خزانه دولت پر شده است / سازمان حمایت از مصرف کنندگان آسیب بزرگ معیشت مردم

معیشت مردم/ به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، دلار بالای 25هزار تومان رسیده است. از سوی دیگر سکه مرز 12 را رد می کند و بازار سکه و دلار روی قیمت کالاهای اساسی تاثیر گذاشته و کاهش ارزش پول رایج نیز مردم را نگران کرده است. 

شهریار حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا در خصوص اینکه مردم تا کجا می توانند تاب بیاورند و آرام بمانند گفت : طلا و ارز گران شده است اما متاسفانه این به دلیل بی مدیریتی است وگرنه قاعدتا قیمت ارز و طلا نباید به این اندازه افزایش داشته باشد. این افزایش قیمت بر معیشت مردم نیز تاثیر می گذارد.

افزایش قیمت به دلیل سیاست های غلط بانک مرکزی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم افزود: به نظر من سیاست های غلط بانک مرکزی و عدم مدیریت منابع باعث افزایش قیمت ها شده و با کمال تاسف این مدیریت باعث می شود مشکلات در سطح کشور شده است.

مجلس اجازه نمی دهند شرایط نابسامان اقتصادی ادامه یابد

دولت مسئول این مشکلات است. منتهی مجلس باید فرصت داشته باشد تا با برنامه ای درست یک طرح را به تصویب برساند. مجلس نمی تواند این موضوعات را کنترل کند چرا که کنترل بازارهای مختلف بر عهده دولت است. اما در آینده مجلس اجازه نمی دهد شرایط نابسامان اقتصادی به این شکل ادامه پیدا کند. حوزه های اقتصادی باید از قبل مدیریت و کنترل شود، چون مدیریت استراتژیک وجود ندارد با کوچک ترین تحریک اقتصادی مانند افزایش قیمت طلا و ارز، نظم بازار دستخوش تحول می شود و بی نظمی به وجود می آید. قیمت کالاها نیز به همین شکل افزایش می یابد.

لزوم تغییر ساختار اقتصادی دولت

شهریار حیدری با اشاره به این که کشور منابع ندارد، گفت: اگر این منابع درست مدیریت شود سکه و ارز گران نمی شود. این ناشی از ضعف مدیریت حوزه اقتصادی و تیم اقتصادی دولت است. ضمن آن که اتاق بازرگانی نیز با کمال تاسف علیرغم مسئولیت مستقیم در نظم اقتصادی ضعیف هستند. تنش در اقتصاد کشور به دلیل عملکرد تیم اقتصادی دولت به وجود آمده است. وزارت اقتصاد و دارایی، بانک مرکزی، وزارت صمت و اتاق ایران مجموعه اقتصادی دولت محسوب می شود. باید در ساختار تیم اقتصادی دولت تجدید نظر شود تا شاهد نابسامانی در این حوزه نباشیم.

تورم و بی نظمی اقتصای لحظه ای رخ می دهد

وی در پاسخ به این سوال که درست است که گرانی سکه و ارز به دلیل پر شدن خزانه دولت رخ می دهد؟ تاکید کرد: خزانه دولت خالی نیست. ما نمی گوییم که دولت وضعیت نرمال اقتصادی دارد، اما وضعیت دولت در حدی نیست که به گرانی به این شکل باشد و تورم افزایش یابد و بی نظمی اقتصادی لحظه ای رخ دهد. این ناشی از عدم مدیریت است وگرنه خزانه دولت خالی نیست. اوضاع خزانه خوب بوده و این بی مدیریتی و بی نظمی است. در حال حاضر خزانه پر شده و منابع کشور کافی است. من معتقدم امکاناتی که امروز در کشور داریم به هیچ وجه با اتفاقات همخوانی ندارد. امکانات فراوان و منابع خوبی داریم ولی مدیریت نیست و ما شاهد مشکلات اقتصادی هستیم.

فرصت طلبی و سوءاستفاده سازمان حمایت از مصرف کنندگان

شهریاری با اشاره به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: این سازمان یک نهاد فرصت طلب است و وقتی اوضاع اقتصادی دولت دچار بی نظمی می شود، این سازمان با سوءاستفاده از شرایط باعث افزایش قیمت می شوند. این تشکیلات فرصت طلب هستند که بزرگترین آسیب به معیشت مردم است و در شرایط فعلی متاسفانه عنوان "حمایت کننده از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان" برای این سازمان بامصما نیست. تنها استراتژی آنها گرانی است و دولت هنوز بازار قیمت جدید را نپذیرفته، قیمت جدیدتری را اعلام می کند. این افراد فرصت طلب و بدون دلسوزی و تجربه کافی، در شرایط فعلی فقط سوءاستفاده می کند. دولت باید هم و غم خود را برای مدیریت اقتصاد و معیشت مردم بگذارد و باید این سازمان را منحل کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم در پاسخ به این سوال که آیا با رفتن دولت یازدهم و دوازدهم هم با لیستی از رانت و... روبرو خواهیم بود؟ تاکید کرد: این بستگی به دولت بعدی دارد. امیدوارم که دولت بعدی بتواند با مدیریت منابع امکانات شرایط مردم را بهبود ببخشد و اقتصاد کشور پویاتر شود. اتفاقی نیفتاده که شاهد مشکلات اقتصادی هستیم.

معیشت مردم نباید به فروش نفت وابسته باشد

شهریار حیدری در پاسخ به این سوال که تحریم ها چقدر در بی نظمی اقتصادی تاثیرگذار است؟ گفت: نفت تحریم است و سال ها به دنبال اقتصاد بدون نفت هستیم و تا حدودی زمینه وابستگی به نفت کاهش یافته است. فرض بر این بگذاریم که نفت نداشته باشیم، منابع در حوزه های کشاورزی، دامداری، گردشگری و... جایگزین داریم. معیشت مردم نباید اینقدر به فروش نفت وابسته باشد. ما شاهد هستیم که کارکرد دولت در حوزه اقتصادی در چند سال گذشته به گونه ای بوده که در طول این دو، سه سال شرایط بهتر نشده است. مردم از نظر معیشت و اقتصاد بدتر از سال قبل شده اند و امیدوارم که امسال با تثبیت و سپس بهبود شرایط اقتصادی شرایط بهتر شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟