داوطلبان واکسن «کوو پارس» نه تب کردند و نه بدن درد گرفتند

محقق اصلی کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس در این باره با اشاره به تزریق دوز اول این واکسن کرونا تا پایان روز گذشته به ۹۴ داوطلب گفت: تا این مرحله هیچ عارضه مهمی که نیاز به مداخله یا متوقف کننده مطالعه باشد، مشاهده نشده است.

به گزارش رکنا، دکتر سعید کلانتری درباره آخرین وضعیت کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس توضیح داد: از میان داوطلبان واجد شرایط تا کنون ۹۴ داوطلب واکسینه شده‌اند که از این تعداد ۱۸ نفر دوز دوم واکسن را نیز دریافت کرده و تا پایان این فاز ۳۹ داوطلب دیگر باید واکسینه شوند.

وی افزود: در این مطالعه چون به صورت دوسوکور است، تعدادی از افراد ادجوانت (واکسن نما) و تعدادی هم واکسن با دوزهای ۵، ۱۰ و ۲۰ میکروگرم در میکرولیتر دریافت کرده اند که در این مرحله قابل تشخیص نیست و در پایان فاز مطالعاتی پس از جمع آوری کامل اطلاعات می توان تعداد دقیق دریافت کنندگان واکسن را مشخص کرد.

محقق اصلی کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس درباره زمان پایان فاز نخست کارآزمایی بالینی این واکسن عنوان کرد: پیش بینی می شود واکسیناسیون ۱۳۳ داوطلب فاز اول تا هفته آتی پایان یابد اما تجزیه و تحلیل داده های این فاز، ۳۵ روز پس از آخرین داوطلبی که واکسن اول را دریافت می کند، انجام می شود بنابراین اواخر اردیبهشت ماه، فاز اول به طور کامل به پایان می رسد.

گفتنی است؛ واکسن رازی کووپارس نخستین واکسن تزریقی - استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا در سطح جهان است که توسط موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و مطابق با دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت تولید و روز ۲۰ بهمن در همین موسسه مستقر در کرج رونمایی شد. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟