پشت پرده فروش دارو در ناصرخسرو/ از کف خیابان تا لب مرز

ناصر خسرو /به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، دارو فروشان خیابان ناصر خسرو قدیمی هستند. در میان آنها افرادی هستند که بیش از ده سال به این پیشه مشغولند.

با توجه به این موضوع که داروهای ناصرخسرو قاچاق و گران قیمت است، این سوال مطرح است که چرا یک نفر باید ده سال در سرما و گرما و در گوشه خیابان دارو بفروشد. آیا این افراد بعد از ده سال نتوانسته اند پشتوانه ای برای خود کسب کنند که از این کار کنده شوند؟ آیا آنها برای خود کار می کنند؟ آنها بدون پنهانکاری کار می کنند. در واقع هر کسی را که می بینند یا احساس می کنند مشتری باشد، صدا می کنند. از او می پرسند دارو می خواهید یا خیر؟ چرا نیروی انتظامی آنها را جمع نمی کند؟ برای بررسی این موضوع به خیابان ناصرخسرو رفتیم. پرسش ما این بود. فروشندگان دارو چند وقت است اینجا کار می کنند؟ چقدر درآمد دارند؟ فروش دارو دانش می خواهد و انجام آن بدون دانش خطرناک است. چرا آنها را جمع نمی کنند؟

نوچه ها داروفروشان، آوارگان ناصرخسرو

با یکی از کسبه محلی صحبت کردیم. او گفت: اینهایی که اینجا می ایستند از اقشار ضعیف جامعه هستند. عمدتا شهرستانی هایی هستند که به تهران می آیند و کار گیر آنها نمی آید. در واقع این افراد نوچه های داروفروشان هستند. داروفروش اصلی که نمی آید کنار خیابان بایستد. او کسی است که در خانه یا دفتر خودش نشسته است. مشتری به نوچه می گوید فلان دارو را دارید؟ او به دارو فروش زنگ می زند و می فهمد که دارو را دارد. هماهنگ می کند که به دست مشتری یا بیمار می رساند. این افراد پول چندانی در نمی آورند. پول اصلی را آنهایی که اینها را به خیابان می فرستند به چنگ می آورند. آن کسی که فروشنده است کنار خیابان نمی آید. ریسک نمی کند که او را بگیرند. 99 درصد این افراد بیچاره هستند. از شهرستان آمده اند. کاری گیر نیاورده است و اینجا ایستاده در سرما و گرما دارو دارو می کند.

چه کسی ماموران را مجاب کرد داروفروشان را نبینند؟

یکی از فروشندگان خیابان ناصر خسرو، در رابطه با فروشندگان دارو گفت: درست است که کار آنها غلط، جرم و آسیب رسان است.بعضی از  آنها داروی تاریخ گذشته می دهند، داروی تقلبی می دهند، در کنار دارو مواد می فروشند. ولی اینها آدم های دیگرانند. کار برای اینها نیست. در واقع بازاریاب های دیگران هستند. اصل بار برای کسانی است که پشت قضیه هستند. واقعیت این است که سازمان دهی شده هستند. برای مامور کلانتری هیچ کاری ندارد که این افراد را جمع آوری کند. می بینید که خیلی بی پروا مشتریان را صدا می کنند. منظورم این است که افرادی نیستند که در پست و پنهان شده باشند یا بروند و جایگزین شوند. مگر مامور کلانتری نمی بیند که این همه آدم داد می زنند دارو دارو. آیا مامور کلانتری محل از اینجا رد نمی شود؟ اما تا حالا این کار را نکرده است. چرا؟ چون رئیس این نوچه ها دارو فروشی کسانی هستند که می توانند با برخورد قانونی مقابله کنند.

فروشنده ناصر خسرو  : من نمی توانم فاویپیراویر بیاورم کله گنده ها 60 کارتون آوردند

این سوال پیش می آید که چه کسانی سر گروه یا روسای فروشندگان داروهای ناصرخسرو هستند؟ آنهایی که می توانند داروها را وارد کنند؟ آنها را قاچاق کنند؟ ماموران کلانتری را مجاب کنند که با اموالشان کاری نداشته باشند. ما سعی کردیم متوجه شویم که فروشندگان داروی خیابان ناصر خسرو با چه کسانی مراوده دارند یا چه کسانی داروهای آنها را تامین می کنند؟

ناصرخسرو بازی شرکت های داروسازی است!

اگرچه به سختی اما یکی از این فروشندگان حاضر به صحبت با رکنا شد. او گفت: این بازی شرکت های داروسازی است. آنها داروها را بیرون نمی دهند تا زمانی که بتوانند آن دارو را در بازار گران تر بفروشند. در آن زمانی که داروها را بیرون نمی دهند، ما تماس می گیریم و برای ما بار می فرستند. من نمی توانم بگویم این داروها تقلبی نیستند یا داروی پوسیده ( فاسد) در آنها نیست. به هیچ عنوان هم درآمد دارو آنقدری نیست که فروشنده بتواند زندگی خود را تامین کند و آینده ای برای خود ایجاد کند.دارو سود خوبی دارد اما نه برای ما برای آن کسی که دست اول است. برای کله گنده ها! من نمی توانم یک ورق قرص فاویپیراویر که برای کرونا است را به کشور بیاورم اما یک نفر هست که صد کارتون 60 تایی وارد می کند. مطمئن باشید که در مرز هماهنگ می کنند که این قرص ها یا کلا داروها رد و بدل کنند. وگرنه نه من ( که به اصطلاح قاچاقچی دارو هستم) و نه شما نمی توانید حتی یک ورق آن را وارد کنید.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟