85 درصد آلودگی هوای تهران مربوط به منابع متحرک/تسلط خودروها بر انسان

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، معضل آلودگی هوا و ترافیک دو معضلی است که سال های سال است که گریبان کلانشهرهای ایران را گرفته و آن رها نمی کند.

کشورهای بسیاری در اروپا نیز در زمان هایی نه چندان دور از این معضل مستثنی نبودند اما با تمهیداتی مانند حفظ فضای سبز، استفاده از سوخت مناسب، افزایش استانداردهای خودروها و... توانستند آلودگی هوا را کاهش داده و حتی لقب کشورهای سبز را به خود اختصاص دهند. اما ایران هنوز با این معضل دست به گریبان است و مسئولان هر از چند گاهی در مورد این معضل شعار می دهند، اما این شعارها نه به راه حلی ختم می شود نه به اجرا می رسد.

روزهای "بدون خودرو" نیز هر روز سر از تقویم در می آورند اما چقدر می توانند در کاهش آلودگی هوا موثر باشند؟

وحید نوروزی، کارشناس مدیریت شهری در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا و پاسخ به این سوال تاکید کرد: این روزها کاملا سمبلیک است برای آن که نشان دهد شهر جای زندگی انسان هاست نه جای خودروها. نامگذاری های سمبلیک نشان می دهد که ما بدون خودرو هم می توانیم زندگی کنیم و تکنولوژی بلای جان انسان ها شده است.

وحید نوروزی کارشناس مدیریت شهری

تجمع آلودگی در شهرها

وی با اشاره به این که متاسفانه جای خودروها و انسان ها عوض شده است، افزود: خودروها به ارکان شهر و انسان ها تسلط پیدا کرده اند. هدف از برگزاری چنین مراسمی، این نیست که آن روز هوای خوب داشته باشیم. آلودگی هوا در سطح شهر مانند یک کاسه نیست که داخل آن آب بریزیم وقتی آب در آن نباشد یعنی خالی است. آلودگی در روزهای مختلف تجمع پیدا می کند و به ساعت و روز نیست. وقتی منبع آلایندگی و تعداد خودروها کاهش می یابد، اثر آن را در روزهای آتی در شهر مشاهده می کنیم.

منابع انتشار با مشکلاتی ویرایش شد

وحید نوروزی در پاسخ به این سوال که خودروها چند درصد آلودگی هوا را به خود اختصاص داده است؟ گفت: در مورد سهم منابع خودروها اختلاف نظر زیادی وجود دارد و یکی از اشکالات مدیریت آلودگی هوا در کلانشهرها این است که سهم منابع انتشار آلایندگی به روز نشده است. در بعضی از شهرها مانند تهران که سهم منابع انتشار آلایندگی ویرایش شده دچار اشکالات جدی است. اما از بررسی های مختلف می توان جمع بندی کرد به طور متوسط 80 تا 85 درصد آلودگی هوا تهران را مربوط به منابع متحرک است.

این کارشناس شهری افزود: سهم سیاهه انتشار آلاینده ها در شهری مثل تهران به روز و علمی نیست و نیاز به بررسی و مطالعات دقیق علمی دارد. نتیجه بررسی های ژاپنی ها در سال 74 و 75 پایه و اساس تمام اطلاع ما قرار گرفت.

آلودگی سوخت جدای خودرو نیست

وحید نوروزی در پاسخ به این سوال که سوخت چقدر در آلودگی هوا تاثیر دارد؟ گفت: سوخت را نمی توان جدا بررسی کرد. سوخت یعنی منابع ثابت، خودرو، کارخانه ها، نیروگاه ها، منازل. سوخت و خودرو لازم و ملزوم هستند و نمی توان آنها را جدای از هم دانست. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟