نمره 20 پلیس راهنمایی و رانندگی در جریمه کردن مردم مستاصل ! / در روزهای کرونایی

جریمه / به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، ابتلا به کرونا و مرگ و میرهای این بیماری دوباره در کشور افزایش یافته است. مرگ و میرهایی که حتی رکورد اسفندماه را هم شکسته است. در این شرایط بحرانی تنها نهادی که به نحو احسنت کارش را انجام می دهد و مردم را جریمه می کند تا مبادا خزانه دولت خالی بماند پلیس راهور است. با شیوع بیماری کرونا و کاهش تردد شهروندان، درآمد دولت از محل مالیات ها، بنزین و صادرات نفت کاهش یافت. اما به نظر می رسد حالا مردم باید این کاهش درآمد را جبران کنند و باید اکثر هزینه های شیوع کرونا را بپردازند. مردمی که مدتی بیکار بودند، کسب و کارهاشان مانند تمام دنیا تعطیل بود، بیمه بیکاری 3ماه بعد پرداخت شده و باید با خودروهایشان بیرون می آمدند، برای جای پارک باید جریمه ها را هم بپردازند. کاش برخی مسئولین به هزینه چاپ و کاغذ جریمه ها اکتفا می کردند و پلیس راهور کمی بیشتر با مردم همراه می شد در روزهای وحشت زده کرونا.

حضور ماموران راهنمایی و رانندگی در خیابان نه برای کنترل ترافیک بلکه برای جریمه مردم چشمگیر است. ظالمانه است این جریمه ها در حالی که مردم مجبورند با خودروی شخصی تردد کنند، از کرونا وحشت کرده و دل نگران هستند و حتی مجبور هستند گاهی بی گناه قانون شکنی کنند تا به کرونا مبتلا نشوند.

شرایط این روزهای کلانشهرها به ویژه پایتخت این است که در ناوگان حمل و نقل عمومی برچسب زده اند در حالی که نه تعداد مردم کم شده و نه ادارات تعطیل هستند. واگن و اتوبوس هم افزایش نیافته است. جای پارک خودرو هم بسیار سخت گیر می آید، انگار قرار است عده ای در کلانشهرها بمیرند یا جریمه شوند و خزانه دولت را پر کنند.

پلیس مجبور است مردم را جریمه کند

اما سوال اینجاست که چرا در این شرایط که همدلی و فاصله گذاری اجتماعی می تواند شیوع کرونا را کاهش دهد، پلیس راهور با مردم همراه نمی شود و دوشادوش آنها قدم برنمی دارد؟ سرهنگ علیرضا اسماعیلی، رئیس اسبق راهنمایی و رانندگی در این مورد به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت: با دیدگاه های شما موافق نیستم. پلیس مجری قانون است و نمی تواند مماشات کند.

پلیس می تواند اغماض کند

وی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر شرایط بحرانی است و مردم نیاز به همیاری پلیس راهور دارند، چرا مردم جریمه می شوند؟ گفت: پلیس می تواند کمی اغماض کند اما در هیچ کجای دنیا به پلیس اجازه نمی دهند که روی تخلفات چشم بپوشند. زاویه قانونی این را می گوید که پلیس اجازه نقض هیچ قانونی را نمی دهد. اما از نظر انسانی می تواند در جاهایی اغماض کند. در تمام دنیا این اختیار را پلیس دارد در صورتی که ترافیک روان بوده و مشکلی ایجاد نکند خودروهایی که پارک شده را جریمه نکند.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که چرا در کوچه های فرعی عریض هر دو طرف پارک حاشیه ممنوع است؟ تاکید کرد: هر دو طرف کوچه فرعی در حالی پارک حاشیه ممنوع می شود که عرض آن کم باشد.

جریمه ها برای پلیس نفع ندارد

رئیس اسبق راهنمایی و رانندگی با بیان این که جریمه به حساب پلیس نمی رود و نفعی برای پلیس ندارد، افزود: سیاست پلیس بر مبنای جریمه زیاد نیست چون نفعی نمی برد. در هیچ جای قانون اعلام نکرده که در شرایط بحرانی پلیس اقدامی را انجام بدهد یا پلیس را از اقدامی منع کرده باشد.

سرهنگ علیرضا اسماعیلی با اشاره به راهکاری برای رفع این مشکل اجتماعی گفت: پیشنهاد می کنم که این موضوع را در ستاد ملی مبارزه با کرونا مطرح و مصوب کنند که در چنین شرایطی پلیس راهور از جریمه خودروهای پارک شده کنار خیابان ها خودداری کند. از سوی دیگر باید مشخص شود که کدام خیابان ها برای خودروها پارک ممنوع نیست و به شهرداری ها اعلام کند تا پایان این بحران تمام تابلوهای توقف ممنوع را جمع آوری کنند. شهرداری می تواند ظرف 24ساعت این کار را انجام دهد. با جمع آوری تابلوها مردم و پلیس قانونمدار می مانند و بعد از رفع بحران شیوع کرونا دوباره تابلوها نصب شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟