اتحادیه اروپا تاثیر داروی کرونا بر کلیه‌ها را بررسی می‌کند

کرونا / به گزارش رکنا، "شبکه نظارت بر داروی اتحادیه اروپا" در پی شواهدی دال بر بروز مشکل در تعدادی از بیماران اعلام کرد که به منظور ایمنی و سلامت بیمار، عوارض احتمالی این دارو را مجددا آزمایش خواهد کرد.

استفاده از داروی رمدسیویر برای بیمارانی که به شکل حادی از کووید ۱۹ مبتلا شده و در روند درمان به اکسیژن نیاز دارند در بسیاری از کشورها از جمله اعضای اتحادیه اروپا مجاز است.

آژانس دارویی اروپا اعلام کرده است در این مرحله نمی‌توان با اطمینان گفت که مصرف این دارو در برخی بیماران موجب التهاب کلیه شده چرا که بیماری کلیه خود می‌تواند دلیلی برای ابتلا به نوع حاد کووید ۱۹ باشد.

بنابر گزارش یورونیوز، در آزمایش‌های اولیه این دارو روی موش‌ها و میمون‌ها احتمال ناراحتی‌های کلیوی به عنوان یکی از عوارض جانبی احتمالی مصرف این دارو مطرح شده بود با این حال نهاد نظارت بر کنترل کیفیت داروها در اروپا همچنان بر ارجح بودنِ مزایای این دارو بر مضرات آن تاکید دارد.

پس از آنکه گیلیاد، شرکت سازنده رمدسیویر مدعی شد این دارو می تواند تاثیر مثبتی بر کوتاه شدن طول دوره درمان و نجات جان بیماران کووید ۱۹ داشته باشد بسیاری از کشورها این دارو را در حجم بالا پیش خرید کردند. با این حال منتقدان استفاده از این دارو هم کم نیستند و نسبت به سودمندی رمدسیویر تردیدهای فراوانی مطرح شده است. از این دارو همچنین در درمان بیماری ابولا استفاده می‌شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟