سلحشوری: نگاه امنیتی را از سازمان های مردم نهاد بردارید / خیران جمع شدنی نیستند

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، سازمان های مردم نهاد و خیریه ها در تمام دنیا بازوهای دولت ها برای اعمال برنامه ریزی های اجتماعی هستند. اما به نظر می رسد در ایران سازمان های مردم نهاد روز به روز ضعیف تر می شوند و برخی از این خیریه ها در پشت پرده برای پولشویی، تخلف مالی و... برپا می شوند. پروانه سلحشوری، نماینده سابق مجلس در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا و پاسخ به این سوال که شرایط فعالیت سازمان های مردم نهاد در حال حاضر چگونه است؟ تاکید کرد: سازمان های مدنی در تمام کشورهای دنیا به عنوان بازوی حمایتی برای دولت ها و مردم شناخته می شود. از کنار آنها کار دولت ها تسهیل شده و کار مردم به مردم سپرده شده است.

برخورد نامناسب کشورهای نیمه دموکراتیک با سازمان های مردم نهاد

وی افزود: متاسفانه رویکردهای برخی دولت های غیردموکراتیک  این است که هر گاه افراد یا گروه هایی بتوانند محبوبیت چشمگیری پیدا کنند با آنها برخورد می کنند.  در دوران احمدی نژاد به طور جدی به قلع و قمع نهادهای مدنی پرداخته شد. به گونه ای که فعالیت این نهادها کند شد یا بسیاری از نهادهای مدنی از دایره فعالیت خارج شدند.

پروانه سلحشوری با بیان این که جامعه مدنی نسبت به جمعیت امام علی (ع) شناخت دارد و به موضوع تعطیلی آن واکنش نشان می دهد، گفت: نگاه امنیتی به مسائل باعث می شود که نوع برخوردها تغییر کند. متاسفانه جمعیت امام علی (ع) نیز شامل این نوع نگاه شده در حالی که جمعیت امام علی (ع) مقوم جامعه مدنی و حتی نظام هستند تا افراد غیربرخوردار را برخوردار کرد. شاید مسائلی که باعث برخورد با جمعیت امام علی (ع) شده ورود به مقوله هایی است که نهادها مدافع آنها هستند و مبارزه با آنها را به صلاح نمی دانند و نوع نگاه متفاوتی دارند. به عنوان مثال در مسئله کودک همسری جمعیت امام علی (ع) عملکرد خوبی داشت و مردم را در جریان این معضل قرار داده است. آگاه سازی مردم نیز از جمله فعالیت هایی بود که جمعیت امام علی (ع) انجام می داد. برعکس برخی از نهادها تبلیغ کودک همسری را می کنند. یکی از آنها مجلس است که برای وام ازدواج 100 میلیونی سقف سنی گذاشته و دختران از 15 تا 23 سالگی می توانند از این وام استفاده کنند. به جای برطرف کردن معضل از رده های سنی باشند که مشکل ازدواج روبرو هستند.

نمی توانیم با دستاوردهای مدرنیته برخورد کنیم

وی با اشاره به فعالیت جمعیت امام علی (ع) در معقوله هایی مانند آگاه سازی زنان، تاکید کرد: مشکل جمعیت امام علی (ع) این است که در جهت آزادسازی گام بر می دارد. اتفاقا به نظر من این رویکرد خیلی خوب است چون بر مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرده بود برای کودک همسری باید فرهنگسازی شود. حالا که جایی کار فرهنگی می کند چرا باید بسته شود؟ به نظرم رویکرد اتخاذ شده مناسب نیست و اگر با جمعیت امام علی (ع) برخورد کنند دهها جمعیت امام علی (ع) خواهد بود. اگر با یک شبکه اجتماعی برخورد شود کاربران بیشتری پیدا می کند. ما در دوره پسامدرن به سر می بریم نمی توانیم با دستاوردهای مدرنیته برخورد کنیم. یعنی چه نهادهای مدنی، سازمان های مردم نهاد و شبکه های اجتماعی دستاوردهای نوین جامعه است. به جای این برخورد با حمایت، ریل گذاری و در یک راستا حرکت کردن در جهت احقاق منافع ملی پیش برویم.

نماینده سابق مجلس در پاسخ به این سوال که اگر این سازمان های مردم نهاد که در راستای کاهش آسیب فعالیت می کنند، حذف شوند، چقدر روی جامعه تاثیرگذار است؟ گفت: این حذف کار را برای دولت ها سخت تر می کند. چون اگر این سازمان های مردم نهاد به عنوان نهاد واسط کمک می کردند و 4نفر را از محرومیت نجات می دادند و آسیب های جامعه را کاهش می دادند، با حذف شان بار تمام جامعه بر دوش دولت ها می افتد. اما از پس این موضوع برآمدن کار راحتی نیست. مشکل نگاه امنیتی است که اگر به نگاه حمایتی تغییر پیدا می کرد این نهادها و موسسات مردم نهاد احتمال زیاد حمایت می شدند. اما وقتی نگاه امنیتی قالب می شود با آنها برخورد شود و مشکلات دولت ها افزایش می یابد. فکر نمی کنم کمکی به رفع مشکلات خود دولت نیز بکند.

تاثیر شائبه های مالی و پولشویی در خیریه ها بر جامعه

پروانه سلحشوری در پاسخ به این سوال که چطور مردم می توانند سازمان های مردم نهادی که گفته می شود پولشویی می کنند را از خیریه های سالم تشخیص دهند؟ گفت: برای مردم که هیچ برای بسیاری این تشخیص سخت است اما به مرور این تشخیص به وجود می آید به ویژه افرادی که شائبه مالی نداشته باشند با اعتماد بیشتر مردم روبرو می شوند. اما متاسفانه در سالیان اخیر گفته شده که در موسسات خیریه اتفاقات مالی زیادی صورت می گیرد. چون این موسسات معاف از مالیات هستند و از مزایایی برخوردارند. به همین دلیل می گویند عده ای موسسه خیریه ای را تاسیس کرده و از کنار آن پولشویی می کنند. این بحث متاسفانه سالیان سال است که وجود دارد و اعتماد اجتماعی با این موضوعات کاهش یافته است. حتی خوشنامی بعضی از خیریه ها نیز از بین رفته است.

نظارت های کم و فعالیت خیریه های بدون مجوز

البته هستند موسسات خیریه که بدون مجوز کار می کنند و بیشتر آنها در جهت تخلف و کلاهبرداری است. حتی شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در خیابان ها یک خانم از شما می خواهد که به خیریه کمک کنید و یک قبض بدون مهر و امضا به شما تحویل می دهد. پروانه سلحشوری درباره این موضوع به رکنا تاکید کرد: به طور مطلق نمی شود با این مسائل برخورد کرد. اما من هم قبول دارم که نظارت ها کم است. من هم چند روز پیش با این روبرو شدم که در خیابان افراد قبض به دست می گشتند. بارها و بارها شاهد بودم که حتی در خانه ها را می زنند تا کمک های مردمی را جمع آوری کنند ولی معلوم نیست این خیریه کجا و فعالیت آن چگونه است؟ این برمی گردد به آگاهی مردم که این افراد از احساسات آنها سوءاستفاده نکنند. از سوی دیگر نهادها به جای آن که بر روی نهادهای خوشنام باشد، باید به سمت و سوی نهادهای غیرموجه یا موسساتی که قصد سوءاستفاده دارند بیشتر شود. تاکید می کنم که برخورد با این موسسات بسیار سخت است اما باید رویکردی در پیش بگیریم که این موسسات به صورت قارچ گونه رشد نکنند و از امنیت برخوردار باشند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟