اولین محموله واکسن کرونا امروز وارد ایران می شود

با هماهنگی‌ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت راه و شهرسازی اولین مرحله از واردات واکسن روسی از مبدا مسکو عصر امروز وارد کشور می شود.

به گزارش رکنا، قرار است واکسن‌های کرونا با سه پرواز وارد کشور شود که نخستین آن امروز( پنجشنبه ١٦ بهمن) انجام می شود.

در این مرحله قرار است ۵٠٠ هزار دوز واکسن روسی وارد ایران شود.

محمد حسن ذبیخش سخنگوی سازمان هواپیمایی گفت:این پرواز از مبدا روسیه حدود ١٥:٤٠ دقیقه امروز در فرودگاه امام خمینی به زمین می نشیند و همه تمهیدات لازم برای لجستیک این واکسن‌ها اندیشیده شده و فراهم است.

نتایج مرحله آخر آزمایش انسانی واکسن «اسپوتنیک V» روسیه نشان می‌دهد که این واکسن بی‌خطر و اثربخشی آن ۹۱.۶ درصد است. این مطالعه که در نشریه LANCET منتشر شده است، روی بیش از ۲۰ هزار نفر انجام شده است. ۷۵ درصد افراد شرکت کننده در این مطالعه واکسن اسپوتنیک V و بقیه دارونما دریافت کردند.

یک چهارم افراد شرکت کننده در این مطالعه دچار بیماری‌های پیش زمینه‌ای بودند که عامل مهمی برای شدت بیماری کرونا محسوب می‌شود. در افراد گروه دریافت کننده واکسن ۳ مورد مرگ مشاهده شد که از افرادی بودند که بیماری زمینه ای شدیدداشتند و به نظر می‌رسد که مرگ آنها ارتباطی با واکسیناسیون نداشته است. به این ترتیب از نظر اثربخشی، این واکسن در رده واکسن‌های تایید شده شرکت‌های «فایزر- بایون‌تک»، «مدرنا» موسسه ملی سلامت آمریکا و «آسترازنکا» قرار می‌گیرد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟