نحوه تشخیص پزشکان قلابی

به گزارش رکنا ، با توجه به اینکه اصل پروانه مطب باید در مطب نصب شود در صورتی که متوجه شدید فردی فاقد اصل پروانه مطب است یا پروانه مطبش فاقد مندرجاتی است که با تخصص یا خدماتی که ارائه می‌دهد تطبیق ندارد بدانید آن فرد دچار مشکلی اساسی است.

چنانچه هنگام مراجعه به پزشک احیانا متوجه ‌شدید شماره نظام پزشکی‌ای که فرد دارد با شماره نظام پزشکی متعارف و متداول جامعه پزشکی متفاوت است، می‌توانید در صورت لزوم از سازمان نظام پزشکی استعلام کنید تا بخش بازرسی سازمان نظام پزشکی به این مساله رسیدگی کند.

چون این افراد پزشک نیستند نسخه‌هایی که برای بیماران می‌نویسند فاقد اعتبار علمی است و مشکلات متعددی را در پی دارد. در موارد مشابهی داروخانه‌ها با توجه به تجربه‌ای که همکاران داروساز در خواندن نسخه‌ها دارند، متوجه غیرعلمی و بی‌اعتبار بودن مشخصات مندرج در نسخه شده‌ و پزشک مورد نظر را به ما معرفی کرده‌اند. این کار در نهایت به شناسایی پزشک قلابی منجر شده است.

معمولا افراد کلاهبرداری که خود را به عنوان پزشک معرفی می‌کنند، موارد معمول طبابت را رعایت نمی‌کنند. به عنوان نمونه

تلفن ثابت ندارند،

فاقد پروانه مطب هستند،

فاقد هرگونه نسخه هستند یا نسخه‌هایی که می‌نویسند استاندارد نیست یا داخل نسخه‌شان آدرس و تلفن قید نمی‌شود،

فاقد تابلو هستند و از زدن تابلو در معابر عمومی که جزو سازوکارهای جامعه پزشکی است استفاده نمی‌کنند،

معمولا در زمان‌های خیلی کوتاه و متواتر، مکان طبابت‌شان را تغییر می‌دهند،

در بسیاری از اوقات محل طبابت این افراد با مطب معمولی و متعارف پزشکان متفاوت است و معمولا در بخش‌هایی از واحدهای آپارتمانی مستقر می‌شوند که حالت انزوا دارد و شرایط متعارفی برای ارائه‌ خدمات‌شان وجود ندارد.

اینها سرنخ‌‌هایی است که افراد جامعه می‌توانند با دقت به آنها متوجه شوند که آیا فردی که به آنها خدمات ارائه می‌دهد پزشک واقعی است یا پزشک قلابی. از طرفی همان‌طور که اشاره شد با توجه به بحث نظارتی‌ای که وجود دارد معاونان درمان دانشگاه‌های مستقر در همه استان‌های کشور، مسوول رسیدگی به مسایل نظارتی پزشکی هستند. بنابراین اگر در هر موردی به نوع طبابت، سیاهه ارائه خدمات یا هر کاری که با جنبه‌های مختلف یک طبابت اصیل تطابق ندارد، مشکوک شدید می‌توانید با مراجعه به معاونان درمان دانشگاه‌ها و دادن آدرس یا تلفن‌هایی که از این افراد دارید به تقلبی بودن خدماتی که ارائه می‌دهند پی ببرید. جالب است بدانید بیشترین میزان کشف پزشکان قلابی، توسط اطلاعات مردمی بوده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟