هجوم مجدد ملخ صحرایی به ایران

به گزارش رکنا ، غلامحسین تیموری اظهار داشت: در پی هشدار سازمان جهانی فائو و سازمان حفظ نباتات کشور مبنی بر هجوم مجدد ملخ صحرایی مهاجر برای زمستان گذرانی به سوی مرزهای کشور، این مدیریت در یک برنامه جامع تمامی امکانات و تجهیزات مبارزه شیمیایی با ملخ صحرایی را که در دوره قبل نیز مورد بهره‌برداری قرار گرفته بود را سرویس و آماده بکار کرد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: با ورود دسته‌های جدید ملخ صحرایی به استان هرمزگان، تیم‌های ردیابی در شهرستان‌های جنوبی سیستان و بلوچستان فعال شده تا به محض مشاهده این آفت خطرناک، کار مبارزه را در اسرع وقت به انجام رسانند. هم‌اینک بالغ بر 430 دستگاه انواع سمپاش آماده برای مبارزه با ملخ صحرایی در استان است.

وی افزود: در دوره قبل هجوم ملخ صحرایی به سیستان ‌و بلوچستان در سطح چهار میلیون و 500 هزار هکتار دیده بانی و افزون بر 181 هزار هکتار از اراضی سطح استان علیه این آفت خطرناک سمپاشی شد.

ملخ‌های صحرایی در مسیر حرکت شان تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف‌های هرز را می‌خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد بطوری که در یک شبانه روز می‌تواند تا 150 کیلومتر پرواز کند. ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می‌تواند مهاجرت کند. این نوع از ملخ‌ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه‌های مختلف جنگل‌ها، باغ‌های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می‌برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه مورد هجوم نیز می‌شوند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟