کمبود مرکز ترک اعتیاد کودکان در کشور / در حوزه کودکان معتاد اقدامی ندیده ایم

اعتیاد – کودکان | ربیعی در همان تاریخ گفته بود که بنابراین با دستور دکتر روحانی به سازمان بهزیستی اولین مسئله در بحث درمان و اجتماع پذیری و درمان مبتنی بر جامعه از کودکان شروع می شود. با این وجود پس از گذشت قریبِ به ۴ سال از آن تاریخ، آنگونه که مدیر عامل موسسه کاهش آسیب نور سپید هدایت می گوید ، هیچ اقدام چشم گیری و قابل عرضی در این زمینه انجام نشده است. سپیده علیزاده، مدیر عامل این موسسه مردم نهاد، در گفتگو با رکنا به شرح وضعیت مادران و کودکان معتادی می پردازد که لازم است توجه بیشتری به آنها شود.

در حوزه کودکان معتاد اقدامی خاصی را ندیده ایم 

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، علیزاده ، گفت: اتفاق چشم گیر یا قابل ذکری در خصوص زنان و کودکان معتاد نیافتاده است. حداقل برای ما که در این حوزه فعال هستیم، اتفاقی نیافتاده است که ما بتوانیم تاثیر آن را ببینیم. یا خدمات مشخصی بوجود نیامده است که بخواهیم مددجویان را برای دسترسی به ان خدمات ارجاع بدهیم.

نمی دانیم یک کودک معتاد را به کجا ارجاع دهیم

وی اشاره کرد: اگر منظور آنها مادران معتادی باشند که کودک همراه داشته باشند، بله ، بهزیستی مراکزی برای اخذ این موارد دارد و رسیدگی میکند و خدمات رایگان می دهد. اما در خصوص کودکان معتاد سخت است که تصمیم بگیریم آنها را به کجا ارجاع بدهیم.البته خدماتی به کودکان معتاد توسط وزارت بهداشت داده می شود و این از کارویژه سازمان بهزیستی خارج است. مراکزی که بهزیستی دارد برای مادران باردار معتاد یا معتادان مادری که بچه به همراه دارند تعبیه شده است.
علیزاده اشاره کرد : به عنوان مدیرعامل موسسه ای که در حوزه کودکان و زنان کار معتاد کار میکنم، نمی دانم اگر مورد معتاد کودک داشته باشم، به کجا ارجاع بدهم.
 

4375883

نیاز به خدمات ان آی س ی یو کودکانی که معتاد زاده می شوند

مدیر عامل موسسه کاهش اسیب نور سپید هدایت، بیان کرد: کودکان معتاد قربانی چرخه اعتیاد هستند. خانواده های آسیب دیده محل تولد کودکانی هستند که سرنوشت مشابه دارند. در برخی موارد کودکانی معتاد از مادری معتاد زاده می شوند. حتی مورد داشتم که مادر باردار می گفت، فرزندم که در شکمم لگد می زند، مواد می خواهد. در واقع کودک بی گناه با اعتیاد زاده می شود. کودکانی که از مادر معتاد زاده می شوند معتاد هستند و نیاز به خدمات ویژه ان ای سی یو در بیمارستان های تخصصی دارند.

چرخه آسیب یعنی کودکی که معتاد زاده می شود و فرزند معتاد می زاید

علیزاده گفت: راحتی می توان قضاوت کرد که مادر کودکی که معتاد زاییده می شود، گناه کار است. اما همان مادر هم فرزند یک پدر و مادر معتاد بوده است. این چرخه آسیب است و جامعه باید به فکر نگه داشتن این چرخه باشد. جامعه باید در نظر بگیرد که آسیب در یک سری از خانواده ها نسل به نسل تکرار می شود. اگر ما بتوانیم اقدام موثری انجام دهیم تا این زنجیره قطع شود، کاری مفید انجام شده است.

خلا نهادی برای رسیدگی به کودکان معتاد تلاش ما را خنثی می کند

وی در ادامه بیان کرد: ما بارها و بارها کودکان یا افراد زیر ۱۸ سال معتاد را داشتیم . این کودکان مصرف کنندگان مستمر و اغلب زباله گرد هستند. در واقع کودکانی هستند که در سرنوشت اعتیاد زاده می شوند و در این سرنوشت ادامه می دهند. این چرخه آسیب است و لازم است به این اصطلاح توجه کنیم.در واقع به مراکزی نیاز داریم که کودکان معتاد را بپذیرند یعنی کارویژه آنها باشد. خلع این نهاد احساس می شود . هم ما بلاتکلیفیم اگر با چنین مواردی روبرو شویم و هم اورژانس اجتماعی. ما در بسیاری از موارد با آنها تماس می گیریم اما وقتی با یک کودک معتاد مواجه می شویم، اورژانس اجتماعی نیز تعلل می کند. زیرا آنها هم نمی دانند که کودک را به کجا بسپارند و خلا چننی نهادی تلاش های ما و اورژانس اجتماعی را خنثی می کند. آنها هم نمی دانند که به چه نهادی این کودکان را بسپارند تا امنیت داشته باشند و دوباره وارد چرخه آسیب یا زنجیره بزه نشوند.  برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

کدخبر: 596815 ویرایش خبر
لینک کپی شد
علی رحیمی راد
آیا این خبر مفید بود؟