علل کاهش تمایل جوانان از نیمه دهه 60  به ازدواج / بلوغ اقتصادی مهم ترین پیش نیاز

الهه شعبانی مدیر عامل انجمن حمایت و یاری آسیب دیدگان اجتماعی احیاء ارزشها و روانشناس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره این مسئله که ازدواج نکردن جوانان چه دلایلی دارد توضیح داد: ابتدا باید تاکید کنم که ازدواج یکی از مهمترین و سرنوشت ساز ترین تصمیماتی است که هر فردی در زندگی می گیرد. تصمیمی که در صورت درست بودن می تواند فرد را به سمت خوشبختی و آرامش ببرد و آینده ای روشن را برای او رقم بزند و در صورت اشتباه بودن، مشکلات فرد را چند برابر کرده و موجب آسیب های عدیده ای شود.

برای ازدواج باید انواع بلوغ در نظر گرفته شود

وی ادامه داد: در سالهای اخیر شاهد تاخیر ازدواج در جوانان هستیم چراکه ازدواج مسئله ای ست که متاثر از مسائل اجتماعی بوده و در هر دوره ی زمانی تابع هنجارهای اجتماعی رایج در جامعه است. همچنین علاوه بر این جنبه، در موضوع تاخیر در ازدواج جوانان، تحت تاثیر عوامل روانشناختی نیز است. به طور کلی ، برای یک ازدواج موفق، صرفا بلوغ جسمی و جنسی کافی نبوده و انواع دیگری از بلوغ نیز ضروری ست.

بلوغ اقتصادی مهم ترین پیش نیاز ازدواج

شعبانی با بیان اینکه برای ازدواج 6 سطح از بلوغ شامل بلوغ اجتماعی، اقتصادی، روانی، عاطفی ، اخلاقی و جسمانی وجود دارد تصریح کرد: یکی از این بلوغ ها، بلوغ اقتصادی است. بلوغ اقتصادی یکی از پیش نیازهای مهم ازدواج است. یعنی یک فرد به درجه ای از استقلال مالی برسد که دیگر به افراد خانواده خود وابسته نباشد. کمااینکه فرد باید توانایی برنامه ریزی مالی و پس انداز برای زندگی مشترک خود را داشته باشد. متاسفانه در سالهای اخیر به دلیل مشکلات اقتصادی موجود در کشور، دستیابی به این بلوغ در جوانان به تاخیر افتاده است.

این روانشناس در ادامه با گفتن این مسئله که بلوغ جسمی وابسته به رشد فیزیکی و بلوغ اقتصادی علاوه بر تلاش فرد وابسته به شرایط جامعه نیز است خاطرنشان کرد: چهار بلوغ باقی مانده، یعنی بلوغ روانی، اجتماعی، عاطفی و اخلاقی ابعادی است که زیر مجموعه ی هوش هیجانی افراد طبقه بندی می شود.

شعبانی ادامه داد: هوش هیجانی بر خلاف هوش شناختی مقوله ای ذاتی نبوده و می تواند با آموزش و یادگیری و به دست آوردن مهارت در مدیریت افکار، احساسات و روابط، پرورش یافته و رشد کند.

مدیر عامل انجمن حمایت و یاری آسیب دیدگان اجتماعی احیاء ارزشها با اشاره به ضعف های آموزشی در ساختار خانواده و آموزش و پرورش کشور و عدم توجه کافی و تخصصی به بلوغ ها در رسانه هایی مثل صدا وسیما تشریح کرد: در بسیاری از جوانان دستیابی به ابعاد بلوغ به تعویق افتاده و به تبع آن جوانان به دلیل نداشتن مهارت و بلوغ کافی یا به سمت ازدواج و تشکیل خانواده نمی روند و یا با تجربیات منفی در روابط عاطفی خود و سرخوردگی های بسیار روبرو می شوند.

او خاطرنشان کرد: هر فردی با به دست آوردن مهارت ها در زمینه 6 بلوغ مطرح شده، به امنیت روانی دست پیدا می کند و در سایه ی این امنیت با خوشبینی و امید به زندگی می تواند تصمیمات موثر و سازنده برای ازدواج و تشکیل خانواده بگیرد.

شعبانی در پایان تاکید کرد: برای قدم گذاشتن در مسیری تازه، همواره نیازمند ابزار کارآمد و مفید است. ما چطور می توانیم از جوانان انتظار داشته باشیم بدون این ابزار و مهارت ها به سمت ازدواج قدم بردارند و در صورت اقدام برای ازدواج، خانواده ای سالم تشکیل دهند. فلذا باید به خاطر بسپاریم که اساس جامعه ی سالم، هدفمند و کارامد، خانواده های سالم هستند و عدم مهارت و بلوغ در جوانان صرفا موجب بازتولید چرخه ی آسیب های اجتماعی همچون طلاق، اعتیاد و ... می شود.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

کدخبر: 566781
لینک کپی شد
علی چاهه
آیا این خبر مفید بود؟