انرژی "گسل مشا" تخلیه شد / شناسایی گسل های تازه

دکتر لیلا فضلی عضو هیئت علمی رشته زمین شناسی در دانشگاه آزاد اسلامی دماند در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره این مسئله که گسل فعال شده مشا چقدر خطرناک است گفت: گسل مشا مهم ترین گسلی است که در تهران وجود دارد چراکه امتداد آن از آبیک قزوین آغاز شده و به فشم و فیروزکوه کشیده می شود، کمااینکه این گسل به گسل تهران نیز پیوسته است.

امکان فعال شدن گسل شمال تهران وجود دارد

وی ادامه داد: با توجه به اینکه گسل شمال تهران به گسل مشا ارتباط دارد بنابراین پویایی گسل مشا برای گسل شمال تهران خطرناک است و امکان به حرکت درآمدن گسل شمال تهران نیز وجود دارد.

زلزله 7 ریشتری گسل مشا در 190 سال پیش

عضو هیئت علمی رشته زمین شناسی در دانشگاه آزاد اسلامی درباره سابقه تاریخی گسل مشا بیان کرد: این گسل 190 سال قبل با قدرت 7 ریشتر فعالیت کرده است و از آن به بعد دیگر حرکتی نداشته است بنابراین نیاز است تا بیشتر برروی این گسل ها مطالعات انجام شود و لرزه نگاری ها گسترده شوند.

دو گسل دیگر به غیر از مشا امکان فعال شدن دارند

فضلی خاطرنشان کرد: هم اکنون دو گسل دیگر اطراف گسل مشا قرارگرفته که تازه شناسایی شده و ممکن است دوباره فعال شوند.

انرژی گسل مشا تخلیه شده است

او درباره این موضوع که آیا ممکن است شاهد تکرار سوابق تاریخی باشیم توضیح داد: امکان اینکه در روزهای اخیر زلزله ای داشته باشیم ضعیف است چرا که بر اساس پیش لرزه و پس لرزه های شب گذشته انرژی این گسل تخلیه شده است.

این زمین شناس در پایان تاکید: خط کش زمین شناسی بلند تر از این است که بخواهیم طی چند روز آینده زلزله داشته باشیم اما ممکن است که 4 ماه یا شاید یک سال دیگر برخورد لایه ها دوباره صورت بگیرد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟