شیوع کرونا چرا استان بوشهر را قرمز کرد؟ / بودجه ای که وزارت نفت دریغ می کند

کووید-19/ به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، بوشهر استانی است که از سوم تیر به بعد پای ثابت مناطق قرمز شیوع بیماری کرونا بوده و هنوز هم از مناطق قرمز محسوب می شود. با آن که اعلام می شود زنجیره انتقال ویروس کووید-19 در این استان عروسی هاست اما به نظر می رسد عروسی های پرجمعیت نمی تواند این منطقه را از مرز قرمز عبور دهد.

حالا این استان با محدودیت ها روبروست. محدودیت هایی مانند کاهش ساعت کار و شیفتی شدن کارمندان ادارات، تعطیلی مدارس فوتبال و... از سوی دیگر حالا هشدارها حاکی از به صدا درآمدن زنگ خطر کمبود خون در استان بوشهر است.

شیوع کووید-19 در بوشهر حالا از مرز هشدار گذشته و به نظر می رسد این استان باید با تمهیدات پزشکی و درمانی و افزایشی تجهیزات بیمارستانی به مقابله با مرگ و میر بوشهری ها به دلیل ابتلا به کرونا برود. اما مازیار منصوری، عضو سازمان های مردم نهاد جوانان استان بوشهر در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا تاکید کرد: عسلویه با وجود 40 مجتمع پتروشیمی دارد اما یک بیمارستان درست و حسابی ندارد و فقط یک بیمارستان 32تختخوابی متعلق به تامین اجتماعی دارد. استان بوشهر از لحاظ درمانی بسیار ضعیف است.

بودجه ای که وزارت نفت دریغ می کند

وی با بیان این که وزارت نفت به مسئولیت های اجتماعی خود عمل نمی کند، افزود: طبق قانون باید وزارت نفت بودجه ای به عنوان مسئولیت اجتماعی دارد که باید به محیط پیرامونی مانند فضای سبز، مباحث زیست محیطی و... اختصاص دهد. اما این بودجه در استان بوشهر هزینه نمی شود. البته با افزایش آگاهی مردم شرایط بهتر شده است.

بیمارستان 32 تختخوابی سرانه 300-400هزار نفر در عسلویه

مازیار منصوری در پاسخ به این سوال که فعالیت خانه های بهداشت در دوره کرونا چگونه بود؟ گفت: امکانات و تجهیزات جنوب کشور به ویژه استان بوشهر از نظر پزشکی صفر است. با کوچک ترین اتفاق مردم مجبورند بروند شیراز. عسلویه با آن عظمت نزدیک به 300-400هزار پرسنل رسمی دارد ولی یک بیمارستان 32 تختخوابی دارد. جم بیمارستانی دارد که متعلق به شرکت نفت ایران است. اول کسانی که رسمی نفت هستند پذیرش می شوند. این بیمارستان پزشک پروازی دارد و ماهی سه روز به جم می آید. این پزشک دو روز به رسمی های نفتی و یک روز به مردم عادی رسیدگی می کند. با دانشگاه علوم پزشکی صحبت کردیم اما آنها اعلام کردند ما این بیمارستان (بیمارستان متعلق به شرکت نفت ایران) توافق کرده ایم و ما پزشک به آنها می دهیم. ولی وقتی به این بیمارستان می رویم تبعیض بیداد می کند.

واقعیت کرونا در بوشهر را پنهان می کنند

این فعال مدنی با بیان این که شرایط کرونا در بوشهر بیداد می کند، افزود: به دلیل آن که بوشهر منطقه اقتصادی ویژه است، اعلام نمی کنند که کرونا در بوشهر بیداد می کند. دقیقا مانند موضوع دمای هوا که می گویند بالای 50درجه نمی رود. اگر دمای هوا بیش از 50درجه باشد طبق قانون باید تعطیلی هایی در شهر اعمال شود. به همین دلیل اعلام می کنند که هوا 49درجه است تا شهر تعطیل نشود و شیوع کرونا در این شرایط افزایش می یابد.

پروازهایی که کرونا به عسلویه می آورد؟

مازیار منصوری تاکید کرد: عسلویه بعد از فرودگاه مهرآباد و مشهد بیشترین ورودی و خروجی پرواز را به دلیل ساکنان دارد. فرودگاه عسلویه به تهران روزی 4 پرواز عادی (به جز پرواز های ویژه مخصوص مسئولان)، اصفهان 3روز، اهواز 2 روز، تبریز 2 و... پرواز دارد. در حقیقت به تمام مراکز استان ها از عسلویه پرواز انجام می شود. اگر یک نفر آلوده باشد و به شرکت های عسلویه بیاید باعث آلودگی افراد بسیاری می شود. البته شرکت ها تب سنجی می کنند و توصیه های پزشکی را رعایت می کنند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟