت که خود مسئولیت تامین واکسن کرونا را دریافت کرده است، این اجازه را به هلال احمر نمی دهد.

مجوزی که دیر صادر شد

دیروز هم سخنگوی جمعیت هلال احمر در گفت و گو با ایسنا به دیر صادر شدن مجوز واردات واکسن از سوی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: نزدیک چهار ماه است که جمعیت هلال احمر برای تهیه و تامین واکسن کرونا در حال تلاش و پیگیری است و حتی رایزنی‌هایی را نیز با کشورهای چین، روسیه و هند برای تامین واکسن داشت، اما با توجه به اینکه مجوز تامین واکسن از سوی وزارت بهداشت صادر نشده بود، امکان تهیه آن از سوی هلال احمر وجود نداشت.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت مجوز تهیه واکسن از سوی هلال احمر را به تازگی و از تاریخ ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۰ صادر کرده است، تصریح کرد: به محض دریافت مجوز هلال احمر مجددا پیگیری‌ها و رایزنی‌های خود را آغاز کرده و امیدواریم بتوانیم نسبت به تامین واکسن اقدام کنیم.

تعلل وزارت بهداشت کار را برای هلال احمر دشوار کرد

نکته دیگری که سخنگو و دبیرکل جمعیت هلال احمر در صحبت های دیروز خود به آن اشاره کرد، سخت تر شدن تامین واکسن توسط این نهاد با تعلل وزارت بهداشت در صدور مجوز بود؛ چراکه در طول چند ماه تعلل این وزارتخانه بخش زیادی از واکسن های کرونا در جهان توسط شرکت های مختلف پیش خرید شده و دست هلال احمر خالی مانده است.

قوسیان مقدم در این باره تاکید کرد: اکنون شرایط تامین واکسن با شرایط سه ماه پیش متفاوت است، البته در هر صورت جمعیت هلال احمر به دنبال ایجاد جنجال رسانه‌ای و مواردی از این دست نیست.

وی در ادامه تصریح کرد: معتقدیم در شرایط فعلی حتی یک دوز واکسن کرونا هم مهم است و باید از شرکت‌های معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت آن را تهیه کنیم. همین کار را نیز آغاز کرده‌ایم و درحال پیگیری برای تهیه آن هستیم و هدفمان نیز صرفا خدمت به مردم است.

نمی دانیم چرا وزارت بهداشت دیر مجوز داد!

قسمت جالب صحبت های دیروز سخنگوی جمعیت هلال احمر، پاسخ او به سوالی مبنی بر این بود که چرا وزارت بهداشت مجوز تهیه واکسن را دیر به جمعیت هلال احمر داد؟ قوسیان مقدم در این باره گفت: دلیلش را نمی‌دانیم، اما حالا که مجوز صادر شده تمام تلاش ما تهیه واکسن برای مردم عزیز کشورمان است.

وی در ادامه تاکید کرد: در هر صورت باید این موضوع را نیز بپذیریم که شرایط برای تهیه واکسن مشکل است. با وجود این رئیس جمعیت هلال احمر، هفته گذشته در اجلاس روسای فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر در آسیا و آفریقا دیداری با رییس صلیب سرخ چین داشت و در جریان رایزنی‌ها توانستیم مقادیر قابل توجهی واکسن کرونا را از صلیب سرخ چین دریافت کنیم که این محموله اواخر هفته گذشته وارد کشور شده است و در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.

وزارت بهداشت عذر بدتر از گناه آورد

در این میان اما روز گذشته وزارت بهداشت در پاسخ به گمانه زنی های شکل گرفته در فضای مجازی درباره این که این وزارتخانه مجوزی جهت واردات واکسن برای هلال احمر صادر نکرده است، نامه ای را در اختیار رسانه ها قرار داده بود که در متن آن آمده است: «بدینوسیله گواهی می شود شرکت تجاری سها کیش یک شرکت داروسازی فعال در ایران است و صلاحیت مذاکرات برای خرید و واردات واکسن کووید سینوفارم (تولید چینی) را دارد.»

نامه وزارت بهداشت به هلال احمر

اما انتشار این نامه توسط وزارت بهداشت عملا عذر بدتر از گناه است، چراکه این نامه در تاریخ 14 فروردین 1400 صادر شده و همین تاریخ انتشار، مهر تاییدی بر صحبت های سخنگوی هلال احمر است که تلویحا گفت وزارت بهداشت چهار ماه جمعیت هلال احمر را برای صدور مجوز واردات واکسن معطل نگه داشت. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟