درد نان عامل افزایش کرونا در مازندران

کرونا/ به گزارش گروه اجتماعی رکنا، شیوع بیماری کرونا در استان مازندران که واقع در خطه شمال کشور به مرز هشدار رسیده و مسئولان کشوری از جمله وزارت بهداشت از مردم کشور خواسته اند فعلا به این استان سفر نکنند.

محمدجواد خانپور، فعال مدنی درباره افزایش کرونا در استان مازندران به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت:  اسفندماه تا نیمه فروردین در بابل فوتی ها بیشتر بود. بابل 3 بیمارستان دارد که مردم از شهرهای دیگر نیز به این بیمارستان ها مراجعه می کنند. اردیبهشت و خرداد فوتی ها کمتر شد شاید به همین دلیل است که مردم بی خیال و سهل انگارتر شدند.

مردم مازندران کمتر ماسک می زنند

وی مردم مازندران با پایتخت نشینان را مقایسه کرده و افزود: مردم تهران ماسک می زنند و توصیه های بهداشتی را بیشتر مراعات می کنند. البته مردم مازندران نسبت به گذشته هوشیارتر شده اند. در ماههای اسفند و فروردین از مردم خواهش می کردیم که به خانه هایشان بروند و تردد غیرضروری نداشته باشند. اما این فرهنگ در بین مردم ارتقا پیدا کرد و از اردیبهشت به بعد مردم ترددهای غیرضرور را کاهش دادند. اما هنوز استفاده از ماسک نسبت به تهران بسیار کمتر است. ضمن آن که اکثر مردم استفاده از ماسک را هم بلد نیستند و ماسک خود را در می آورند روی میز یا هرجایی می گذارند و دوباره آن را می زنند. فقط می دانند که باید ماسک بزنند اما نمی دانند چگونه این ماسک را استفاده کنند.

مشکل معیشت مردم را از خانه ها بیرون کشید

این فعال مدنی تاکید کرد: مردم مجبورند برای کار از خانه بیرون بیایند. به عنوان مثال من دندانپزشکی را می شناسم که سرکار می رود و در این شرایط کرونایی حتی درمان های غیرضرور را هم انجام می دهد اما مخالف رفتن به مهمانی، مراسم هاست. تعاملات فروشندگان و در کل مردم در کار مانند قبل از کروناست. ولی در مهمانی ها شرکت نمی کنند. نمی دانم مردم خود را فریب می دهند ای نه اما مجبورند که کار کنند. در حال حاضر ظاهر گرا شدیم و باطن امر را رها کرده ایم.

مردم مازندران شیوع کرونا را باور ندارند

محمد جواد خانپور در پاسخ به این سوال که هنوز هم مردم در شمال به مسافران ویلا اجاره می دهند؟ گفت: بله. متاسفانه سختگیری ایام اسفندماه برای اجاره ویلا وجود ندارد. در اسفندماه بسیاری از چهره های سرشناس مانند ورزشکار، پزشک حاذق، مسئول و... مازندران را براثر ابتلا به کرونا از دست دادیم ولی خوشبختانه این موضوع کاهش یافته است. از سوی دیگر مردم وقتی می بینند فرد سرشناسی به کرونا مبتلا نشده است انگار باور خود را به شیوع کرونا از دست داده اند. متاسفانه ترس مردم نسبت به شیوع کرونا بسیار کاهش و فرهنگ رعایت ظواهر توصیه های بهداشتی افزایش یافته است. به نظر من ترس از شیوع کرونا مهم تر بود و باعث می شد که توصیه های بهداشتی را به صورت اصولی رعایت کند.

برگزاری مراسم زیرزمینی در مازندران

محمدجواد خانپور با بیان این که تا قبل از ممنوعیت برگزاری مراسم مردم حتی مراسم خود را برگزار می کردند، تاکید کرد: بعد از اعلام ممنوعیت برگزاری مراسم ها مردم بسیار کم شد اما برخی از مراسم ها به صورت زیرزمینی برگزار می شود. مقامات رسمی اعلام کردند که با این مراسم زیرزمینی نیز برخورد خواهند کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟