برنامه ای برای اصلاح قاتلان در زندان نداریم / اگر از دار نجات یابند از خشم رها نمی شوند

قتل – زندان| به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، جامعه پذیری و در جریان درمان برای پذیرش جامعه قرار گرفتن، حق و لازمه ی یک زندانی متهم به قتل است. زیرا بازگشت این قاتلین می تواند احتمال این بزه را در جامعه بالا ببرد. اثری از درمان های روانی در زندان های کشور وجود ندارد. پس این سوال بوجود می آید که نفس زندان تا چه میزان می تواند جامعه پذیری را ممکن کند؟

چه تدابیری در زندان ها برای جامعه پذیری قاتلین اخذ شده است؟ یا بطور کلی، چه تضمینی وجود دارد که فرد با صلاحیتی که بازدارندگی ایجاد می کند، به جامعه بازگردد؟

عبدالصمد خرمشاهی، حقوقدان ، در گفت و گو با رکنا به این موضوع پرداخت.

خرمشاهی

انتظار اصلاح از زندان نداریم

خرمشاهی گفت: ما انتظار اصلاح از زندان نداریم. به ندرت پیش می آید که یک بزهکار به زندان برود و زندان سبب اصلاحات خلقی و اخلاقی در او شود.زندان های ما به قدر کافی امکانات ندارند که به مقولات اصلاح روان بپردازند. به خاطر همین بود که قانون کاهش مجازات یا جایگزین حبس وضع شد. اما کسی نمی تواند انتظار داشته باشند زندان اصلاح کننده باشد.این به سبب حجم بالای زندانیان و عدم وجود امکانات آموزشی لازم بود. 

زندان مشکلات بزهکاران و خشم آنها را بیشتر می کند

وی اشاره کرد: کسی در زندان متنبه نمی شود و تغییر پیدا نمی کند. اغلب مشکلات دو چندان می شود و موضع خصمانه ای با جامعه می گیرند و سازگاری آنها با افراد و جامعه پیچیده می شود. شاید کسی که قتل وحشتناکی انجام داده باشد، مورد مزمت وجدان خود قرار بگیرد. اما بطور کلی زندان محلی برای تنبه و اصلاح نیست. این می تواند خاص قاتلینی باشد که به فرض فرزند خود را کشته باشند. 

پیشنهاد مجازات تکمیلی برای زندانیان متهم به قتل 

این حقوقدان گفت: در ماده ۲۳ قانون مجازات اسلامی ذکر شده است که دادگاه می تواند فردی را که به حد، قصاص یا مجازات تعزیری با رعایت شرایط مقرر در این قانون، متناسب با جرم ارتکابی و خصوصیات وی به یک یا چند مجازات از مجازات های تکمیلی محکوم کند. از جمله  اقامت اجباری در محل معین و منع از اقامت در محل یا محل های معین. این در کنار مجازات زندان می تواند باشد. به نظر می آید این نوع قوانین بازدارندگی بیشتری ایجاد کنند. 

خرمشاهی گفت: خانواده هایی مانند خانواده ی رومینا، ممکن است نگران بازگشت قاتل به خانواده باشند. ممکن است ترسی از این موضوع داشته باشند. این مشکل می توانست با مجازات های تکمیلی مانند اقامت اجباری در محل معین رفع شود. بهتر بود دادگاه این قوانین را هم در نظر می گرفت. اما نمی شود بنا به حدس آینده رای صادر کرد. قوی یا ضعیف، این قانون است و قاضی هم طبق قانون حکم صادر کرده است. بهرحال قانون قانون است یا فعلا این قانون حاکم است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟