توقف آزمایش بالینی واکسن کرونا در استرالیا

به گزارش رکنا، توسعه یک واکسن بالقوه کووید 19 در استرالیا متوقف شد زیرا پس از تزریق آن، دریافت کننده به اشتباه مبتلا به ایدز تشخیص داده می‌شد. واکسن مذکور با همکاری شرکت CSLو دانشگاه کویینزلند توسعه یافته است.

مرحله اول آزمایش بالینی واکسن تاثیرگذاری آن و تولید آنتی بادی در بدن افراد را تایید کرد. اما تزریق این واکسن به ایجاد آنتی بادی ویروس HIV در بدن برخی از داوطلبان منجر شد. به عبارت دیگر آزمایش‌ها به اشتباه نشان می‌دادند این افراد به ایدز مبتلا هستند. اما تست‌های دقیق‌تر بعدی حاکی از سلامت افراد و عدم ابتلا به این بیماری بودند.

توسعه دهندگان واکسن اشاره کرده‌اند اصلاح این اختلال در واکسن یک سال طول می‌کشد و در نتیجه آنها تصمیم به توقف آزمایش بالینی گرفته‌اند.

برندن مورفی وزیر بهداشت استرالیا در این باره گفت: احتمال داشت این واکسن کارآمد باشد. اما نمی‌خواهیم در اعتماد مردم هیچ خللی به وجود بیاد و مثبت شدن تست ایدز داوطلبان به طور اشتباه به ایجاد سردرگمی و فقدان اعتماد منجر شده است.

این درحالی است که محققان ۱۱ ماه صرف توسعه این واکسن کرده بودند.

دولت استرالیا قبلاً توافق کرده بود ۵۱ میلیون دوز از این واکسن را بخرد اما با توجه به شرایط فعلی قرار است با سفارش واکسن‌ های دیگر کمبود ایجاد شده در زنجیره را جبران کند. درهمین راستا توافقنامه‌ای برای خرید واکسن «نواواکس» امضا شده و میزان سفارش واکسن آکسفورد را نیز افزایش یافته است./مهر  آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟