پیروز حناچی: من آخرین شهردار قرن هستم!

بدون خودرو/ به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، پیروز حناچی، شهردار تهران با گفتن خیرمقدم و تقدیر از پذیرفته شدن دعوت شهرداری از سوی سفرای کشورهای مختلف گفت: در فرهنگ و ادبیات ما یک بیت شعر کار ساعت ها صحبت را انجام می دهد. "آب کم جوی/ تشنگی آور به دست/ تا بجوشد آب از بالا و پست"

کشورهایی که جنگ را تجربه کرده اند، ارزش صلح را بیشتر می فهمند

وی با اشاره به این که روز گذشته روز جهانی صلح بود، تاکید کرد: سالگرد دفاع مقدس در کشور ما بود.جنگی که 8 سال در کشور طول کشید و خسارات زیادی به بار آورد و دلاوری های بسیاری را رقم زد. کشورهایی که دوران جنگ را تجربه کرده اند ارزش صلح را بیشتر می دانند. ما هنوز هم برای حل مشکلات جاری از تجربیات خود در جنگ استفاده می کنیم.

حناچی. دوچرخه سواری با سفرا

او با اشاره به سالگرد دفاع مقدس در کشور نیز گفت: با این که جنگ تحمیلی خسارات زیادی به کشورمان وارد کرد، اما این جنگ نمایشگر رشادت و دلاوری جوانان این سرزمین است. کشورهایی که دوران جنگ و تلخی آن را درک کرده باشند ارزش صلح را بیشتر درک می کنند. جنگ برای ما تجربه ای بوده است که از آن برای حل مشکلات جاری استفاده می کنیم.

شهردار تهران در ادامه گفت: روز جهانی بدون خودرو و سه شنبه های بدون خودرو امروز با هم متقارن شد و امروز هم در عهدی که با مردم برای سه شنبه های بدون خودرو بسته بودیم پایبند بودیم. یکی از عارضه های کلانشهرها کم تحرکی و بیماری های ناشی از آن برای شهروندان است. به همین دلیل دوچرخه سواری علاوه بر اینکه یکی از مدهای حمل و نقلی است باید از زاویه سلامت هم به آن نگاه کرد.

افزایش 4درصدی سهم دوچرخه در تهران

حناچی ادامه داد: در تهران حدود ۱۷۰ کیلومتر مسیر دوچرخه وجود دارد که ۴۰ کیلومتر آن در مدیریت جدید شهری ساخته شده است و این مسیرها در مناطق شهرداری در حال توسعه است و مقرر شده سهم دوچرخه که از ابتدای این دوره نیم دهم درصد بوده در دوره ای پنج ساله به چهار درصد افزایش پیدا کند. هم اکنون این رقم به ۹ دهم درصد رسیده است و امیدواریم تا آخر امسال این رقم به یک درصد برسد.

توسعه شبکه اتوبوسرانی در شرایط تحریم

شهردار تهران افزود: برنامه شهرداری تهران بر مبنای کاهش آلایندگی، کنترل ذرات معلق و گازهای آلاینده و کاهش جدی آنها و معاینه فنی خودروها است. همچنین توسعه شبکه حمل و نقل ریلی در دستور کار قرار دارد. در حال حاضر ۲۴۰ کیلومتر مسیر ریلی در هفت خط در تهران وجود دارد و همین مقدار نیز برنامه برای توسعه آن پیش بینی شده است. توسعه شبکه اتوبوسرانی نیز در شرایط تحریم کار بسیار سختی است. امسال آخرین سال قرن هجری شمسی است، و به عبارتی من آخرین شهرداراین قرن در تهران هستم. شهرداری تهران به مناسبت پایان قرن هجری شمسی برنامه های متفاوتی در سطح شهر تهران دارد که عنوان تهران ۱۴۰۰ اجرا می شود.

تنوع اقلیمی شهر تهران

حناچی به بحران کرونا اشاره کرد و گفت: همه کشورها در حال حاضر درگیر اپیدمی کرونا هستند و کشور ما نیز با این مشکل مواجه است. ما علاوه بر آن با معضل تحریم ها نیز روبرو هستیم. در حالی که در شرایط سخت کشورها به کمک یکدیگر می روند ما نیز این انتظار را از سایر کشورها داشتیم.

وی با ابراز امیدواری از گذراندن اوقات خوش برای سفرای سایر کشورها در تهران گفت: ما در تهران شرایط خاصی داریم، ارتفاعات البرز که منبع آب تهران هستند و هر سال ۲۵۰ میلیون متر مکعب به تهران آب وارد می شود و آنها که تهران را پایتخت کردند انتخاب درستی داشتند. زمانی تهران با ۶۰۰ قنات فعال آب را به قسمت های جنوبی آن می رساند. در تهران یک اثر ثبت جهانی به نام کاخ گلستان وجود دارد و طبیعت استثنایی که اختلاف شمال و جنوب تهران را نمایان می کند. در حالیکه در کوهستان های شمال تهران گاهی دما به ۲۰ درجه زیر صفر می رسد همزمان در شن زارهای جنوب تهران شتر پرورش می دهند و این تنوع اقلیمی در کلانشهرهای دنیا کم نظیر است و امیدوارم روزهای خوب و خاطره انگیزی را در تهران تجربه کنید.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟