علت و ابعاد اعتراض کارگران پارس جنوبی / کارگر سعی می کند تا زیر خط فقر زنده بماند

اعتراضات کارگری – پارس جنوبی | به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، با شروع کرونا مشکلات اقتصادی عدیده ای بر اقشار ایرانی تحمیل شد. یکی از این اقشار که می توان شرایط آنها را سخت تر از دیگران تلقی کرد، کارگران هستند. علت اصلی اعتراضات کارگری معوقات عقب افتاده است. حداقل پررنگ ترین وجه اعتراضات این روزها معوقات عقب افتاده است. چند ماه است که برخی از کارگران حقوق نگرفته اند. از این جمله کارگران پارس جنوبی هستند . برای تحقیق ابعاد این اعتراضات و نتایج حاصله از آن، با عباس قاسمی منش، رئیس کانون شورای اسلامی کار استان بوشهر گفت و گو داشتیم.

اعتصاب کارگران پارس جنوبی ادامه دارد

قاسمی منش گفت:  اعتصاب در فازهای مختلف به دلیل مواجب معوق ادامه دارد. کارگران از یک تا چند ماه است که حقوق نگرفته اند. بیشتر این کارگران با پیمانکارانی طرف حساب هستند که نتوانسته اند چند ماه حقوق به کارگران بدهند. البته آنها توجیه می کنند که پول کار پیمانی به انها بازنگشته است و نتوانسته اند حقوق کارگران را پرداخت کنند.

کارگران برای حقوق معوق خود اعتصاب کرده اند

وی اشاره کرد:معوقات کارگران مختلف است، از یک ماه تا چهار ماه است که کارگران معوقات خود را نگرفته اند. اعتصاب توسط کارگران چند شرکت جریان دارد. بسته به شرکتی که در آن کار می کنند و تصمیم کارفرمایانشان، حقوق دریافت نکرده اند.

امیدواریم کارگران به معوقات خود برسند

رئیس کانون شورای اسلامی کار استان بوشهر ، در ادامه بیان کرد:  امیدواریم به زودی کارگران به معوقات خود برسند. طرف حساب کارگران شرکت های متعددی هستند. این شرکت ها تعدد نیروی متنوعی دارند. از آنجا که منطقه ویژه شورای اسلامی کشور ندارد، سخت است که در رابطه با مشکلات کارگران اطلاعات حقیقی ارائه بدهیم. اما عمده مشکل آنها حقوق و مزایایی است که پرداخت نشده است. شرکت هایی طرف حساب کارگران هستند که از 35 نیرو تا 2500 نیرو دارند. وعده هایی برای بازگرداندن معوقات آنها داده شده است که جای امیدواری دارد. قول داده اند که تا همین برج حقوق هایشان بازپس داده شود.

70 درصد کارگران پارس جنوبی از شهرهای دیگر آمده اند

قاسمی منش با تاکید بر اینکه « متاسفانه شرایط کارگران خوب نیست و این موضوع در کل کشور یکسان است» گفت: اما در خصوص کارگران بوشهر باید گفت که اینجا قطب نیروی کشور است. ایکاش اوضای بهتری را رقم می زدند. با توجه به اینکه 70 درصد کارگران بوشهر از شهرهای هم جوار هستند، باید هزینه های جاری زندگی خود در بوشهر را مستثنا از هزینه زندگی خانواده هایشان تامین کنند. این کارگران در گرمای هوای بوشهر و بیماری کرونا کار کرده اند، اکنون چند ماه است که حقوق نگرفته اند.

درآمد کارگران هرگز با هزینه های آنها سازگار نبوده است

وی در ادامه بیان کرد: رابطه کارگری و کارفرمایی بابت کسب درآمد شکل می گیرد. امکانات معاش برای کارگران بسته به حقوقی است که آنها می گیرند. درآمد ها هرگز با هزینه ها همسان نبوده است. این مربوط به یک سال و دو سال نیست. اما این کارگرانی که از خانه هایشان فاصله گرفته اند تا در بوشهر کار کنند، این خانواده هایی که برای معاش خانواده هایشان فعالیت می کنند و مجبورند هزینه اسکان در بوشهر را هم بپردازند، برای ادامه کار و ماندگاری در استان نیاز به حقوق خود دارند. پس شرایط استعصال آنها را در شرایطی که چند ماه حقوق نگرفته اند ، می توان تصور کرد.

کارگر سعی می کند  زیر خط فقر زنده بماند

قاسمی منش گفت: تورمی که در آن کارگر 100 هزار تومان پول می گیرد و اجناس چندین برابر آن افزایش پیدا می کنند، برای همه مشکل زا است. اما این مشکل برای کارگران چندین برابر است. شما شرایط کارگری را تصور کنید که چندین ماه معوقات پرداخت نشده داشته باشد و کرایه خانه هم داشته باشند. کارگری که با یک حقوق ثابت در مملکتی زندگی می کند که هر روز افزایش قیمت وجود دارد. کارگری که زندگی نمی کند و زیر خط فقر زنده است. در حال حاضر این کارگر به خاطر آن حقوق کم که پرداخت نشده است اعتراض می کند.

نمی خواهیم به کسانی که می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند فضا بدهیم

رئیس کانون شورای اسلامی کار استان بوشهر ،گفت: سخت است در رابطه با ابعاد اعتصابات پارس جنوبی صحبت کرد. شاید این اعتصابات به تعطیلی یا نیمه تعطیلی یک فاز یا چند شرکت منجر شده باشد. یا کارگران جلوی فرمانداری یا استانداری تجمع کرده باشند. امیدواریم با تحقق وعده هایی که داده شده است این ابعاد کمتر شود یا مشکل مرتفع شود. در حال حاضر برخورد امنیتی با این اعتراضات انجام نگرفته است. خوشبختانه پیگیری هایی را انجام می دهند که مشکلات حل شود. البته این وعده ها، شرکت به شرکت متفاوت است. تا الآن هم فرمانداری و هم شرکت ها قول مصاعدت به کارگرها را داده اند. البته اطلاعی از خبر قطعی پرداخت معوقات ندارم.
وی در پایان گفت: می نمی خواهیم به کسانی که می خواهند از آب گلالود ماهی بگیرند فضا بدهیم. مسئله این است که کارگران حقوق تگرفته اند و کسی نمی خواهد ارزش ها پایمال شود. تا الآن با کسی برخورد امنیتی نشده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟