از دستفروشان خرید نکنید تا کمتر شوند / مدیریت شهری نقشی در ساماندهی وضع دستفروشان ندارد

متروی تهران در یکسال اخیر با وجود شیوع کرونا و مشکلات متعدد دیگر با همه ظرفیت خدمت رسانی کرده است. این در حالی است که تجمع زیاد مردم در برخی ساعات روز موجب نگرانی های مردم و مسئولان شهری و بهداشتی شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، یکی از دغدغه این روزهای مردم در کنار شیوع کرونا، شلوغی های مترو و افزایش دستفروشان است.

در حالی که مدیرعامل متروی تهران ابراز داشته که متروی پایتخت در یکسال اخیر با همه توان خود کار کرده است، به نظر می رسد باید حمایت بیشتری از ظرفیت مترو شود و مردم نیز با توجه به حجم تردد ها در این شهر زیرزمینی، مدیریت زمان را در دستور کار روزانه خود قرار دهند.

بارها از مردم درخواست کردیم تا از دستفروشان خرید نکنند

فرنوش نوبخت، مدیرعامل متروی تهران در تشریح وضعیت متروی تهران در دوران کرونا و رسیدگی به دستفروشان در این شرایط به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت: شبکه مترو، شبکه ای برای حمل و نقل است و مانند هرجای دیگر در صورتی که مراجعه زیاد شود، شلوغ می شود. اگر مسافران سفرهای خود را مدیریت نکنند، طبیعتاً فضای مترو هم شلوغ می شود و شرایط نامساعدی ایجاد می شود. در رابطه با دستفروشان نیز باید گفت که همکاران ما تا جایی که ممکن باشد با آن ها مقابله می کنند و آن ها را از شبکه مترو خارج می کنند.

نوبخت در خصوص افزایش آمار دستفروشان در متروی تهران گفت: هرچقدر از دستفروشان بیشتر خرید شود، تعداد آن ها نیز بیشتر می شود. اگر یک دستفروش ده روز یا یک هفته نتواند جنس هایش را به فروش برساند، روزها و هفته های بعد دیگر به سمت دستفروشی کشانده نمی شود. بنابراین ما بارها از مسافران عزیزمان درخواست کردیم تا از دستفروشان چیزی خرید نکنند، اما فایده چندانی نداشته و همچنان اجناس این افراد توسط مسافران خریداری می شود.

با وجود مشکلات طی دو هفته آتی 8 ایستگاه افتتاح می کنیم

مدیرعامل متروی تهران در خصوص اقدامات مترو در یک سال اخیر افزود: از سال قبل تا کنون فاصله حرکت قطارها به هیچ عنوان بیشتر نشده و با همان ظرفیت گذشته مشغول خدمت رسانی هستیم، با این حال درآمد مترو نسبت سال گذشته کمتر شده و فشار بیشتری روی ماست. در حال حاضر علی رغم تحمل فشارها و هزینه های متعدد، این هفته دو ایستگاه و هفته آینده 6 ایستگاه دیگر در شبکه مترو افتتاح خواهیم کرد. حفظ این ظرفیت نشانگر تلاش و همت همکاران مان است.

وی در مورد ساماندهی وضعیت دستفروشان گفت: دستفروشان، مسافران ما هستند و آن ها نیز برای تامین رزق شان تلاش می کنند، با این وجود معتقدیم که این افراد باید تامین مالی شان را بیرون از شبکه مترو داشته باشند. اکنون در قسمت های ویژه بانوان برخی از دستفروشان لباس هایشان را در آنجا آویزان می کنند و متاسفانه اخیراً هم تصاویری در این رابطه منتشر شده است که زیبنده نیست. بنابراین بهترین راه این است که مسافران عزیز از دستفروشان، جنسی را خریداری نکنند.

مدیریت شهری نقشی در ساماندهی وضع دستفروشان ندارد

فرنوش نوبخت در تشریح نقش مدیریت شهری در ساماندهی دستفروشان مترو ابراز داشت: ساماندهی دستفروشان در مترو ربط چندانی به مدیریت شهری ندارد، زیرا وقتی که خود مردم در مترو از فروشندگان و دست فروشان خرید می کنند، مدیریت شهری در این میان چه نقشی می توانند داشته باشند؟ اگر کسی در کنار خیابان قصابی کند و گوشت ارزان قیمت به مردم بدهد و مردم نیز آن را بخرند، طبیعتاً روز بعد هم آن فرد در کنار خیابان مشغول قصابی می شود، در صورتی که اگر از آن قصاب حمایت نشود، روزهای آینده دیگر چنین کاری نمی کند.

نوبخت در خصوص جلسه 18 بهمن ماه با محوریت ساماندهی دستفروشان در تهران گفت: نکاتی در این جلسه مطرح شد که در حال پیگیری آن ها هستیم، مثلاً اکنون بنا به آمار اعلام شده، تعداد دستفروشان اندک شده است.

مردم در سفرهای خود زمان بندی و از دستفروشان حمایت کنند

مدیرعامل متروی تهران در توصیه به شهروندان در استفاده از مترو گفت: به شهروندان توصیه می کنیم سفرهای خود را مدیریت کنند و از دستفروشان خرید نکنند تا سفری توام با آرامش داشته باشند. متروی تهران با حداکثر ظرفیت خود کار می کند و ما از برخی مشکلات آگاه هستیم، مثلاً در ایستگاه 15 خرداد همواره جمعیت زیادی وجود دارد و غلغله است. ما ایستگاه ها را رصد می کنیم و آمار می گیریم.

فرنوش نوبخت در پایان گفت: ما وضعیت تردد در ایستگاه 15 خرداد را می بینیم، مثلاً گاهی ممکن است مردم برای رسیدن به ایستگاه 15 خرداد سه مرتبه خط خود را عوض کنند. همچنین زمان کارت زدن در هنگام ورود و خروج را نیز بررسی می کنیم و یکسری مسائل دیگر را شاهد هستیم که بهتر است خود مردم به آن ها توجه کنند و به همکاران ما در مترو که با همه توان و ظرفیت خود تلاش می کنند نیز یاری برسانند.  آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟