راهکارهای فرار از زندگی جهنمی زناشویی !

زندگی مشترک / به گزارش رکنا، چنانچه به تفاوت‌های میان زن و مرد واقف نباشیم، زندگی پر از تلاطم و تنش را تجربه می‌کنیم. درست است که ابتدا زن و مرد در زمان خلقت‌شان شبیه به هم متولد می‌شوند، اما در بررسی رفتارها به این نتیجه می‌توان دست یافت که زن و مرد در رفتار و عملکرد با هم دچار تفاوت‌هایی هستند که ندانستن و نشناختن این تفاوت‌ها باعث می‌شود همیشه درگیر جدل و دعوای با هم در زندگی مشترک باشند.

زنان یکسری عملکردهایی دارند که باید از سوی همسر و اعضای خانواده مورد بررسی و شناخت قرار گیرد و مردان نیز خصلت‌هایی دارند که همسر و فرزندان وظیفه احترام به آن را دارند. آسیب‌شناسان و متخصصان علوم رفتاری بر این باورند همین تفاوت‌ها و درک نکردن آنهاست که جدال و جنگ را به زندگی مشترک می‌کشاند.

بهشت و جهنم در یک چهاردیواری

دکتر سودابه بساک‌نژاد، روان‌شناس بالینی و مدرس دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی رکنا با اشاره به اینکه خانواده بستر لازم برای ایجاد کارکردهای مثبت و منفی است، می‌گوید: زندگی زناشویی بستری برای تعالی زن و مرد در طول زندگی به حساب می‌آید و هم تبدیل به جهنمی می‌شود که زن و مرد را در ورطه هلاکت غوطه‌ور ساخته و آنها را به قهقرای ذلت و درماندگی سوق می‌دهد. زن و شوهر به همان میزان که با مکمل هم بودن، می‌توانند پوشاننده عیوب یکدیگر بوده و یکدیگر را کامل کنند، در صورت وجود هرگونه شکاف و تناقضی بین زن و مرد می‌توان شاهد آسیب‌ها و صدماتی بود که ممکن است هر یک به دیگری وارد آورد. در این میان پر واضح است که در عرصه زندگی زناشویی برنده یا بازنده‌ای وجود ندارد و هر آنچه هست، دودی است که در وهله اول به دیدگان ثمره یا ثمرات آن زندگی (فرزندان) و در وهله دوم به دیدگان خود زن و شوهر می‌رود.

قوانین حقوقی و شرعی همسران

این مدرس دانشگاه در ادامه می‌افزاید: شاید برای زندگی زناشویی قوانین حقوقی و شرعی وجود داشته باشد که به منزله ضمانت تعهدات هر یک از زوجین در زندگی زناشویی تلقی می‌شود، اما آنچه مشخص است، این است که اهداف والای یک زندگی زناشویی را که شامل عشق ورزیدن، اعتماد بی‌قید و شرط داشتن، صداقت و کسب آرامش است را نمی‌توان زیر چتر چنین ضمانت‌های حقوقی و قانونی به دست آورد، بلکه این اهداف را صرفا می‌توان از طریق داشتن آگاهی‌های کامل و داشتن ملاک‌های درست در ابتدای زندگی و طی مسیر زندگی زناشویی در کمال انصاف و صداقت به دست آورد.

مردگان محرکی در یک خانه

در ادامه دکتر مهناز عسکریان، عضو هیات علمی دانشگاه، در گفت و گو با رکنا  می‌گوید: زندگی زناشویی که در آن هیچ شناختی نسبت به جنس مخالف وجود نداشته باشد و اهداف اولیه و معیار انتخاب طرف مقابل صرفا از بعد حسابگرانه باشد تا عاشقانه و منطقی راه به نا‌‌کجا‌آباد می‌برد و این امر موجب از هم پاشیده شدن آن سیستم می‌شود. علی‌رغم این تصور که قوانین اجتماعی و حقوقی ضامن صرفا ابزار تمکین در دست مردان است یک تصور واهی است، زیرا در یک زندگی زناشویی به مثابه جهنم، یک زن می‌تواند صرفا در ظاهر اقدام به تمکین کند، در حالی که عقل و قلب و خواست وی می‌تواند در گرو آن زندگی نباشد، از این رو در چنین زندگی دیگر عشق حاکم نیست، تنها هر آنچه است سلب مسوولیت است و دیگر گذشت معنا ندارد، بلکه هر آنچه است انتقام‌جویی است و در این میان چه از زن و چه از مرد تنها مردگان متحرکی در این میدان جنگ باقی می‌ماند که سرشار از حس تنفر و مملو از زخم‌های کهنه هستند.

ازدواج ناموفق زوج هایی که به جیب هم فکر می کنند

این عضو هیات‌علمی دانشگاه تصریح می‌کند: تا قبل از ازدواج باید بدانیم زن و مرد دارای دو روحیه پنهان هستند. در وجود زن‌ها، هم روحیه زنانه وجود دارد و هم روحیه مردانه و در مردان نیز هم روحیه مردانه وجود دارد و هم زنانه. عمل و عکس‌العمل هر زن و مردی به چگونگی رشد و تحول این روحیات بستگی دارد. به طور طبیعی روحیه مردانه در مردها حالت غالب دارد و در زن‌ها روحیه زنانه که این موجب می‌شود آنها در یک حالت تعادل و طبیعی باشند، اما بعضی مواقع به دلایل گوناگون این حالت تعادل دچار اشکال می‌شود و نقش احساسات وعواطف در آنها برعکس می‌شود. این حالت عدم تعادل با علائم مختلفی بروز پیدا می‌کند، لذا زن و مرد با شناخت روحیات هر یک از طرفین باید تلاش در حفظ روحیه زنانه سازنده در زن و حفظ روحیه مردانه پیش‌برنده در مرد کند. در بسیاری از موارد دیده شده ملاک‌گذاری‌های نامناسب هم می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را در زندگی زناشویی فراهم سازد. مردی که تا قبل از همسرگزینی و زنی که تا قبل از ازدواج ندانند از زندگی زناشویی چه می‌خواهند و به دنبال چه هدفی در زندگی می‌گردند، هر دو در زندگی بازنده‌اند. مردی که ملاک ازدواجش از همسر‌گزینی پشتوانه اقتصادی مناسب یا ظاهری آراسته است یا زنی که هدف‌گذاری‌اش از مرد آینده ماشین او و یا متراژ خانه‌اش در بهترین نقطه شهر است، در زندگی زناشویی مطمئنا دچار ناکامی‌هایی شده و خود را بازنده یاد می‌کند. در صورتی که اگر واقعا ملاک یک ازدواج رسیدن به تعالی باشد که در سنت حضرت محمد(ص) بدان اشاره شده، دیگر موانعی مانند مهریه‌های آنچنانی و مراسم و امکانات آنچنانی از جانب زن یا نداشتن پشتوانه مالی آن چنان با عناوین جهیزیه و امکانات پدر زن ملاک‌های یک ازدواج موفق یا شکست‌خورده نمی‌شود.

بحران مردان در زندگی زناشویی مدرن

دکتر عسکریان ادامه می‌دهد: تفاوت‌های خلق شده در بین زنان و مردان چه از بعد فیزیولوژیک، چه از بعد روانی و چه از بعد رفتاری هیچ‌یک دال بر برتری جنسیتی نیست، بلکه این تفاوت‌ها در جای خود می‌تواند در تعالی زن و مرد سازنده و تعیین‌کننده باشد، نه اینکه افساری در دست هر یک برای مهار دیگری باشد. دیدگاه زن و مرد در همین نقطه می‌تواند شرایط متفاوتی را در زندگی زناشویی رقم زند. زن می‌تواند زیر چتر آگاهی از این تفاوت‌ها خود را در اوج عرصه وجود در زندگی مشترک نمایان سازد و مرد هم با شناخت این تفاوت‌ها می‌تواند بهترین و هدفمندترین مدیریت را در زندگی زناشویی ایفا کند. مهم‌ترین لطمه‌ای که امروزه بر زندگی‌های زناشویی وارد آمده برخاسته از آن است که توقعات و انتظارات دختران و پسران از جنس مخالف‌شان مرز تفاوت‌ها را نادیده گرفته، اما از سویی امیال و خواسته‌های‌شان همچنان در گرو پذیرش همان تفاوت‌هاست.

وی در پایان خاطر‌نشان می‌کند: به عنوان مثال مرد امروز خود را به عنوان تنها نان‌آور خانه تنها و عاجز می‌بیند و توان یک زن را فراتر از وظایف همسری و مادری وی می‌بیند و در این نقطه تفاوتی را در بین زن و مرد درک نکرده و آنها را دوش به دوش یکدیگر می‌یابد، در حالی که در مقام مدیریت و تصمیمات مهم زندگی بر تفاوت‌های زن و مرد تاکید داشته و بایدها و نبایدهای قانونی را سرلوحه امورش می‌سازد. این گذر از زندگی‌های سنتی به زندگی‌های مدرن توانسته تار و پود این روابط را به فساد کشانده و بافت پوسیده‌ای را از زندگی زناشویی به ارمغان آورد، زیرا در این گذر چه زنان و چه مردان هم بر منافع زندگی سنتی اصرار دارند و هم نمی‌توانند از منافع زندگی مدرن چشم بپوشند و در همین گذرگاه است که آسیب‌های اجتماعی موجود بر پیکره و شالوده خانواده وارد می‌شود و مسیر زندگی زناشویی را به میدان جنگ سوق می‌دهد، نه به آن مأمنی که برای این جایگاه در نظر گرفته شده و بشارت آن را در ادیان و اذهان لمس کرده‌ایم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟