به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، با سقوط هواپیمای اوکراینی در محدوده فرودگاه امام (ره) این حادثه بلافاصله در صدر اخبار ایران و جهان قرار گرفت . در این  هواپیمایی انسان هایی با  تابعیت شش کشور جهان حضور داشتند. اکثر جانباختگان ایرانی بودند و از کشورهای اوکراین ، افغانستان ، بریتانیا، کانادا... مسافر این هواپیما بودند.

سوگ از دست رفتن این انسان ها زمانی تلخ تر شد که سه روز بعد از وقوع این حادثه اعلام شد که سقوط در اثر اصابت موشک بوده است و نقص فنی که در ابتدا به عنوان علت این سانحه اعلام شده بود حقیقت نداشت. این حادثه نه تنها ایرانیان و خانواده های دیگر قربانیان کشورهای دیگر در جهان را عزادار کرد که اثر مستقیمی بر صنعت گردشگری ایران گذاشت.

80 درصد پرواز های اروپایی لغو شده است

رحیم یعقوب زاده؛ رئیس مرکز گردشگری علمی_فرهنگی دانشجویی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا درباره آخرین وضعیت پرواز های کنسل شده بعد از سقوط هواپیما اوکراین گفت: ارقام مختلفی در این زمینه منتشر شده، اما آنچیزی که برای ما مشهود است، حداقل 80 درصد پروازها، مخصوصا پرواز های اروپایی لغو شده است.

وی ادامه داد: گرچه مسئولان می‌گویند ما گفت‌وگو هایی برای ادامه این پرواز ها انجام داده ایم اما آنچیزی که  مسلم است تاثیر این اتفاق بسیار زیاده بود و در کل برای گردشگری کشور ما حداقل در کوتاه مدت نتیجه مطلوبی ندارد. اگر روند پی‌آمده حل نشود یا ادامه پیدا کند به ویژه برای گردشگران اروپایی و آسیا شرقی اثر گذار خواهد بود.

یعقوب زاده تاکید کرد: همچنین اگر سفرها دو مسیره شوند، هزینه ها افزایش پیدا می‌کند که همین مسئله باعث کاهش گردشگران ورودی و هم کاهش درآمد حاصل از گردشگران خارجی خواهد شد.

رئیس مرکز گردشگری علمی_فرهنگی دانشجویی ایران تصریح کرد: بخشی از این اتفاق رخ داده را باید به مقوله شانس و اقبال خود بگذاریم که موقعیت جغرافیایی ما در این منطقه است. پرواز روی آسمان کشور ما نیز به مقصد کشورهای دیگر کاهش پیدا کرده است. هم اکنون بیشتر پرواز های امارات گرچه اعلام کرده بودند که تغییری در پروازهایشان از آسمان ایران رخ نداده است اما بیشتر پروازهایشان دیگر از آسمان ایران نیست.

نیاز به حل مشکلات از طرق روابط بین الملل داریم

او در پایان افزود: ما باید از نظر سیاسی و روابط بین الملل مشکلات خود را حل کنیم. هم اکنون اگر دستگاه ها و نهاد های مربوط به گردشگری تلاش کنند باز نمی‌توان انتظار داشت که مشکلات حل شود. البته ما موارد بدتراز حال حاضر را داشته ایم و به نظر می‌رسد که مشکل فعلی طولانی مدت نخواهد شد اما فعلا در کوتاه مدت این وضعیت را خواهیم داشت و متاسفانه تاثیر آن را بر صنعت گردشگری خواهیم دید.

کشورهای اروپایی خطوط پرواز خود را از آسمان ایران تغییر داده اند

جبار کوچکی‌نژاد رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی نیز درباره آمار کنسلی پروازها از سوی گردشگران خارجی به رکنا گفت: به دلیل این حادثه ای که پیش امده یکسری از کشور های اروپایی خطوط هوایی خود را از آسمان ایران جابجا کرده اند و بعضی از خطوط هوایی خود را به ایران تعطیل کرده اند اما از سوی هیچ گونه لغو پروازی اتفاق نیافتاده است.

وی ادامه داد: آماری دقیقی از لغو سفر گردشگران خارجی ندارم. اما در کل بخش گردشگری به دلیل وضعیت فعلی کشور نوسانات زیادی دارد. بنابراین سفرای ما در خارج از کشور و تور گردانان ما باید به بیرون مرزها این تصویر از ایران را ترسیم کنند که ما مشکل جدی در کشور نداریم.

گردشگر برای رفاه و آرامش به کشور می‌آید

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو فراکسیون گردشگری در گفتگو با رکنا گفت :  در این حوزه  تمام زیرساخت ها را در تمام زمینه ها باید آماده کنیم. گردشگر برای رفاه و آسایش به سفر می‌رود بنابراین ما نمی‌توانیم به آنها بگوییم که شما به کشور ما سفر کنید و یکسری از سختی ها را به جان بخرید.

وی ادامه داد: وقتی یک گردشگر به ایران می‌آید، پول خود را نیز خرج می‌کند بنابراین باید خدماتی که به او از نظر پرواز و سفر های داخلی داده می‌شود امن و با کیفیت باشد که متاسفانه در این زمینه به شدت ضعف داریم.

حادثه سقوط هواپیما فقط مختص به ایران نیست

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه حادثه سقوط هواپیما در دنیا بسیار زیاد اتفاق افتاده است تشریح کرد: شما نمی‌توانید حادثه سقوط هواپیما را فقط مختص به ایران بدانید چراکه این اتفاق در روسیه و حتی خود اوکراین نیز رخ داده است که حتی مسئولان ما نیز پیام تسلیت فرستادند. بنابراین این اتفاق ها نیز در دنیا وجود داشته اما اینکه بخواهیم حادثه پیش آمده برای هواپیما را بزرگ کنیم، درست نیست.

ما باید موضوع سقوط هواپیما را تلطیف کنیم

این عضو فراکسیون گردشگری در پایان بیان کرد: البته نمی‌خواهیم سرپوش روی این حادثه بگذاریم اما خب این اتفاق در همه دنیا رخ داده است بنابراین ما باید سعی کنیم تا جایی که می‌شود تلطیف کنیم. شما نیز کمک کنید تا زا بگذریم و بیشتر از این به خودمان خسارت نزنیم.

خبرنگار: علی چاهه

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟