جرائم جنایی مواد مخدر چیست؟ / کارآگاه مصطفایی: همه جا رد مواد را می بینیم

اعتیاد- کارآگاه جنایی | به گزارش خبرنگار رکنا، موضوع مواد مخدر، بویژه از زمانی که مواد محرک مانند شیشه پا به بازار گذاشتند، با موضوعات جنائی عقد شد. البته منظور ما این نیست هر فرد مبتلا به اعتیاد مرتکب جرائم جنائی می شوند. اما سرهنگ مصطفایی، کارآگاه جنائی می گوید تقریبا همیشه رد پای مواد را در جرائم و بویژه جرائم جنائی مشاهده می کنیم. چه جرائمی به مواد مخدر ارتباط پیدا می کنند؟ کدامین یک از انان مربوط به حوزه جنائی می شوند؟ مربوط به چه اقشاری هستند؟ چه تفاوت هایی دارند؟ آیا مقابله با فروشندگان مواد تاثیری دارد؟

سرهنگ کارآگاه هادی مصطفائی، کارآگاه حوزه جنایی و استاد دانشگاه، در گفتگو با رکنا این موضوعات را از شرح می دهد.

139307191032118823818104


سرهنگ مصطفائی ، در پاسخ به این پرسش که « چرا خرده فروشان مواد مخدر همه جا حضور دارند، اما با معتادان ( بویژه متحاهران) برخورد بیشتری نسبت به آنان می شود؟ » ، گفت: تعداد خرده فروشان بالا است. نیروی انتظامی می تواند به راحتی این خرده فروشان را جلب کند. اما چه حاصلی دارد؟ آیا این افراد محکومیت های سنگینی خواهند داشت؟ خیر. این افراد سازوکارهای خودشان را دارند و اعلام نمی کنند که خرده فروش هستند. نهایتا به عنوان مصرف کننده حکم می گیرند که هیچ بازدارندگی ای نخواهد داشت. تنها هزینه ملی است که صرف می شود و ما باز به خانه نخست برمی گردیم.زیرا که همراه یک خرده فروش، خیلی بیش تر از موادی نیست که دست یک مصرف کننده است. خیلی وقت ها که این افراد گیر می افتند، نهایتا با یک وثیقه آزاد می شوند و به کار خودشان بازمی گردند. کمتر حتی نگران محکوم شدن هستند. ما این کارها را سابقا انجام دادیم. این راه ها امتحان شدند، اما فهمیدیم که آب در هاونگ کوبیدن است.

دستگیری خرده فروش ها آب در هونگ کوبیدن است

این کارآگاه جنایی، گفت: حتی برای افسر پرونده مواد مخدر مقرون به صرفه است که زمان خود را صرف گیر انداختن دانه درشت ها کند. وقتی که تعداد خرده فروش زیاد است، هر چقدر هم که دستگیر کنید، آثار محسوسی را مشاهده نخواهید کرد. به فرض اگر ما 100 هزار خرده فروش داشته باشیم، بیش از 4 هزار نفر از آنان را قانون به چنگ نمی اندازد. بنابراین منطق می گوید باند، سازمان و ... را منهدم کنیم.

جرائم جنایی اغلب با مواد مخدر تنیده اند

سرهنگ مصطفائی در خصوص در هم تنیدگی جرائم حوزه جنائی و مواد مخدر گفت: در اکثر جرائم ما رد مواد مخدر را میبینیم. معتاد درخواست و اشتیاق شدید برای مواد مخدر دارد. برای برآورده کردن آن هر اقدامی می کند. جنایت هم شامل آن می شود. وقتی از طریق مشروع پول خود را بدست نیاورد، به روش های غیرعادی و قانونی متوسل می شود. خیلی وقتا نمی توانید در مخیله بگنجانید که معتادان چه ها می کنند تا موادشان را تهیه کنند. شما از باز کردن لامپ خانه تا دزدی از فرزند خود فرض کنید تا کسانی که به مادر خود حمله می کنند یا صدمه می زنند تا طلای آنها را بدزدند که مواد تهیه کنند. خیلی از این جرائم هم جناوی هستند. دیدیم که فرد هنگام دزدین از مادربزرگ خود او را کشته است زیرا مادربزرگ مقاومت کرد ه بود.

مواد مخدر عامل دعواهای خانگی تا قتل های خانوادگی

وی افزود: در مباحث خانوادگی ( از خشونت تا جنایت) هم روشن است نقش مواد چیست؟ خود نفس اعتیاد چالش ساز است. عدم دسترسی به مواد یا خماری چالش ساز است. مصرف روانگردان در خانه ها تا آنجا می تواند سبب جنایت شود یا کم رنگ تر سبب آزار و اذیت شود، چالش ساز است. گمان نمی کنم نیاز به توضیح داشته باشد که یک فرد مصرف کننده شیشه چه رفتارهای ناجوانمردانه ای را در محیط خود می کند یا ممکن است بکند. از ضرب و شتم و تجاوز خط را بکشید تا توهم و قتل فرزند و همسر و مادر و ...
این کاراگاه اداره آگاهی گفت: نمی توانیم بگوییم معتاد عملی، دزدی و خفت گیری و جنایت نمی کند. با آنها اگر صحبت کنید می گویند که « من عملی جان دزدی ندارم. من معتادم دزد دزدی می کند» . اما آن فرد هم کیشان خود رارا نمی بیند. همه معتاد ها که کارتون خواب نیستند و عملی و بی جان نیستند. هر کس بنا به بنیه خود وارد بزه می شود. یکی زورش نمی رسد زباله گردی می کند. اما دیگری که قوای تنی دارد ، مواد صنعتی مصرف می کنند، ظاهر عادی دارند، دست به کارهای جنایت آمیز هم می زنند.

مواد مخدر سبب جرائم تکان دهنده در خانواده ها

سرهنگ مصطفائی بیان کرد: فجایعی که در خانواده ها اتفاق می افتد برای شخص من ( در طول کار حرفه ایم) تکان دهنده تر بوده است. بطور مثال پرونده ای داشتم که پدر مواد زده است و فرزند خود را از پنجره آپارتمان پایین انداخته بود. پرونده هایی داشتم که افراد ی نشئه در خیابان برای زوج جوانی که می گذشتند مزاحمت ایجاد کردند و منجر به اتفاقی شده است که کارشان به حوزه ما کشیده شده است.

جنایات متفاوت به دلیل قشربندی متفاوت در مصرف کنندگان

وی گفت: اقشار مختلف به شیوه های مختلف به خاطر مصرف مواد درگیر با حوزه جنائی می شوند. کسی که قادر به معاش و تهیه مبلغ خرید مواد خود نیست، وضعیت مشخصی دارد. ممن است کار بکشد به جائی که به این سبب قتل هم انجام دهد. اما اقاضر متمول تر مشکل تامین هزینه مواد را ندارند. اما آنهایی که از حال عادی خود خارج می شوند ممکن است هر کاری بکنند. ممکن است پارتی برگزار کنند و یکی از پنجره سقوط کند، مسقوطش کنند یا خودکشی کند. یا به پیشنهادهایی تن بدهند که خلاف عرف و منطق است. گاهی مواقع هم به حوزه جنائی راه پیدا می کنند.

مصطفایی گفت: مگر در موارد استثنا، جرائم جنائی معتادان تا حدی وایبسته به سن است. آنهایی که سنی گذرانده اند، راه و روشی منسجم تر برای امرار معاش پیدا کرده اند. شیوه ای که اغلب یکنواخت تر است. اما افرادی که در سال های اول اعتیاد خود هستند، بیشتر دست به جرائمی می زنند که به حوزه جنائی می کشاندشان.
برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟