آمار مرگ بی خانمان ها و یخ زدگان اعلام نمی شود

به گزارش رکنا ، مصطفی اقلیما، رئیس انجمن ملی مددکاران اجتماعی ایران در خصوص وضعیت خروج معتادان از کمپ ها و گرمخانه ها در شهر تهران به خبرنگار اجتماعی رکنا اظهار داشت: وضعیت معتادان در کمپ های ترک اعتیاد در صورتی اثربخش واقع می شود که آن کمپ بالاجبار شروع به کار نکرده باشد. اثربخشی کمپ های ترک اعتیاد زمانی مفید واقع می شود که با همکاری کسانی که قبلاً معتاد بوده اند و الان ترک کرده اند، اداره شود، به عبارت دیگر زمانی یک کمپ اثرگذار است که توسط فردی اداره شود که خودش قبلاً دچار اعتیاد شده و اکنون مدیریت آن کمپ را بر عهده گرفته است، لازم به ذکر است که در حال حاضر میزان اثربخشی کمپ های اعتیاد که توسط برخی روانپزشکان مدیریت می شود نزدیک به صفر است، زیرا این افراد از معتادان پول می گیرند و داروهایی چون متادون تجویز می کنند، بنابراین تاثیر چندانی نمی توانند روی معتادان بگذارند. اکنون در برخی کمپ های شهرداری یکسری معتاد را به مدت دو هفته پناه می دهند و پس از آن دوباره آن ها را به جامعه می فرستند، دلیل این اقدام نیز آن است که فقط به مردم بگویند معتادان در معابر و سطح شهر اندکی کمتر شده است.

آمار تلفات افراد بی خانمان و یخ زدگان اعلام نمی شود

اقلیما در خصوص آمار یخ زدگی و مرگ معتادان و افراد بی خانمان در سطح شهر گفت: آمار تلفات این افراد در جامعه معمولاً اعلام نمی شود، اگرچه زمانی اعلام شد جمع آوری یکسری از این افراد را به سپاه واگذار می کنیم، در صورتی که سپاه هم ممکن است در حد دو یا چند هفته به این افراد پناه دهد و سپس آزادشان کند. لازم به ذکر است که هزینه نگهداری افراد متجاهر و معتاد در کمپ ها حدود 2 میلیون تومان تمام می شود، آیا شهرداری و سپاه و سایر ارگان ها می توانند از پس این هزینه ها بر آیند؟ چندی پیش سپاه اعلام کرده بود که توانایی نگهداری و مراقبت بین 300 الی 400 نفر را می تواند بر عهده بگیرد، حال آنکه با پر شدن ظرفیت نگهداری این افراد، باز هم تعداد قابل توجهی معتاد و متجاهر در جامعه وجود دارد. بنابراین بایستی به این موضوع به صورت علت و معلولی بنگریم و بدانیم تا ریشه و علت معتاد شدن افراد را نیابیم، نمی توانیم مشکلی را رفع کنیم. با پاک کردن صورت مسئله ها نیز دردی دوا نمی شود. وقتی کودکی که پدر و مادر ندارد و از هیچ منبعی حمایت نمی شود مجبور است که به خیابان بیاید و از آنجا درآمد کسب کند.

اجرای بعضی طرح ها بخاطر دوستانمان است نه مردم!

مصطفی اقلیما با تاکید بر لزوم توجه به زیرساخت ها در اصلاح وضعیت کودکان کار، معتادان و کارتن خواب ها و... در جامعه افزود: ما حاضریم به موسسات، افراد قدرتمند و یکسری کارشناس اجتماعی تحت عنوان اورژانس های اجتماعی با تجهیزات کامل پول بدهیم، حال آن که اگر همین مقدار را به 50 درصد از خانواده های نیازمند و کودکان کار بدهیم، کم کم می بینیم که اثری از این افراد در سطح جامعه دیده نمی شود. هزینه هایی که از سوی برخی سازمان ها مثل بهزیستی خرج می شود نیز در برخی موارد با ارتباط با یکسری شرکت ها با هدف درآمدزایی انجام می شود، بنابراین در برخی موارد ما بعضی از طرح ها را بخاطر دوستان مان انجام می دهیم نه برای مردم. اکنون در اورژانس های اجتماعی باید از یکسری مددکار اجتماعی استفاده شود نه تعدادی کارشناس جامعه شناسی و روان شناسی که با رابطه به آنجا راه پیدا کرده اند. یکی دیگر از انتقادات به بهزیستی استفاده از یک فرد متخصص اطفال به عنوان رئیس سازمان بهزیستی است، این واضح است که یک متخصص اطفال نمی تواند به آسیب های اجتماعی فکر کند، بهتر است این فرد در مطب و به ویزیت کودکان بپردازد، همچنین تعدادی از مدیرکل های این سازمان نیز از پزشکان عمومی انتخاب شده اند که این مورد هم جای انتقاد دارد.

معتادان و متجاهران از آسمان نازل نشده اند

پدر مددکاری اجتماعی ایران با انتقاد از اینکه گمان می شود معتادان و متجاهران در جامعه از آسمان نازل شده اند، ادامه داد: کودک کار و سایر کودکان خیابانی و بی خانمان، وقتی به دنیا آمدند نه کودک خیابانی بودند و نه کودک کار، این شرایط محیط اجتماعی و یکسری ضوابط غلط است که این کودکان را به چنین نقطه نگران کننده ای رسانده است. این کودکان کار نیستند که مقصرند، بلکه تمام مسئولین و افراد جامعه در به وجود آمدن این امر مقصرند، اکنون رئیس جمهور، وزرا، اساتید دانشگاه، دکتران، متخصصانی که به هر نحوی به مسئولیت رسیده اند و درست به مسئولیت شان عمل نکرده اند، عامل به وجود آمدن این اوضاع برای این افراد هستند. برای درمان این شرایط باید علت ها را بررسی کنیم. روزی فردی فرزندش را پیش پیامبر (ص) برد و به ایشان گفت فرزندم را نصیحت کن تا زیاد خرما نخورد، پیامبر فرمودند برو و فردا بیا، پس وقتی آن فرد روز بعد پیش پیامبر آمد، رسول خدا نیز کودکش را نصیحت نمود، چرا که روز قبل خود پیامبر خرما خورده بودند، رطب خورده منع رطب چون کند؟ این حکایت، حکایت سازمان ها و ارگان های کشور ماست. زمانی که رهبری در تودیع ریاست جمهوری تاکید می کنند معیار انتخاب مسئولین باید بر اساس شایسته سالاری و پاسخگویی باشد، یعنی از نظر دینی آن فرد پارتی بازی نمی کند، غیرمتخصصان را به سر کار نمی آورد و... .

پاک کردن صورت مسئله آسیب های اجتماعی دردی را دوا نمی کند

رئیس انجمن ملی مددکاران اجتماعی ایران در پایان و در رابطه با اصلاح برخی آسیب های اجتماعی در جامعه تاکید کرد: بسیاری از آسیب های اجتماعی معلول یکسری علل مشخص هستند که عبارتند از بی پولی، فقر، تورم، عدم ارتباط در جامعه، نبودن مسئول برای پاسخگویی مشکلات و... . برای چندمین بار باید به رهنمود رهبری که در انتخاب افراد به شایسته سالاری و پاسخگویی آن ها دقت شود تاکید کنیم. ضمناً پاک کردن صورت مسئله آسیب های اجتماعی نیز دردی را از جامعه برطرف نمی کند.

خبرنگار: مهدی برازنده

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟