به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا: کودک همسری را می‌توان یکی از معظلات اجتماعی دانست که چندسالی است که  دولت و مجلس در کشور ما به دنبال غیرقانونی اعلام کردن آن هستند. اما مسئله ای که وجود دارد این است که سن ازدواج با وجود آنکه در قانون تعریف مشخصی دارد اما هر از چندگاهی شاهد اقدامات غیر قانونی از سوی برخی خانواده ها به دلیل عدم توسعه فرهنگی و اجتماعی هستیم. بنابراین نیاز است تا در این خصوص تامل شود که چه سنی برای ازدواج می‌تواند مناسب باشد.

شرایط آب و هوایی در بلوغ تاثیر دارد

شهرزاد زاده مدرس فوق تخصص زنان و زایمان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره این مسئله که دختران در چه سنی می‌توانند ازدواج کنند گفت: برای ازدواج یکسری شرایط روحی و جسمی لازم است. در دنیا سن بلوغ پایین آمده و پروسه بلوغ از 9 سالگی شروع می‌شود.  از نظر فیزیکی علائم بلوغ زودتر ظاهر می‌شود که علل آن مربوط به شرایط اجتماعی، آب و هوایی و تغذیه ای می‌شود.

رشد کافی دلیل بر آمادگی برای ازدواج کودکان نیست

وی ادامه داد: باید در در کنار رشد جسمی حتما رشد روانی نیز اتفاق بیافتد. اما نمی‌توان گفت که اگر یک دختر بچه از نظر جسمی رشد کافی را داشت، حتما شرایط ازدواج را دارد. چرا که برای برقراری یک رابطه جنسی شرایط جسمی باید از هر نظر آمادگی لازم را داشته باشد.

این فوق تخصص زنان و زایمان با بیان اینکه حداقل سن ازدواج دختران به ژنتیک آنها ربط دارد مطرح کرد: از نظر بلوغ فردی که در جنوب ایران است با فردی که در شمالی ترین نقطه ایران و مناطق سردسیر زندگی می‌کند، متفاوت است. در دنیا نیز همین شرایط حاکم وجود دارد. یعنی در کشورهای اسکاندیناوی سن بلوغ بسیار بالاتر از مناطق گرمسیر دنیا است.

پروسه بلوغ 5 سال طول می‌کشد

زاده مدرس تاکید کرد: اگر پروسه بلوغ یک فرد از 9 سالگی آغاز شود و نخستین علامت بلوغ که رشد قدی بوده تا آخرین علامت بلوغ که برقراری عادت ماهانه است، اتفاق بیافتد. حداقل 5 سال طول خواهد کشید. بنابراین ممکن است یک دختر در 17،16، 13 و حتی 11 سالگی به بلوغ برسد. اما این به آن معنا نیست که در مسائل روحی نیز به بلوغ رسیده باشند.

ایجاد ترس و واهمه در کودک همسر ها

او در پاسخ به این سوال که آیا اگر دختری از نظر جسمی و روحی به بلوغ رسیده باشد، دیگر ازدواج او منعی ندارد اظهار کرد: کودک همسری به دلیل اینکه فرد به بلوغ فکری نرسیده، ایراد دارد. این مسئله ابعاد مختلفی دارد اما در کل نخستین تاثیر آن ترس و واهمه ای است که در فرد ایجاد می‌شود.

حس سرکوب شدگی در کودک همسر ها

این فوق تخصص زنان و زایمان افزود: یک کودک همسر در آینده با حالت وحشت روبرو می‌شود و ممکن است آن خانم دچار سرد مزاجی شود. بنابراین رشد و تکاملی که یک فرد باید طی کند در حد همسر یا مادر بودن تمام می‌شود. حال اگر آن فرد انگیزه های قوی داشته باشد و شرایط مشترک زندگی نیز برایش مناسب باشد تا بتواند از نظر روحی و اجتماعی تکامل پیدا بکند باز در آن فرد حس سرکوب وجود دارد.

او با بیان اینکه در خود ازدواج نیز یکسری شرایط فرهنگی مداخله می‌کند اذعان کرد: کمتر افرادی وجود دارند که کودک همسر باشند و بعد در زندگی اجتماعی رشد کنند. البته همانطور که با کودک همسری مخالف هستم با ازدواج در سن بالا نیز اصلا موافق نیستم.

بهترین سن ازدواج برای افراد 23 تا 30 سال است

شهرزاد زاده مدرس در پایان تشریح کرد: بهترین شرایط باروری از نظر شرایط تخمدانی برای یک زن حدود سن 23، 24، 25 تا حتی 30 سالگی است. اما باز بستگی به ژنتیک و فرهنگ فرد دارد. یعنی یک فرد می‌تواند زندگی خوب، باروری خوب و از نظر روحی و روانی خود را برای مادر شدن آماده کند. در کل باید این مسئله را نیز در نظر گرفت که همانقدر که ازدواج زود مشکل ساز است ازدواج دیر نیز می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

خبرنگار: علی چاهه

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟