در سال گذشته یک میلیارد شغل تمام وقت از دست رفت

کرونا برخی از شغل های جهان مانند گردشگری را به نابودی کشاند.

به گزارش رکنا، سازمان بین المللی کار اعلام کرد: همه گیری کرونا سبب شد تا در سال 2020 بیش یک چهارم یک میلیارد شغل تمام وقت یعنی 255 میلیون فرصت شغلی از بین برود.

 سازمان بین‌المللی کار (ILO) اعلام کرد: جهان در سال 2020 به علت مختل شدن اقتصاد در اثر شیوع کرونا، 4 برابر فرصت شغلی را بیشتر از بحران مالی سال 9-2008 از دست داد.

این نهاد سازمان ملل در مطالعات اخیر اعلام کرد: بازارهای جهانی کار در «یک مقیاس بی سابقه تاریخی» مختل شده‌اند. بر اساس برآورد این سازمان، 8.8 درصد ساعات کاری در سال گذشته میلادی در مقایسه با زمستان 2019 از دست رفته است. این میزان برابر با بیش یک چهارم میلیارد شغل تمام وقت (255 میلیون شغل) از دست رفته است.

بر اساس این گزارش، کاهش ساعات کار جهانی، شامل کاهش ساعات کاری و یا از دست دادن کل شغل می شود. نرخ از دست رفتن فرصت های شغلی در سال 2020 تا سطح بی سابقه ای بالا رفته و 114 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده است که زنان و جوانان بیشترین قربانیان این وضعیت بودند.

بنا بر اعلام ILO، همه‌گیری کووید-19 « شدیدترین بحران برای اشتغال در جهان از زمان رکورد بزرگ دهه 1930» را رقم زده است. حتی در جریان بحران مالی سال 9-2008، متوسط ساعت کاری که کاهش پیدا کرد 0.6 ساعت بود؛ شوک ناشی از همه گیری کرونا «تقریبا 4 برابر بیشتر» از این رقم است.

وضعیت وخیم بازار کار، درآمد کارگران را کاهش داده است. ارقام ILO نشان می دهد که درآمد بازار کار جهان 8.3 درصد کاهش یافته و به 3.7 تریلیون دلار یا 4.4 درصد تولید ناخالص داخلی جهانی رسیده است.

بر اساس خوش بینانه ترین سناریو سازمان بین المللی کار، کاهش ساعت کاری 1.3 درصد یا از دست رفتن 36 میلیون فرصت شغلی تمام وقت است و در بدترین سناریو، (با روند کند واکسیناسیون) ساعات کاری از دست رفته در سال 2021 همچنان 4.6 درصد خواهد بود و 130 میلیون فرصت شغلی از دست خواهد رفت. /فارس آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟