سرنوشت رانندگان تاکسی که مزاحم زنان می شوند / اخراج از تاکسیرانی برخورد اول

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی رکنا، هر چقدر شهر خلوت می شود و هوا از روشنایی به سمت تاریکی می رود  ناامنی برای زنان بیشتر به چشم می آید و زنان برای امنیت بیشتر حمل و نقل عمومی به ویژه تاکسی را برای تردد در شهر انتخاب می کنند.

با تاریک شدن هوا اما رفتار برخی از تاکسیرانان تغییر می کند. شب کارها ،با تاکسی دنبال امنیت بیشتر هستند در حالی که با آزارهای کلامی و گاه فیزیکی بعضی از رانندگان روبرو می شوند. با این رانندگان متخلف چه برخوردی می شود؟ 

علیرضا قنادان، مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا تاکید کرد: در حال حاضر حدود 80هزار تاکسی وجود دارد و 100هزارنفر روی این تاکسی ها کار می کنند و جامعه بزرگی هستند که امکان دارد تخلفی در این جامعه به وجود آید. این موضوعات در همه اقشار وجود دارد.

وی افزود:  روی روش برخورد با مسافر در حوزه های مختلف به ویژه در برخوردها با بانوان حساسیت بالایی وجود دارد. پرونده هر برخورد اشتباهی تحت هر عنوانی بررسی می شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی در مورد روال بررسی این پرونده ها، گفت: گزارش های سامانه 1888 شهرداری به دست ما می رسد. علاوه بر آن 48048 نیز سامانه ای متعلق به تاکسیرانی است که ثبت شکایت ها را به عهده دارد. شکایت ها و گزارش ها پیگیری می شود.

قنادان با اشاره به موارد معدودی آزار که گزارش شده است، افزود: با احضار راننده پرونده شکایت یا گزارش توسط یک هیئت مورد بررسی قرار می گیرد. البته هر ادعایی برای ما قابل اثبات نیست. در گزارش ها مواردی وجود داشته قصد این بود که برای راننده پرونده سازی کنند.با ورود هیئت بازرسی سازمان تاکسیرانی بررسی این شکایت ها شروع و در هیئت اصلی مطرح می شود. اگر تخلف اثبات شود، پرونده به هیئت نظارت مرکزی ارسال می شود. یک نماینده از سازمان تاکسیرانی، نماینده تاکسیران ها و یک نماینده از شورای شهر تهران عضو هیئت نظارت مرکزی هستند و به پرونده رسیدگی می کنند. مطابق با آیین نامه انضباطی با راننده متخلف برخورد می شود.

او با اشاره به سرنوشت پرونده موارد آزار و اذیت تاکید کرد: تخلف آزار و اذیت در آیین نامه تخلفات تاکسیرانی نوع یک محسوب می شود و با برخورد جدی و حتی با ابطال پروانه و اخراج از تاکسیرانی روبرو می شود. برخی از تخلفات با جریمه نقدی روبرو می شوند اما این تخلف از نوع تخلف برخورد جدی است. گاهی پرونده به دادگاه قضایی ارجاع می شود. افرادی که با تخلف روبرو می شوند با سامانه های 1888 یا 48048 تماس بگیرند و مطمئن باشند که به شکایت آنها رسیدگی خواهد شد.

قنادان در پاسخ به این سوال که آیا رانندگان تاکسی امکان استفاده از مشاور یا روانشناس را دارند یا خیر؟ گفت: یکی از برنامه های جدید سازمان تاکسیرانی در خدمات ،استفاده از مشاوره است. برای مواردی که در آستانه آسیب های اجتماعی از جنس اعتیاد، اختلافات خانوادگی و... در گام اول اقدامات پیشگیرانه به تاکسیرانان خدمات مشاوره در دستور کار خود قرار داده اند. در آزار و اذیت بعضی از اقدامات و تخلفات در حوزه مشاوره در نظر گرفته نمی شود چرا که بسیار حساس است و در سازمان تاکسیرانی با این موضوعات کنار نمی آییم. هیئت انضباطی در بررسی و صدور احکام برخوردهای زننده، درگیری، کنترل خشم و... توسط رانندگان جلسات مشاوره نیز در نظر گرفته می شود.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟