حشمت الله فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره خبری که مبنی بر هدف قرار گرفتن هواپیما بویینگ  اوکراین اعلام شده  گفت: در این اتفاق دو مصیبت به کشور وارد شد که اولین آن کشته شدن مظلومانه افراد در این هواپیما بود و دومین مصیبت نیز اشتباهی بود که در مورد هدف قرار دادن این هواپیما رخ داد.

وی ادامه داد: مقصر اصلی این اتفاقات کسانی هستند که با وجود اینکه کشور در شرایط جنگی به سر می‌برد و ایران به دنبال اقدام تلافی جویانه بود، اجازه پرواز را صادر کرده اند. بنابراین نیاز است تا مدعی العموم به این مسئله ورود پیدا کرده و افراد خاطی را مورد پیگرد قرار بدهد.

هرکشوری که وارد جنگ می‌شود ،  پرواز ممنوع اعلام می‌شود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: ما در منطقه ای هستیم که در دوره های مختلف تجربه جنگ را داشته‌ایم. هرکشوری که وارد جنگ می‌شود ابتدایی ترین کاری که رخ می‌دهد این است که پرواز ممنوع اعلام می‌شود. اینکه چرا پرواز از فرودگاه های ما انجام می‌شده و در همان نقطه نیز 10 پرواز دیگر در حال انجام بوه است باید رسیدگی شود.

او با بیان اینکه در مرحله اول کسانی که اجازه پرواز داده اند مقصر هستند مطرح کرد: کسانی که شلیک کرده اند کاملا غیر حرفه ای بوده اند و باید در دادگاه نظامی محکوم شوند.

فلاحت پیشه با گفتن این مسئله که مصیبت دوم ما افرادی هستند که لاپوشانی کرده اند تصریح کرد: حتی اگر یک گلوله از تفنگ خارج شود برای آن پرونده تشکیل می‌شود که چرا و به چه دلیل شلیک شده است. اما چگونه یک موشک شلیک شده و هواپیمایی سقوط می‌کند اما اینقدر تاخیر در اعلام آن رخ می‌دهد. حتی عاملان این شرایط ناگوار یعنی خود آمریکایی ها نیز ژست بشر دوستانه گرفتند و سوار بر این موضوع شدند.

وی افزود: کشور تاوان این لاپوشانی ها را داد که باید مدعی العموم این مسئله را نیز تحت پیگرد قرار دهد. حتی آن روز که آن فرد در صدا و سیما حضور پیدا کرد و گفت که یکی از جعبه سیاه ها آسیب دیده است نشان داد که زمینه چینی برای دروغ انجام شده است. اینها موارد است که به اعتماد عمومی، جایگاه بین المللی ایران و به جایگاه سیاسی کشور لطمه وارد کرد که جبران ناپذیر است.

فلاحت پیشه در پایان اذعان کرد: چه کسی گفته است که از ابتدا باید این دروغ گفته شود. کسی که دستور اول را برای این دروغ بزرگ داده، مقصر اصلی است. بنابراین مجلس شورای اسلامی که برای مسائل کم اهمیت تر تشکیل جلسه می‌دهد نیاز است تا در این زمینه جلسه علنی تشکیل داده و همه این مسائل برای ملت ما روشن شود.

خبرنگار: علی چاهه

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟