به گزارش گروه اجتماعی رکنا، باران های سیستان و بلوچستان به سیل تبدیل شده و با بارش برف همراه شد تا مشکلات بسیاری را برای مردم این خطه از کشور به وجود آورد.

الهه سرحدی مقدم، فعال اجتماعی در استان سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار رکنا تاکید کرد: قبل از وقوع سیل هشدارهای لازم اعلام شده بود. اما به دلیل کمبود امکانات در استان سیستان و بلوچستان خدمت رسانی به مردم بسیار محدود است. روستاهای در مناطق گردشگری مانند درک، زرآباد، بندر تنگ و... زیر آب رفته است. مسئولان تلاش خود را می کنند اما وقتی امکاناتی وجود ندارد، چطور می خواهند جوابگوی مردم باشند و به آنها خدمت رسانی کنند؟

او با اشاره به این که روستاهای زیادی زیر آب رفتند، افزود: مردم این روستاها به مناطق امن رفتند و دهیاری ها مردمی که در سیلاب گرفتار شده بودند را با استفاده از قایق های گردشگری نجات داده و به مناطق امن اعزام کردند. در تمام مردم زندگی خود را از دست داده اند. باغ های موز، دام ها و... خسارت های بسیاری دیده است. اما شرایط بحرانی استان را اطلاع رسانی نمی کنند.

این فعال اجتماعی در پاسخ به این سوال که آیا سیلاب در استان سیستان و بلوچستان خسارت جانی داشته یا خیر؟ گفت: تاکنون خسارت جانی اعلام نشده است و اگر این سیل خسارت جانی داشته هنوز از طریق مردم اعلام نشده است. در مجموع باید بگوییم که مردم به داد خود رسیده اند و مردم روستاها به خود کمک کردند.

سرحدی مقدم با اشاره به مایحتاج اولیه غذایی و بهداشتی، تاکید کرد: NGOها در گذشته کمک های مردمی را به مردم روستاها رساندند. اما با وقوع این سیل متاسفانه جاده ها بسته است و NGOها نمی توانند به مردم کمک کنند و تنها هلال احمر از طریق استفاده از بالگردها امدادرسانی می کنند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟