اره های مرگ در جان درختان شمال کشور / نامه های امام جمعه هم به جایی نرسید

جنگل خواری / صوت پرنده ها در میان بی پایانی صدای اره برقی ها گم شده است. درختان خلخال در پی این صدای اره ها بر زمین می افتند. فعالان محیط زیستی منطقه می گویند که جولان جنگل خواران در منطقه مورد بی توجهی مسئولان منطقه است . آنها با صدای بلند جان طبیعت را می گیرند ولی آن کسانی  که باید به داد طبیعت برسند خود را به نشنیدن و ندیدن زده اند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، فرحناز صدیقی دبیر دو سازمان مردم نهاد  محیط زیستی و شهرسازی در شهر خلخال در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره این مسئله که وضعیت جنگل های منطقه و میزان امن ماندن آنها از فعالیت جنگل خواری چگونه است بیان کرد:  25 کیلومتر با جنگل های شمال فاصله داریم، همین مسئله باعث شده تا آن جنگل ها از منطقه اردبیل خارج شده و در حوزه استحفاضی استان گیلان قرار گیرند .از آنجایی که مناطق جنگلی در حوزه گیلان است ما مشکلات اداری زیادی را از سوی مسئولان استانی شاهد هستیم. حتی یکبار امام جمعه اردبیل نیز به ما گفت که  برای منطقه حیران کارهای زیادی انجام داده است  تا آنجا را از دست دلالان و جنگل خواران نجات دهم اما متاسفانه راهی به جایی نبرده است.

امام جمعه اردبیل نیز حریف جنگل خواران نشد

فعال محیط زیست با بیان اینکه قدرت امام جمعه اردبیل هم به جنگل خواران نرسید خاطر نشان کرد: جنگل خواران چنان قدرتی دارند که هیچکس نمی تواند برای مقابله با آنها کاری بکند مگر اینکه تمام سازمان های مردم نهاد در منطقه حضور پیدا بکنند که متاسفانه سال گذشته با آنکه به سازمان های مردم نهاد گیلان درخواست دادیم که به منطقه بیایند اما جرئت اینکار را نداشتند.

نابودی جنگل ها با ساخت ویلا

فعال محیط زیست ادامه داد: از طرفی دامداران نیز به دلیل چرای بی رویه در حال نابود کردن مراتع هستند کمااینکه توسط بومی ها نیز دائم ویلا سازی هایی صورت می گیرد که به شدت محیط زیست را به خطر انداخته است و امروز جاده اسالم به خلخال را ویلا فرا گرفته است.

فعال محیط زیست در پایان با تاکید بر اینکه نیاز است تا سازمانهای مردم نهاد مدتی در این منطقه حضور داشته باشند گفت: در ادامه باید  منابع طبیعی، محیط زیست، میراث فرهنگی، وزارت کشور و وزارت نیرو به یک راهبرد جامع برسند چراکه مثلا مدتی قبل سد شفارود را راه اندازی کردند که درختان دو کوه را بریدند تا این سد را راه اندازی کنند در حالی که نیاز نیست ما این همه سد داشته باشیم.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟